Україна — Північна Європа: які заклики до союзників пролунали на саміті в Ісландії (ВІДЕО)

Володимир Зеленський. Фото: president.gov.ua

Напередодні в Ісландії відбувся четвертий саміт Україна — Північна Європа. За його підсумками президент Володимир Зеленський заявив, що північні країни надаватимуть Києву оборонну підтримку, зокрема, у виробництві зброї, а також допоможуть у підготовці до зими та будівництві укриттів, інформує FREEДОМ.

Майже 90 делегатів взяли участь у саміті країн Північної Європи. Це прем’єри, міністри закордонних справ і члени парламенту. Взяв у ньому участь і президент України Володимир Зеленський. 

“Ми бачимо, що Путін збільшує своє виробництво озброєнь. Бачимо як вони ручкаються з режимом у Пхеньяні, який їм допомагає. Ми так розуміємо, що наступного року Путін намагатиметься ще більше збільшити виробництво озброєнь і снарядів. Саме цьому ми хочемо запобігти. Саме тому ми говоримо про розвиток виробництва в Україні озброєнь, зокрема тих, що працюють на довгі дистанції: дронів і так далі. Я дуже закликаю вас долучатися до закупівель артилерійських снарядів із третіх країн для допомоги нашим воїнам. Це дійсно допоможе нашому фронту”, — наголосив президент.

Глава Української держави виступив і на 76-й сесії Північної ради, наголосивши, що Україна має розширювати співпрацю як у Європі, так і в євроатлантичному регіоні. Зеленський додав, що єдність зберігає мир у Європі, і саме тому Київ прагне бути частиною цієї єдності.

“Наш народ, наша нація заслуговують на вступ до ЄС і НАТО, і я вдячний вашим державам за підтримку на цьому шляху до геополітичної визначеності. І прошу пам’ятати: у воєнний час кожне рішення, ухвалене країною-партнером стосовно того, на кого нападають, — це насамперед рішення про час. Час, як довго триватиме війна. Як довго триватиме несправедливість. Як довго не буде справжнього, тривалого миру”, — заявив Володимир Зеленський.

Своєю чергою, глави урядів Ісландії, Данії, Норвегії, Швеції підтримали план перемоги України та пообіцяли працювати над зміцненням позиції напередодні другого Саміту миру. Крім того, вони запевнили, що продовжуватимуть підтримувати Україну на її незворотному шляху до повної євроатлантичної інтеграції, включно з членством у НАТО. 

“Країни Північної Європи підтримують план перемоги України, представлений президентом Зеленським. Ми працюватимемо над тим, щоб сприяти його реалізації.  Ми продовжуватимемо підтримувати Україну на її незворотному шляху до повної євроатлантичної інтеграції, включно з членством у НАТО. Ми переконані, що майбутнє членство України матиме значну додану вартість для Європейського Союзу і сприятиме миру, стабільності та процвітанню в Європі. Ми вітаємо початок переговорів з Україною щодо вступу до ЄС та активізували наші спільні зусилля з підтримки вступу України до ЄС”, — зі спільної заяви саміту Україна — Північна Європа.

Норвегія разом з іншими союзниками виділить близько 120 млн євро Україні, щоб забезпечити її ще однією системою Patriot від Румунії. Про це повідомив прем’єр-міністр Норвегії Йонас Гар Стьоре. До проєкту також долучилися Німеччина та США. Крім того, Україна отримає енергогенерувальне обладнання на 80 мегаватів, закупівлю якого профінансувала Норвегія.

На полях саміту Володимир Зеленський також зустрівся з президентом Ісландії Халлою Томасдоттір. Зокрема сторони обговорили участь Рейк’явіка в коаліції з розмінування та тренування українських саперів. Окрему увагу було приділено реалізації формули миру та підготовці до другого Саміту миру. 

Читайте також: Нехай ваші рішення принесуть тривалий мир, а не тимчасову ілюзію: Зеленський звернувся до Північної Ради

Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський 28 жовтня прибув до Ісландії, де зустрівся з прем’єр-міністром країни Б’ярні Бенедиктсоном, а також виступив на саміті Україна — Північна Європа в Рейк’явіку.

Читайте також: Північна Європа підтримує план перемоги та зацікавлена вкладати в оборонну промисловість України — підсумки саміту

Прямий ефір