В межах ініціативи щодо збільшення постачання Україні військової амуніції, прийнятої країнами Європейського Союзу в березні, було поставлено 220 тисяч різних снарядів та 1 300 ракет. Такі дані було озвучено за підсумками засідання Ради оборони країн Європейського Союзу в Брюсселі. Але це ще не всі цифри, які відбивають обсяг допомоги Європейського Союзу українській армії. Подробиці розповів спеціальний кореспондент каналу іномовлення України FREEДОМ у Європі Віталій Сізов.
Міністри оборони країн ЄС зібралися у Брюсселі, щоб обговорити збільшення обсягів допомоги для України. За підсумками зустрічі стало зрозуміло, що коаліція щодо постачання сучасних літаків Україні вже не просто ціль, а реальність. Вона вже працює та є результати.
“Я дійсно дуже рада, що ми отримали “зелене світло” з Вашингтона на підготовку українських пілотів на винищувачах F-16. Це означає, що ми можемо продовжити, а також доопрацювати програму, яку проводимо з Данією та іншими союзниками, щоб розпочати ці тренування. І, звичайно, це перший крок, який ви повинні зробити: у вас мають бути пілоти, які вміють керувати літаками F-16, а наступним кроком будуть уже постачання таких літаків”, — повідомила Кайса Оллонгрен, міністерка оборони Нідерландів.
На порядку денному було розблокування платежів з Європейського фонду миру на суму понад 500 мільйонів євро, заблокованих Угорщиною. За допомогою цього фонду європейські країни купують військову амуніцію для України.
“Ми вирішимо це, ми не можемо блокувати підтримку України. Я впевнений, що її буде розблоковано. Завдяки Європейському фонду миру ми мобілізували 10 мільярдів євро на підтримку України. Країни-члени надали нам рахунки на 10 мільярдів євро, і це набагато більше, ніж ми очікували”, — заявив Жозеп Боррель, верховний представник ЄС із закордонних справ та політики безпеки.
Зустріч міністрів оборони ЄС — це завжди більше, ніж про Європу. Її відвідує генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг. Його повістка така сама, як і у міністрів оборони ЄС. Постачання сучасної зброї в Україну триває і триватиме.
“НАТО та Європейський Союз надали безпрецедентну підтримку Україні. Тільки за останній місяць ми поставили важкі танки “Леопарди”, британські “Челленджери”, також зараз йдеться про американські “Абрамси”, протягом останніх тижнів Велика Британія поставила бойові крилаті ракети далекого радіусу дії. Все це впливає на ситуацію на полі бою”, — сказав Столтенберг.
Генеральний секретар НАТО впевнений, що Україна довела свою здатність ефективно використовувати військову допомогу союзників.
“Для того, щоб продовжити допомагати Україні, ми маємо наростити наше виробництво зброї та спорядження. І один виклик, який я обговорю з міністрами оборони — це те, як ми можемо працювати ще тісніше один з одним, з НАТО, з ЄС над збільшенням та зміцненням нашої трансатлантичної індустріальної бази. Я вирішив запросити представників оборонної індустрії з обох боків Атлантики на зустріч наших міністрів оборони наступного місяця, на захід, де ми матимемо прямий обмін з усіма міністрами та оборонною індустрією. Звичайно ж, ми запросили й Україну”, — додав генсек.
За підсумками зустрічі, як і прогнозував Боррель, жодні окремі країни не змогли завадити Україні.
“Міністри не згодні з деякими персонами, які кажуть, що Україна не може виграти цю війну і тому ми маємо припинити надавати їм допомогу – ні! Навпаки, Україна досягає успіху і це руйнує плани Путіна на швидку перемогу, і йому доводиться захищатися самому. Наступні дні, тижні та місяці будуть стратегічно вирішальними для війни в Україні, я думаю, що всі будуть згодні з цим. В результаті сьогоднішнього засідання Рада з оборони присвятила близько 90% своєї роботи військовій допомозі Україні”, — зазначив голова європейської дипломатії.
Головне, що учасникам зустрічі вдалося досягти консенсусу з основного питання.
“Абсолютна більшість країн-членів висловилася за збільшення асигнувань Європейського фонду миру на чергові 3,5 мільярди євро. Ми надішлемо інші 1,5 мільярди євро макрофінансової допомоги для України для того, щоб підтримати функціонування Української держави”, — підсумував Боррель.
Читайте також: “Ніхто не злякався”: погрози Кремля у відповідь на надання партнерами Україні F-16 прокоментував Гетьман
Як повідомлялося, 21 травня президент США Джо Байден офіційно підтвердив, що американські військові почнуть тренувати українських льотчиків для F-16. Про це він сказав під час зустрічі з президентом України Володимиром Зеленським на полях саміту “Великої сімки” (G7).
Читайте також: Винищувачі F-16 значно збільшать можливості української авіації — розбір експерта