Міжурядова конференція, яка ознаменує старт процесу переговорів із Європейським Союзом про вступ, сьогодні, 25 червня, відбудеться в Люксембурзі. На місці працює спеціальний кореспондент телеканалу FREEДОМ у Європі Віталій Сизов.
З боку Європейського Союзу на переговорах представлений єврокомісар із розширення Олівер Варгеї та міністр закордонних справ Бельгії Хаджа Лябіб. Зараз Бельгія головує в Раді Європейського Союзу. Президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн уже привітала громадян України та Молдови зі стартом цього процесу.
“ЄС завжди був чимось більшим, ніж просто політичним та економічним союзом. Це свідчення нашого колективного прагнення до миру, безпеки, демократії та процвітання. Народи України та Молдови продемонстрували свою непохитну прихильність і рішучість стати частиною цього проєкту. Навіть під час війни та нестабільності вони почали великі реформи”, — заявила вона.
Перед Міжурядовою конференцією відбулася зустріч міністрів у справах Європи з країн-членів Європейського Союзу. Вони дуже високо оцінили успіхи України в реформах. Для них завдання максимум — це бути готовими прийняти Україну до Європейського Союзу до 2030 року.
“Обидві країни домоглися величезного прогресу в галузі верховенства закону, боротьби з корупцією та свободи преси. Саме тому сьогодні ми починаємо переговори про вступ. І водночас ми повинні почати підготовку Євросоюзу до цього розширення. Наразі має йтися насамперед про створення умов. І ми, як Євросоюз, також маємо створити умови в рамках цього законодавчого періоду. Наразі все тільки почалося, і тоді ми будемо готові до членства після закінчення терміну повноважень законодавчого органу. Точний час приєднання залежить від темпів реформ у країнах кандидатах. Але тепер ми маємо бути готові протягом наступних п’яти років зробити це можливим”, — зазначила міністерка у справах Європи в уряді Німеччини Анна Люрман.
На п’ять років було обрано Європейський парламент, зараз буде зміна європейських інституцій, і міністр має на увазі саме цей період. Вона каже, що і Європейському Союзу треба підготуватися до прийняття України, бо не всі процеси налаштовані ідеально і в Європейському Союзі. Вступ України до ЄС за певних умов готова підтримати навіть Угорщина, відома своєю доволі скептичною позицією з цього питання.
“У нас є список з 11 пунктів, у якому перераховані невирішені питання, як ми бачимо ситуацію угорської меншини в Україні. Ми очікуємо, що українська влада конструктивно вирішить ці питання у співпраці з представниками меншин”, — прокоментував позицію міністр Угорщини у справах Європейського Союзу Янош Бока.
Переговорна рамка, яку ухвалять сьогодні, містить шість кластерів і 35 розділів за кожним для того, щоб гармонізувати максимально українське законодавство і законодавство Європейського Союзу після того, як це буде виконано. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба розповів, що після виконання цих умов Україна буде буквально за три кроки від вступу до ЄС. Для остаточного вступу необхідний буде висновок Єврокомісії про успішне завершення переговорів. Рішення про підписання угоди про вступ України до ЄС і ратифікація цієї угоди парламентами держав-членів ЄС, і вже як підсумок — набуття Україною повноправного членства в Європейському Союзі. Президент України Володимир Зеленський назвав цей день у день старту переговорів по-справжньому історичним і нагадав про те, що Україна подала заявку на вступ за кілька років після старту повномасштабного російського вторгнення — 28 лютого 2022 року, а в грудні минулого року отримала політичне рішення щодо переговорів.
“Дякую кожному і кожному, хто захищає Україну, нашу державу, наш народ. Дякую команді, яка робить усе, щоб ми стали частиною Європейського Союзу. Нас уже ніколи не збити зі шляху до об’єднаної Європи, до нашого спільного дому всіх європейських націй. Дім, який має бути мирним”, — написав Зеленський у соцмережі Х.
Точні терміни, коли Україну все-таки приймуть до Європейського Союзу, невідомі.