Україна розраховує пройти зиму на власному видобутку газу: чи вистачить запасів — розбір експертів

Ілюстративне фото: ugv.com.ua

Опалювальний сезон 2023 року в Україні має пройти на газі, видобутому на власній території. Розрахунки нацкомпанії “Нафтогаз України” показують, що газу має вистачити. Очікується, цього року буде видобуто до 13,5 мільярдів кубометрів газу. У 2022 році було видобуто 12,5 млрд куб.м. За оцінками експертів, з минулого опалювального сезону Україна вийшла приблизно з 10 млрд кубометрів у підземному сховищі газу.

Нові свердловини збільшують запаси газу в Україні

З початку 2023 року добовий видобуток газу державної компанії “Укргазвидобування” зріс на 3,31 млн куб. м. Це найвищий показник за останні три роки — з червня 2020 року.

“Досягнуте збільшення середньодобового видобутку дасть нам можливість за підсумками року перевищити результат за два попередні роки. У складних умовах наша команда продовжує працювати для забезпечення країни власними енергетичними ресурсами”, — повідомив в.о. генерального директора “Укргазвидобування” Олег Толмачов.

Досягти таких результатів, за інформацією “Нафтогазу України”, вдалося завдяки введенню в експлуатацію з початку 2023 року 58 нових газових свердловин та збільшення кількості сервісних операцій.

Загалом у розпорядженні “Укргазвидобування” близько 3 тис. свердловин. Однак 75% родовищ, де вже ведеться видобуток, виснажено більш ніж на 80%. Збільшити видобуток газу можуть допомогти нові технології. Керівник “Укргазвидобування” звертає увагу на досвід США та Канади, які 15 років тому ввели у широке використання технологію горизонтального буріння із подальшою інтенсифікацією видобутку. Зараз українська компанія входить у партнерство з американськими газовидобувними компаніями, які таким чином мають досвід видобутку газу. Результати роботи нової технології в Україні можна буде побачити приблизно за рік.

Голова НАК “Нафтогаз України” Олексій Чернишов вважає, що видобутого в Україні газу вистачить, щоби можна було пройти опалювальний сезон без потрясінь.

“Цієї зими ми плануємо пройти за рахунок газу українського видобутку, і наші розрахунки підтверджують таку можливість”, — сказав Чернишов.

Водночас, українців просять використовувати блакитне паливо економно.

“Ми абсолютно впевнено дивимося майбутньої зими. Газу у нас достатньо, тарифи стабільні. Тому, прошу всіх споживачів забезпечувати енергоефективні заходи і поставитися відповідально до цього типу енергії. Тому що це український видобуток, наше з вами спільне досягнення”, — зазначив Чернишов.

Перспективи України пройти зиму зі своїм газом оцінили експерти

Про те, як розвивається газовидобуток та чи вистачить українцям газу взимку, в ефірі телеканалу  FREEДOM говорили:

  • Іван Плачков, міністр палива та енергетики України (2005-2006 р.р.);
  • Володимир Бужан, експерт Центру економічного відновлення;
  • Михайло Крутіхін, економічний аналітик, фахівець із нафтогазового ринку, історик.

ІВАН ПЛАЧКОВ: Ми входимо в зиму без побоювань щодо обсягів газу

— Ми вже бачимо, що після призначення керівником НАК “Нафтогаз України” Чернишова ситуація стабілізувалася. У нас було багато скандалів із попередніми керівниками. Є тенденція щодо збільшення видобутку, навіть за сьогоднішньої ситуації, за тієї нестачі коштів і при тому низькому рівні платежів та тарифів, які не забезпечують собівартості.

Збільшення за цей рік приблизно на 8% обсягу видобутку газу. І ми знаємо, що сьогодні закачано близько 15 мільярдів кубометрів газу, з них близько 12 мільярдів — це газ “Нафтогазу України”, 3 мільярди — це газ нерезидентів України, але він у газових сховищах, і ми за необхідності зможемо його використати.

І, звісно ж, інвестиції. Потенціал України щодо підвищення видобутку — колосальний. У 70-х роках Україна видобувала понад 70 мільярдів кубів газу. Сьогодні, якщо ми видобуватимемо 20-25 млрд кубів, це повністю забезпечить потреби України: як населення, соціальної сфери, так і тих галузей економіки, які працюють на газі з урахуванням їх відновлення.

Газ сьогодні використовується як сировина у всьому світі. У нас є перспектива стати експортною країною щодо газу. Ми можемо за 5-6, максимум 7 років підняти рівень видобутку газу до 28 мільярдів. І ми як мінімум на першому етапі 5-6 мільярдів газу зможемо продавати. Тому перспективи у нас добрі.

Ситуація у “Нафтогазі” стабільна. Ми входимо в зиму без побоювань щодо обсягів газу. Але єдине, звичайно, нам треба захищати інфраструктуру, захищати газоперекачувальні станції, газопроводи від ракетних ударів.

Поки що ми прокачуємо російський газ до Європи — це певною мірою знижує ймовірність обстрілу цієї газотранспортної системи магістральних газопроводів. Але, звичайно, нам треба стежити за розподільчим газопроводом.

ВОЛОДИМИР БУЖАН: Йде активна розробка нових свердловин

— До війни ми мали залежність: імпорт газу становив близько 40-45% на рік. Зараз ми практично повністю закриваємо свою потребу щодо газу. Саме ось впритул проходимо за нашим власним обсягом видобутку і споживанням — і економіки, і населення.

Підрахунки показують, що Україна зможе пройти опалювальний сезон на своєму газі, але ризики залишаються.

Якщо говорити про необхідну кількість, то це тисячі свердловин, які даватимуть серйозний дебіт — мільярди кубометрів газу. І, в принципі, все до цього йде, тому що зараз дуже спростили процедуру отримання ліцензії.

В Україні прибрали таку корупційну складову, як так звані сплячі ліцензії, коли просто брали свердловину, але не розробляли її, щоб потім перепродати.

Наразі і приватні компанії почали розробляти нові свердловини, і “Нафтогаз” почав розробляти законсервовані свердловини, які раніше були закриті, наприклад, через відсутність необхідних технологій.

Можна говорити про те, що в найближчі кілька років ми можемо очікувати приросту обсягу виробництва газу власного видобутку. Але говорити про те, що ми зможемо його, припустимо, експортувати до Європейського Союзу ще зарано. І в принципі, якщо ми матимемо відновлення економіки, то наше основне завдання буде забезпечити зростання видобутку газу.

МИХАЙЛО КРУТІХІН: Україна має перспективи налагодити експорт газу

— Повністю забезпечити себе власним газом цього сезону — цілком реалістична картина.

По-перше, Україна має запаси газу, накопичені в підземних газових сховищах. По-друге, не дуже сильно впав власний видобуток газу, який у найкращі роки був десь 20 мільярдів кубометрів на рік, і, на превеликий жаль, скоротилося споживання газу внаслідок війни. Тобто промисловість у багатьох місцях не споживає стільки газу, скільки могла б споживати у мирний час.

Усі ці фактори спрацювали на те, що Україна зараз забезпечує себе газом.

Коли не було війни, існували плани не лише самозабезпечення, а ще й налагодження експорту газу з України. Були переговори із іноземними компаніями. Раніше на міжнародних газових форумах, які проходили у Києві, говорили, що якщо застосувати західні технології та забезпечити інтенсифікацію видобутку газу на вже давно відкритих родовищах, то можна не лише забезпечити Україну своїм газом, а ще й налагодити її експорт. Не цього року, не наступного року, але за кілька років це можна буде зробити.

Щодо підземних сховищ України, то я зараз спостерігаю таку картину, що деякі газопроводи, які перетинають кордон України у західному напрямку, працюють на реверс. І європейські компанії, які закуповують газ на зиму, орендують ємності в українських підземних сховищах, щоб там тримати свій газ. Україні платитимуть за його зберігання, за роботу цих підземних сховищ. Тож із газовим сектором в Україні, я думаю, далеко не все погано. Ми бачимо не лише успіхи, а й перспективу на майбутнє.

Читайте також: Власник “Росія”: як Кремль краде українські національні ресурси та губить свої

Прямий ефір