Україна продовжує боротьбу — історія Євромайдану (ВІДЕО)

Мітинг у Києві, 28 листопада 2013 року. Фото: Олег Петрасюк/ukrinform.ua

День Гідності та Свободи сьогодні, 21 листопада, відзначає Україна. Дата поєднує дві українські революції. 2004 року цього дня розпочалася Помаранчева революція, а 2013-го — Євромайдан або Революція Гідності, повідомляє FREEДОМ.

Протести у листопаді 2013 року розпочалися після того, як український уряд заявив про зупинення курсу на євроінтеграцію. Тодішній президент України Віктор Янукович на саміті ЄС відмовився підписувати угоду про асоціацію із Євросоюзом. Після цього у центрі Києва почали збиратися люди. Здебільшого — студенти. Багато хто самоорганізувався через соцмережі.

“Гаразд, давайте серйозно. Ось хто сьогодні опівночі готовий вийти на Майдан? Лайки не рахуються. Тільки коментарі під цим постом зі словами “Я готовий”. Щойно набереться більше тисячі, організовуватимемося”, — написав тоді у Facebook журналіст Мустафа Найєм.

На перший мітинг у столиці вийшли близько 1,5 тис. людей. Того ж дня на акції протесту проти відмови від курсу на євроінтеграцію почали виходити активісти в Івано-Франківську, Донецьку, Львові, Хмельницькому, Харкові, Ужгороді, Луцьку та інших містах. Водночас у столицю України з усіх регіонів почали стягувати бійців спецпідрозділу “Беркут”.

Чисельність мітингувальників почала стрімко зростати, і вже до 24 листопада на Майдані зібралося близько 100 тис. людей. У ніч з 29 на 30 листопада силовики жорстоко розігнали активістів, що зібралися на Майдані Незалежності. Влада пояснила це бажанням нібито розчистити місце для новорічної ялинки. Застосування сили до мітингувальників спричинило ще більшу хвилю протестів — з проєвропейських вони перетворилися на антиурядові.

І вже 1 грудня на Майдані відбувся перший мільйонний мітинг. На протести з’їхалися люди із різних регіонів. Того ж дня було створено штаб національного спротиву, який вимагав відставки уряду, проведення позачергових президентських та парламентських виборів.

Після трьох місяців мітингів та жорстоких зіткнень протестувальників із силовиками у центрі Києва загинули 107 людей, 2 тис. дістали поранення. Але результатом Революції Гідності стала втеча в ніч проти 22 лютого 2014 року Віктора Януковича. Режим пав.

Росія, скориставшись ситуацією, розпочала військову агресію проти України, що супроводжувалася анексією Криму та окупацією окремих територій Донецької та Луганської областей. Але підкорити Україну Кремлю не вдалось. Вже 10 років українці протистоять путінському режиму.

Весь цей час Україна орієнтована на євроінтеграцію. У 2023 році вперше була додана до Пакета розширення та брала участь у його підготовці як країна-кандидат.

“Дуже багато рекомендацій. Я намагалася Брюссель переконати в тому, що українці читатимуть звіт, українці знайомитимуться з ним. Але найголовніше — ми маємо 150 сторінок прогресу. І це великий подвиг кожного українця, хто мав відношення до цього. І кожного воїна, який дав нам таку нагоду”, — сказала віцепрем’єр-міністерка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина.

Президент України Володимир Зеленський 8 листопада підписав указ про підготовку до переговорного процесу з Європейським Союзом щодо вступу.

“Наш народ заслуговує бути в Європейському Союзі разом з усіма вільними народами нашої Європи. І ми для цього все робимо. Я впевнений, що немає альтернативи тому, щоб кордони демократичної Європи відповідали кордонам Європейського Союзу”, — заявив президент України Володимир Зеленський.

Рішення про початок переговорів із Києвом щодо вступу України до ЄС лідери 27 держав можуть затвердити вже на грудневому саміті.

Нагадаємо, вітаючи українців із Днем Гідності та Свободи, президент Володимир Зеленський заявив, що 10 років тому відбулася перша перемога у сьогоднішній війні.

Прямий ефір