Україна припинила транзит російського газу в Європу — реакція країн ЄС (ВІДЕО)

ГТС України. Фото: soua.com

Транзит російського газу через Україну в Європу і Молдову зупинено. 31 грудня 2024 року завершився контракт компанії “Нафтогаз України” з російським “Газпромом” про транзит. У “Газпромі” повідомили, що вони більше не мають ані юридичної, ані технічної можливості перекачувати газ. Як у Європі реагують на припинення подачі трубопровідного газу з Росії, розповідає FREEДOM.

Практично втративши позиції на енергетичному ринку Європи, 2024 року Москва не полишала спроб використати газ як важіль політичного тиску. Першою під приціл потрапила Австрія, на початку 2024 року частка газу з Росії покривала понад 90% потреб країни. 14 листопада арбітражний суд присудив австрійській компанії OMV 230 млн євро компенсацій від “Газпрому” за недопостачання палива у 2022 році. Наступного дня російська корпорація припинила перекачування газу. Канцлер Австрії Карл Нехаммер заявив, що сховища країни заповнені на 93%, і громадянам нема про що турбуватися.

“Ми в Австрії були готові до цих заходів. І всупереч будь-якій російській пропаганді або дезінформаційним кампаніям, розгорнутим навіть усередині нашої країни, ми готові до цієї ситуації. Нікому не вдасться дестабілізувати нас в Австрії, тим більше шантажувати нас або чинити зовнішній тиск. І найголовніше, ми виконали свою домашню роботу. Стратегічні запаси повні, а газові сховища, як ви можете бачити, також заповнені, тож ми готові до таких випадків”, — заявив федеральний канцлер Австрії Карл Нехаммер.

З 1 січня 2025 року Росія перекриває газ у Молдову. В “Газпромі” стверджують, що Кишинів, мовляв, не розплатився за борг у розмірі 709 млн доларів за споживання газу в окупованому Росією ж Придністров’ї. Міжнародний аудит не визнав заборгованість і в Молдові заявили, що не збираються виплачувати гроші. За словами експертів, зупинка газового транзиту може спричинити дефіцит електрики в країні. Щоб уникнути такого сценарію, в Молдові ввели надзвичайний стан у сфері енергетики. Влада повідомила про плани наростити власне виробництво електроенергії та збільшити її імпорт із Румунії.

“Кремль намагається дестабілізувати ситуацію, вплинути на парламентські вибори і підірвати наш європейський курс. У такі моменти важливо зберігати єдність, солідарність і віру в Молдову та її народ. Також важливо раціонально використовувати енергію. Для Лівобережжя уряд спільно з партнерами підготував план надання гуманітарної допомоги нашим громадянам, які проживають там”, — повідомила президентка Молдови Мая Санду.

Незабаром після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну в Євросоюзі ухвалили стратегію щодо повної відмови від російських енергоресурсів до 2027 року. Прямих санкцій проти купівлі газу в ЄС не вводили. Однак завдяки скоординованій політиці частка російського газу на ринку Європи знизилася з 45% влітку 2021 року до 18% влітку 2024 року. У Єврокомісії заявили, що інфраструктура ЄС досить гнучка, щоб пережити зупинку перекачування російського газу через Україну.

“Наразі вже існують досить ефективні технології скраплення природного газу, транспортування нафтової сировини та будь-які інші технології, зокрема і їхнього видобутку, які роблять вуглеводні, видобуті в різних точках земної кулі, прийнятними для придбання в будь-якій точці земної кулі. Водночас вартість транспортування енергоносія буде порівнянна з вартістю найдешевшого палива, що транспортується з Російської Федерації”, — прокоментував експерт у галузі енергетики Геннадій Рябцев.

У жовтні 2024 року видання Forbes повідомило, що “Газпром” виявився найзбитковішою компанією Росії за підсумками 2023 року. Її чисті втрати — вперше за 25 років — становили 583 млрд рублів — це понад 6 млрд доларів. Крім того, 21 листопада США ввели санкції проти “Газпромбанку”. Виведення з міжнародної фінансової системи найбільшого джерела іноземної валюти позначилося на курсі рубля. Він опустився до рівня березня 2022 року.

Читайте також: Одна з найбільших поразок Москви: припинення транзиту газу в Європу через Україну прокоментував Зеленський

Прямий ефір