Україна продовжує повертати додому незаконно депортованих Росією дітей — деталі (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: glavnoe.in.ua

Росія з початку повномасштабного вторгнення в Україну незаконно депортувала понад двадцять тисяч українських дітей. Існує ризик депортації ще півтора мільйона маленьких українців із тимчасово окупованих Росією територій. Про це на третьому пленарному засіданні Міжнародної коаліції щодо повернення українських дітей заявив уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець. Про те, як Україна повертає незаконно депортованих Росією дітей, розповідає FREEДOM.

У грудні 2023 року розпочала роботу Міжнародна коаліція щодо повернення українських дітей, яких незаконно депортувала Росія. Серед учасників — представники української влади, країн-членів коаліції та міжнародних організацій.

“Пункт 4 формули світу має чітку мету. Ми повинні повернути кожну вкрадену дитину. Жодних умов, жодних винятків, жодних відступів. Ми повинні йти доти, доки всі діти не повернуться додому, всі до одного. Ми маємо посилити тиск. Ми повинні знайти інструменти, які справді працюють. Ми маємо принести мир українським сім’ям, розірваним на частини російськими воєнними злочинами”, — зазначив керівник Офісу президента України Андрій Єрмак.

На засіданні члени коаліції наголосили на необхідності посилити тиск на Росію, щоб якнайшвидше повернути всіх незаконно депортованих режимом Путіна українських дітей, та обговорили підсумки роботи за останні пів року.

Серед ключових тем обговорення — проєкти, які реалізують країни-члени коаліції. Зокрема, Нідерланди допомагають створити базу ДНК для ідентифікації дітей, США сприяють проведенню дослідження щодо незаконної депортації, Латвія організувала літні табори для психологічної реабілітації маленьких українців. Естонія допомагає збирати дані про депортованих дітей та пропонує можливості для їх реабілітації.

“Діяльність коаліції йде паралельно з іншими ініціативами. Наприклад, діяльністю групи експертів на рівні Офісу президента та міжнародної групи експертів, а також дітей повертають у співпраці з Катаром та Ватиканом. Щодо допомоги ЮНІСЕФ та міжнародних організацій — це допомога Червоного Хреста тощо. Тобто, сьогодні ми бачимо, що Україна створила цілу систему для того, щоб допомогти дітям повернутися додому”, — прокоментувала експертка Регіонального центру прав людини (RCHR) Катерина Рашевська.

Примусово переміщеним та депортованим дітям у Російській Федерації часто змінюють персональні дані, щоб ускладнити їхню ідентифікацію. Тому повернення кожної дитини — це складна операція, пояснюють експерти.

“Згодом повертати українських дітей не легшає. І навіть зусилля, які робилися через Катар, вони дуже фрагментарні. Чи потрібні такі операції? Так. Безперечно. Але ми повинні розуміти, що є такі діти, які є сиротами, дітьми, позбавленими батьківського піклування. За ними дуже складно працювати, тому що батьки або законні представники, або відсутні, або не можуть поїхати через свої причини на територію Російської Федерації”, — пояснила Катерина Рашевська.

Загалом Україні вдалося повернути 508 дітей, із них 115 — сироти, повідомив керівник організації Save Ukraine Микола Кулеба. Нещодавно з тимчасово окупованої Росією території Херсонської області та з Криму повернули сімох дітей.

Серед них — трирічна Ганна. Її мати Марину окупаційна влада змушувала оформляти російські документи, викликала на допити та забороняла користуватися соцмережами. Зараз всі, що повернулися — в безпеці, і отримують допомогу. 

“Існує високий ризик депортації ще півтора мільйона дітей, які залишаються на тимчасово окупованих територіях. Наших дітей навіть відправляють до так званих “таборів перевиховання”, де зомбують російською пропагандою. Тільки уявіть, що наших дітей змушують заперечувати своє українське походження”, — заявив уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець.

Читайте також: МКС візьме до розгляду жорстокий розстріл українських військових, які здалися в полон, — Павліченко

Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.

Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!”, яка має на меті мотивувати жителів Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню до України.

Прямий ефір