Україна проходить серйозний шлях геополітичного становлення, — Буряченко

Саміт миру. Фото: uatv.ua

Після успішного старту у Швейцарії Україна планує провести другий Саміт миру до кінця 2024 року. Після обговорення базових вимог до агресора — забезпечення ядерної, продовольчої безпеки та обміну полоненими у форматі “всіх на всіх” — тепер Київ працює над глобальною стратегією, детальним планом закінчення війни. Про це в ефірі телеканалу FREEДOM розповів кандидат політичних наук, голова “Міжнародної асоціації малих міст” Олексій Буряченко.

“Підсумкове комюніке першого саміту миру, який відбувся 15-16 червня у Швейцарії, підписали більшість країн. Крім того, вже після заходу багато країн ставлять свої підписи під цим комюніке, тому що Україна на мирній конференції підняла цілу низку питань, які є актуальними не тільки для неї, а й для більшості країн світу”, — зазначив Буряченко.

За його словами, саме питання ядерної та продовольчої безпеки, а також обмін полоненими об’єднали більшість країн учасниць.

“Ядерна безпека. Абсолютно очевидно, що коли найбільша в Європі атомна електростанція — Запорізька АЕС — перебуває в руках терористів, учасники саміту голосуватимуть за деокупацію цієї електростанції. Друге — продовольча і гуманітарна безпека та остаточне розблокування Чорного моря. Це питання теж актуальне не тільки для України, а й, наприклад, для країн Африки, Близького Сходу, Середньої Азії, які перебувають на межі голоду. Ну, і, звичайно ж, обмін полоненими. Ну хто у світі буде проти того, щоб реалізовувалися цивілізовані правила війни, прописані міжнародними нормативно-правовими актами про обмін полоненими?”, — констатував експерт.

Він також зазначив, що нині Російська Федерація не виконує базові принципи ведення війни. Крім того, ядерна держава напала на без’ядерну державу. Ба більше, у рамках Будапештського меморандуму РФ давала Україні гарантії своєї безпеки.

“Одним словом, світ прекрасно розуміє кризу безпеки, кризу легітимності, якщо хочете, загалом міжнародного статуту ООН і міжнародного законодавства. І саміт миру, організований Україною, став тим майданчиком, на якому у світових країн з’явилася можливість висловитися. На цьому майданчику, який зібрав понад 100 делегацій, усі могли говорити відкрито, у межах спільного діалогу не тільки з питань російсько-української війни, а й про глобальні проблеми безпеки”, — додав голова “Міжнародної асоціації малих міст” Олексій Буряченко.

Він також акцентував, що все-таки головним питанням саміту було — домогтися справедливого миру у війні Росії проти України та справедливого покарання для РФ. Але це дійсно буде вже на другому саміті.

“Глобально питання про мир в Україні буде вирішуватися на другому саміті. Потрібно зазначити, що Україна зараз проходить дуже серйозний шлях геополітичного становлення. І він тісно переплетений із глобальною кризою безпеки. Я думаю, в рамках переговорів, ініційованих Україною на саміті, буде створюватися фундамент глобальної нової архітектури світової безпеки. Нині Україна крок за кроком знаходить своє місце, якщо хочете, у цьому світі. І не як пристосуванець. Україна йде через право ініціативи. Ми виходимо публічно з критикою, скажімо так, міжнародних основ. Але я глибоко переконаний, що так чи інакше, але це дасть змогу нашій країні дійсно посісти серйозне місце як мінімум регіонального лідера”, — резюмував Олексій Буряченко.

Читайте також: Підготовка плану завершення війни: заяву президента України проаналізував політолог

Прямий ефір