Україна прагне до ЄС: як швидко це може статися та чому ставки занадто високі (ВІДЕО)

Ілюстративне фото: president.gov.ua

Україна прагне якомога швидше завершити виконання рекомендацій Єврокомісії та почати переговори про вступ до Євросоюзу. Про це заявив президент України Володимир Зеленський 4 березня у Львові на зустрічі з президенткою Європейського парламенту Робертою Метсолою, повідомляє FREEДОМ.

У традиційному вечірньому зверненні глава Української держави подякував Метсолі за лідерство в підтримці та наголосив, що 2023 рік має стати роком початку переговорів щодо вступу України до ЄС:

“Очевидно, що цього року наша співпраця з європейськими інституціями буде ще більш значущою, ніж торік. Завдання — активно підготувати все до вступу нашої країни до ЄС, збільшити постачання зброї Україні, посилити санкції проти Росії. І я дякую пані Роберті Метсолі та всім нашим друзям у Європі, які допомагають Україні на шляху інтеграції”, — сказав Володимир Зеленський.

Україна подала заявку на членство в ЄС 1 березня 2022 року. Через два дні Європейський парламент ухвалив резолюцію про підтримку і необхідність надання Україні статусу кандидата. Через рік у Брюсселі запевняють — вони готові допомагати Україні швидше просуватися до вступу.

“Коли ми говоримо, що Україна — це Європа, а Європа — це Україна, це означає, що переговори про вступ мають розпочатися якомога швидше. І це означає, я сподіваюся, вже цього року”, — сказала Роберта Метсола під час брифінгу у Львові.

Президентка Європейського парламенту також додала, що вона була вражена “прогресом, якого досягла Україна з приводу рекомендацій Єврокомісії”. Йдеться про сім умов для країни-кандидата, серед них: проведення реформ у системі судочинства та фундаментальні реформи, які мають ключове значення для відкриття переговорів.

“Я дуже сподіваюся, що Україна зможе у 2023 році розпочати переговори. Україна дійсно робить багато чого для того, щоб виконати сім рекомендацій. Я не можу сказати, що Україна закінчила їхнє виконання — це далеко не так, але водночас є суттєвий прогрес, і я сподіваюся, що після оцінки того, що вже зроблено, Європейським Союзом, що ми очікуємо навесні — це буде попередня оцінка”, — каже директорка з наукової роботи Інституту економічних досліджень і політичних консультацій Вероніка Мовчан.

Якщо Єврокомісія позитивно оцінить прогрес реформ в Україні, є шанс, що Європейська рада ухвалить рішення про початок перемовин з Україною вже восени 2023 року, каже Мовчан. Уряд України сподівається, що процес переговорів буде швидким, і вже через 2 роки Україна зможе стати членом ЄС. На думку Мовчан, процес може зайняти більше часу.

“Два роки, те, що іноді звучить, — це нереально. Понад 10 років, ну як би складно утримати всіх у тонусі, тому ось зараз 7 років до кінця десятиліття — цього достатньо, ну як би базовий сценарій, за яким, я сподіваюся, і ми, і Європейський Союз буде слідувати”, — сказала директорка з наукової роботи Інституту економічних досліджень і політичних консультацій.

Співробітники Центру європейських політичних досліджень (CEPS) Майкл Емерсон і Стівен Блокманс вважають, що на тлі розгляду кандидатури України для вступу до ЄС, у самому Європейському Союзі необхідно якнайшвидше змінити підхід до механізму розширення.

“Україна повинна перемогти у війні з Росією. Однак якщо ЄС не реформує механізм розширення, то разом із Україною вони можуть програти світ. Ставки занадто високі”, — зазначили Емерсон і Блокманс у доповіді Центру європейських політичних досліджень (CEPS).

Читайте також:Завдання України — максимально активно вести підготовку для вступу в ЄС: звернення Зеленського у 374-й день війни

Прямий ефір