Режим Білорусі причетний до незаконної депортації українських дітей, стверджує керівниця української програми Freedom House Еймі Чен. На її думку, мета Путіна — знищення української ідентичності, а білоруський режим — співучасник. Судячи із заяв російських чиновників, так звані табори “перевиховання” пройшли десятки тисяч українських дітей. За даними Регіонального центру прав людини, мережа таких установ включає дев’ять таборів в окупованому Криму, більше ніж 55 — у РФ та 13 — у Білорусі, повідомляє FREEДОМ.
Надія Прищ із чотирма дітьми опинилася в окупації на Херсонщині у перші дні повномасштабної війни Росії проти України. Авіабомбами окупанти руйнували її рідний Таврійськ. Саме там Надія вперше побачила, як росіяни знущаються з людей.
“Ми бачили, як вони беруть штурмом будинки, певні квартири. Ті дії, які вони робили по відношенню до наших громадян, це були страшні дії. Якщо їм не сподобався вираз обличчя або хтось щось не так сказав, це погано закінчувалося”, — згадує переселенка з Таврійська Надія Прищ.
Потім росіяни прийшли й до Надії. Жінка впевнена: то були співробітники ФСБ. Її допитували на кухні. А в сусідній кімнаті катували чоловіка. Все, що відбувалося, чули і бачили діти Надії. Наймолодшому на той момент було лише пів року.
“Вони наполягали на тому, щоб я зізналася, що я є координатором і працюю з “Азовсталлю”. Для мене все це було незрозуміло. Я почала у них запитувати: хто це і що? Вони мені грубо відповідали, щоб я не придурювалася. Я думала, що дітей заберуть, чоловіка вб’ють, а зі мною зроблять усе, що захочуть. І на цьому життя скінчиться”, — розповідає Надія.
Упродовж двох років жінка залишалася в окупації. Декілька разів намагалася вивезти дітей на підконтрольну Україні територію, але росіяни сім’ю не випускали. Окупаційна влада змушувала віддати дітей до школи, де вже запроваджувалась пропаганда війни та насильства. Надія шукала шляхи виїзду та на свій страх і ризик публікувала у соцмережах запити до різних інстанцій із проханням про допомогу.
Лише у травні 2024 року їй вдалося покинути Таврійськ.
“Вдалося співробітникам Save Ukraine вивезти мене та моїх дітей через Білорусь. Це все було дуже акуратно. Я домовилася у певному місці. Я зібрала дітей і взяла все необхідне: переодягнутися і щось у дорогу”, — каже жінка.
Надія виїхала без чоловіка, потім покинути окуповану територію вдалося і йому. Нині родина живе у Київській області. Діти Надії — одні із сотень тисяч, кого Кремль насильно утримував та утримує на окупованій території чи примусово вивозить до Росії.
“Усі сім’ї, яких вивезли, говорять про те, що вони не виходять із дому. Практично всі отримали документи: російське громадянство, російські паспорти. Усіх дітей змушують відправляти до шкіл. Це держава тотального контролю. Дітей у школі вчать доносити на своїх батьків, доносити на сусідів”, — розповідає засновник благодійної організації Save Ukraine Микола Кулеба.
З початку повномасштабного вторгнення країна-агресор насильно депортувала із тимчасово окупованих територій України понад 19 тис. українських дітей. Їх вивозять як до РФ, так і до Білорусі, а також до окупованого Росією Криму. За 2,5 року повномасштабної війни Україні вдалося повернути понад тисячу дітей. Зокрема, й у рамках ініціативи президента Володимира Зеленського, Bring Kids Back.
“Депортація стала державною політикою Росії. Системною, спланованою, скоординованою. У нас є інформація про майже 20 тис. випадків незаконної депортації дітей до Росії та примусового переміщення з окупованих територій. Справжня кількість жертв може бути набагато більшою. Цей масштаб злочинів шокує нас і закликає до дії”, — заявив керівник Офісу президента України Андрій Єрмак.
Єльська гуманітарна дослідницька лабораторія надала докази системної політики незаконного усиновлення та встановлення опіки російських громадян щодо дітей, депортованих з України.
Також у звіті йдеться, що літаки та фонди, що належать адміністрації диктатора Путіна, використовувалися для незаконного вивезення українських дітей. Зокрема, у ньому сказано, що у період із травня по жовтень 2022 року Повітряно-космічні сили Росії перевезли кілька груп маленьких українців на військово-транспортних літаках із прапором країни-агресора. Дослідники Єльського університету наголосили, що усиновлення росіянами депортованих українських дітей є складовою геноциду.
На засіданні Ради безпеки ООН 4 грудня 2024 року Україна надала звіт про російські злочини проти українських дітей. За словами радниці керівника Офісу президента України Дарії Зарівної, він містить докази порушення міжнародного права, принципів людяності та прав дитини, а також деталізує злочини, які раніше не задокументовані в такому масштабі.
“Сотні тисяч дітей залишаються на контрольованих Росією територіях, недоступних для США або міжнародних організацій. Дуже часто ми нічого не знаємо про їхню долю. Росія ніколи не зможе скасувати своє авторство звірств, скоєних в Україні. І однією з найстрашніших і найжахливіших глав цих майбутніх книг стануть злочини Росії проти українських дітей. Вже два роки армія постійного члена Ради безпеки, Росії, у списку грубих порушників щодо дітей”, — наголосила радниця керівника Офісу президента України Дар’я Зарівна.
Саме злочини проти українських дітей стали причиною видачі Міжнародним кримінальним судом у Гаазі ордерів на арешт Путіна та уповноваженої з прав дитини при президенті Росії Марії Львової-Бєлової.
“У міжнародному гуманітарному праві визначено, що окупація — це тимчасове явище. Що станеться, коли ці діти повернуться? Нам треба про це думати вже зараз. Один із аспектів, який полегшує завдання фіксації цих випадків, це те, що Росія має чітку політику зміни ідентичності дітей, українських дітей на тимчасово окупованих територіях, політику, спрямовану на трансформацію”, — каже заступниця голови Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні Ноель Калхун.
Держдепартамент США ввів санкції щодо російських чиновників, які причетні до депортації дітей із України. Про це повідомили у американському відомстві. США й надалі сприятимуть притягненню до відповідальності винних у таких злочинах та допомагатимуть Україні повертати незаконно депортованих дітей, йдеться у заяві.
Читайте також: РФ створила цілу індустрію, спрямовану на мілітаризацію та русифікацію дітей з України, — Ястребова
Ви можете допомогти повернути неповнолітніх громадян України додому. Якщо проживаєте на території Білорусі, Росії або на тимчасово окупованих територіях України та володієте інформацією про депортованих дітей — напишіть у Telegram-канал “Я тут” або на сайт FREEДОМ. Київ гарантує анонімність.
Нагадаємо, телеканал FREEДOM у партнерстві з радницею-уповноваженою президента України з прав дитини та дитячої реабілітації і Ювенальною поліцією України запустив інформаційну кампанію “Знаєш — скажи!”, яка має на меті мотивувати жителів Росії протидіяти примусовій депортації українських дітей і сприяти їхньому поверненню до України.
Читайте також: Те, що роблять російські окупанти з дітьми на захоплених територіях України, матиме ефект атомної бомби, — Лисянський