Підтримка України союзниками не припиняється. Цього тижня про новий пакет військової допомоги на 175 мільйонів доларів оголосили США. Крім цього, Японія надасть 4,5 мільярда доларів, інформує FREEДОМ.
Економіка України отримає мільярди доларів уже на початку 2024 року. Про це, після закінчення засідання лідерів країн “Великої сімки” (G7), заявив прем’єр-міністр Японії Фуміо Кісіда.
“4,5 мільярда доларів — це загальна сума. І першу частину — 1,5 мільярда, ми очікуємо вже в січні, значну частину цього пакета допомоги — навесні”, — наголосив президент України Володимир Зеленський.
Аналітики пов’язують передачу такої колосальної суми з тим, що Японія у 2023 році закінчує верховенство в G7, і наприкінці своєї каденції хоче ще раз чітко позначити свою позицію щодо України.
“Це пов’язано з тим, що Японія в грудні закінчує своє верховенство в G7, яке тривало протягом 2023 року. Це право з 1-го січня передається Італії, і, власне, у такий спосіб Японія хотіла підбити підсумки”, — зазначив експерт із міжнародних відносин Артур Харитонов.
При цьому сума, як повідомив Зеленський, буде передана частинами.
Уже відомо, що перший транш Україна планує витратити всередині країни, залишок суми — має піти на зовнішньоекономічну стабілізацію ситуації навколо України.
“Судячи з анонсів — 1 мільярд доларів піде на гуманітарні ініціативи в Україні, тобто підтримку України та відновлення. Поки що це не сильно деталізовано, але думаю найближчим часом ми дізнаємося, як розподіляться гроші. І так само 3,5 мільярда підуть на підтримку України на рівні взаємодії зі Світовим банком. Відомо, що Україна сьогодні живе за підтримки зовнішніх донорів і нам важливо врегулювати саме ці питання”, — акцентує експерт з міжнародних відносин.
При цьому не варто забувати, що сума в 4,5 мільярда — далеко не перша допомога українцям від Японії.
Так, влітку Сили оборони України та рятувальники отримали сотню автомобілів і засобів розмінування, а також десятки тисяч “сухпайків” для військових.
Перед цим Токіо спрямував пів мільярда доларів у фонд підтримки України, а ще раніше — надав понад 2 мільярди доларів макрофінансової допомоги.
“Японія є одним із головних донорів України, вона вже передала понад 7 мільярдів доларів на підтримку нашої країни і, звісно, це ще не кінець їхньої допомоги”, — каже Харитонов.
Так само цього року Японія всерйоз наблизилася до зняття заборони на експорт зброї, затвердженої ще 1947 року. Після закінчення Другої світової, Японія зареклася брати участь у будь-яких військових конфліктах і торгувати озброєнням.
Однак навіть у країні Сонця, що сходить, вже зрозуміли, що новий час все ж диктує нові правила.
“Для того, щоб прискорити процес підтримки демократичних країн і виділяти певного виду озброєння — Японія вводить нові трактування конституції і веде парламентські дебати з цього приводу”, — зазначає Артур Харитонов.
Черговий пакет військової допомоги на суму 175 мільйонів доларів уже надали Україні і Сполучені штати, про що на своїй сторінці повідомив американський Державний департамент.
Зокрема, туди увійшли ракети для систем протиповітряної оборони (ППО), боєприпаси до реактивних систем залпового вогню HIMARS (“Хаймарс”) та інших західних ракетних систем, артилерійські боєприпаси, засоби для розмінування та проходу мінних полів, набої та інше.
“Увійшли саме компоненти зі знищення ворожої техніки, ті ж самі протитанкові ракетні комплекси та інші боєприпаси. Тобто в цьому випадку пакет, я б сказав, більше має контури оборонного”, — вважає військовий експерт Олександр Коваленко.
Словом, попри всі перипетії в питанні підтримки України, підтримка ця нікуди не далася. Партнери України продовжують допомагати вистояти як на полі бою, так і перед економічними викликами. Тож усі спроби Російської Федерації поставити Україну в безвихідне становище вкотре зазнають краху.
Читайте також: Німеччина має бути готова ще більше допомагати Україні, коли інші країни ослабнуть, — Шольц