Україна стане ключовим питанням на Вашингтонському саміті НАТО: основні моменти озвучив Буряченко

Прапори НАТО та України. Фото: nato.int

Україна стане ключовим питанням на Вашингтонському саміті НАТО. Таку думку сьогодні, 8 липня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив кандидат політичних наук, виконавчий директор “Міжнародної асоціації малих міст” Олексій Буряченко.

“Україна буде ключовим питанням — це з прямої промови того ж Столтенберга. Та й Рютте, який його замінить, теж визначає Україну як ключове питання та ключовий пріоритет зараз роботи та розвитку, трансформації самого НАТО. Розумію, що, можливо, будуть якісь, скажімо, різні політичні розклади після гіпотетичного виграшу в США виборів Трампом. Уже зараз на саміті у Вашингтоні буде проговорюється створення окремої логістичної бази, там будуть, зокрема, й навчати наших солдатів”, — сказав він.

На думку політолога, будуть також обговорюватися питання ППО, ПРО та боєприпасів — конкретна складова, яка може хоча б частково забезпечити закриття неба над Україною.

“І третє — це організаційне питання, пов’язане з військовими потребами, це фінансова допомога країн НАТО Україні. Я нагадаю, що Столтенберг свого часу пропонував створити фонд на 100 млрд євро, але ця ініціатива не була підтримана членами НАТО. А ось зараз все-таки намагаються забезпечити довгострокову допомогу, а не разову, Україні. І пропонують на цьому саміті НАТО все-таки проголосувати за створення спецфонду, який буде наповнюватися з бюджетів країн НАТО”, — сказав Буряченко.

Він додав, що, з одного боку, йдеться про унікальну ініціативу щодо підтримки країни, яка не є членом НАТО, а з іншого — це матиме рекомендаційний характер.

Щодо риторики про “міст” між Україною та НАТО, то, на думку політолога, це, швидше, фігура мови.

“І тут питання, як на мене, ні звідки цей місток починається, тому що ми прекрасно розуміємо, де і в якому зараз стані перебуває і НАТО, і Україна, питання в іншому — куди цей місток веде. Треба буде дуже уважно стежити за подіями ось цих кількох днів — з 9 по 11 липня — саміту НАТО у Вашингтоні. Тому що або НАТО посилюватиметься, ба більше, розширюватиме свою географію на країни Індійсько-Тихоокеанського регіону, регіону тієї самої Океанії, або, навпаки, НАТО більше концентруватиметься на передаванні повноважень, зокрема й фінансових повноважень Європейському Союзу, і, можливо, НАТО стане якимось таким фундаментом армії Європейського Союзу. А можливо, і третій варіант — НАТО розшириться набагато більше, скажімо, на інші регіони. Але європейський кластер отримає більшу автономність завдяки більшій залученості країн Європейського Союзу насамперед у питаннях фінансування. Тому я думаю, що нам все-таки потрібно почекати підсумків цього саміту, щоб зрозуміти, куди місток нас може завести”, — сказав Буряченко. 

Читайте також: Дозвіл на використання далекобійної зброї по РФ буде головним результатом саміту НАТО — думка

Як повідомлялося раніше, саміт Північноатлантичного альянсу триватиме з 9 до 11 липня. Крім 32 членів НАТО, у Вашингтон запросили міністрів закордонних справ 35 країн-партнерів, які до блоку не входять. Саміт 2024 року — ювілейний, 75-й. Попередній відбувся у липні 2023 року у Вільнюсі. Тоді Альянс ухвалив рішення, що Україна стане членом блоку без плану дій щодо членства (ПДЧ).

Прямий ефір