Україна позбавила Росію могутності Чорноморського флоту — аналіз (ВІДЕО)

Морскі дрони. Фото: u24.gov.ua

У Міноборони України заявили, що ведеться підготовка до нових операцій щодо Чорноморського флоту РФ. За рік існування армії морських дронів було здійснено серію вельми успішних атак, повідомляє FREEДОМ.

Пуск двох ракет “Нептун”, точне попадання в ціль, і останній запис розмови диспетчера:

“Другий буксир. Підтверджую позаштатне. Як чуєте?”

Здавалося, це неможливо, проте флагман Чорноморського флоту Росії крейсер “Москва” був потоплений 14 квітня минулого року. Подія стала не просто шоком для Кремля і всіх росіян, а й найбільшою на той момент втратою країни-агресора. Ба більше, настільки відчутної шкоди Росії завдала Україна — країна, яка фактично не має власного флоту. До початку повномасштабного вторгнення співвідношення сторін на морі становило приблизно 1 до 12. На думку експертів, втрата “Москви” для російської влади стала навіть більш трагічною, ніж катастрофа підводного човна “Курськ”. І ця перемога Києва у водному просторі хоч і є найбільш значущою, була не першою і далеко не останньою.

“Ви взагалі пам’ятаєте, що Володимир Путін говорив, що саме для того, щоб зберегти Чорноморський флот, Росія окупувала Крим. Ось заради цього все і затівалося. Ситуація до 2023 року сильно змінилася. У Росії немає домінації за рахунок флоту”, — зауважив журналіст Майкл Накі.

Низка російських катерів виявилася підбитою ще на початку великої війни. Першою серйозною втратою Росії 24 березня минулого року став десантний корабель “Саратов”, що перебуває в порту Бердянська. Крім нього, зазнали пошкоджень також “Орск”, “Цезар”, “Куников” і “Новочеркаськ”. Потім пішла на дно “Москва”. У червні був затоплений буксир “Василь Бех”. За словами фахівців, тоді це були, безумовно, талановиті, проте несистематичні атаки. У жовтні 2022 року удари по флоту набули системності.

“29 жовтня українці провели комбіновану атаку морськими та повітряними дронами по Севастополю. Пошкоджено новий флагман “Лейтенант Макаров”, “Іван Голубець” і ще один корабель. Суть не в тому, які саме були пошкоджені, а в зміні самого підходу”, — звернув увагу журналіст Майкл Накі.

Таким чином, українці почали здійснювати операції за допомогою морських дронів — їх вкрай складно відстежити та вчасно ліквідувати. Крім того, застосування безекіпажних засобів не дуже затратне. Завдання безпілотників — доплисти до цілі та здетонувати під час зіткнення. Крім того, українська сторона стала реалізовувати комбіновані атаки — нападати морськими та повітряними дронами, а разом з ними запускати ракети Storm Shadow. У цьому разі російська система ППО виявляється перевантаженою і не здатна ефективно реагувати.

4 серпня українська армія провела успішну атаку на базу в Новоросійську, 12-го вересня катастрофічних ушкоджень зазнали корабель “Мінськ” і підводний човен “Ростов-на-Дону”.

“Флоту Україна вже Росію по суті позбавила. Ні, вона його не знищила повністю, але зробила вельми витратним його утримання і використання в Чорному морі”, — вважає журналіст Майкл Накі.

За словами експертів, із початком зернової кризи Росія мала намір використати Чорноморський флот як спосіб позбавити Україну фінансів, заблокувавши постачання продовольства і тримаючи в страху кораблі, які планували прямувати за цим маршрутом. Вийшовши з угоди, Москва заявила, що тепер сприйматиме кожне судно як загрозу. Київ оголосив про те саме.

“Тоді багато російських лідерів посміялися і сказали: “Ну кому ви погрожуєте, у кого флот-то?”. Але сміялися вони зарано. Виявилося, що Україні угода більше не потрібна, тому що Чорноморський флот більше не може діяти спокійно, бо боїться”, — заявив Майк Накі.

Український флот морських дронів за рік існування атакував вісім російських суден, повідомив глава Міністерства цифрової трансформації України Михайло Федоров. Подібні успіхи на морі більше не є сенсацією, стверджують експерти. А українська сторона заявляє, що подібних атак ставатиме тільки більше.

Читайте також: “Надзвичайно вдала операція”: у розвідці підтвердили поразку російських десантних кораблів проєктів “Акула” і “Серна”

Нагадаємо, український флот морських дронів за рік існування вразив сім російських суден, а саме: “Адмірал Макаров”, “Іван Голубець”, “Іван Хурс”, “Сергій Котов”, “Нафтовим маяком”, а також “Акулу” і “Серну”.

Прямий ефір