Україна отримає позитивний і сильний сигнал від НАТО — включення із Вільнюса (ВІДЕО)

Генсек НАТО Єнс Столтенберг у Вільнюсі. Фото: nato.int

Те, що Україна отримає позитивний і сильний сигнал щодо підтримки з боку НАТО, підтвердив генсек Альянсу Єнс Столтенберг перед відкриттям саміту у Вільнюсі. Рішення НАТО про рух до членства України узгодять уже за кілька годин. Про це сьогодні, 11 липня, з Вільнюса розповів спеціальний кореспондент телеканалу FREEДОМ у Європі Віталій Сизов.

У Вільнюсі зараз, за словами журналіста, триває маса side event та інших заходів як у межах саміту, так і поза заходом, на яких лунає багато заяв. 

Один із головних спікерів цього заходу — це, звісно, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг. Він акцентує, що допомога Україні збережеться, не зміниться, і ніщо на неї не вплине, навіть вибори у Сполучених Штатах Америки та в інших країнах Європи. 

“Україна пройшла довгий шлях відтоді, як у 2008 році ми ухвалили рішення, що наступним кроком буде План дій щодо членства в НАТО. Україна набагато ближче до Альянсу, тому я думаю, настав час відобразити це в рішеннях НАТО. Ми ясно дамо зрозуміти, що Україна стане членом Альянсу, ми приберемо План дій щодо членства, ми перетворимо їхні сили на справжні сили НАТО, ми створимо Раду НАТО — Україна. Усе це разом послужить дуже сильним і позитивним сигналом Альянсу для України. Я впевнений, що ми ухвалимо тверде і єдине рішення щодо України, щоб зберегти і посилити нашу підтримку. Я також упевнений, що в питанні членства союзники підтвердять, що Україна приєднається до НАТО”, — заявив Столтенберг під час однієї із зустрічей на полях саміту.

За словами Сизова, під час дискусій в експертних колах можна почути думку про те, що стосовно України вже застосовується п’ята стаття блоку, оскільки Київ отримує колосальну військову підтримку.

“Якщо ми говоримо про розмови off the record серед журналістів, експертів, є багато думок стосовно того, що стосовно України вже виконується стаття п’ять НАТО, оскільки Україна отримує величезну допомогу. У реальності ця стаття раніше, можна сказати, не застосовувалася. Є багато трактувань того, як її можуть реалізувати. І з цим деякі експерти і пов’язують те, що НАТО не поспішає приймати Україну як повноправного члена блоку, а висуває різні формати. Тому що поки є переконання, що існує стаття п’ять, а це означає військове втручання, це виглядає більш солідно”, — сказав кореспондент.

Щодо самої Литви, спілкування з людьми на вулицях дає змогу зробити висновок, що рівень підтримки України тут не падає, каже Сизов.

“Ідея вступу України до НАТО користується підтримкою на території всього Європейського Союзу, більшою чи меншою мірою в різних країнах. Тут, у Литві, підтримка прагнень України як ніде сильна”, — зазначив він. 

“Для більшості литовців, я так можу сказати, вони всі хочуть, щоб Україна була в НАТО. Є люди, яким все одно. Але більшість бажає бачити Україну в Альянсі”, — поділився мешканець Вільнюса Вітольд.

Загалом подібна думка переважає, зазначає Сизов.

“Кілька людей, яких ми записували, казали, що в мене, мовляв, немає чіткої позиції, я підтримаю будь-яке рішення нашого уряду. А потім, коли вимикаєш камеру, вони кажуть, що ми сильно підтримуємо це рішення, і ми бачимо, що Україна нас захищає в чомусь навіть набагато надійніше, ніж ось цей колективний договір про безпеку НАТО. Тому що Україна веде реальні бойові дії проти Російської Федерації, яка вторглася на її території”, — розповів Віталій Сизов. 

Він також звернув увагу на те, що жителі Вільнюса не побоюються ескалації з боку РФ у разі вступу України до Альянсу. А навпаки, вважають, що Україна зміцнить блок. 

“Таку думку я чув від багатьох людей, що, мовляв, уже всі запобіжники знято, ми перебуваємо в такій ситуації, що членство України в НАТО не може призвести до якоїсь ескалації, тому що найгірше вже сталося. А членство України навпаки зміцнить Альянс і дозволить зробити ситуацію безпечнішою”, — доповнив кореспондент.

Щодо гарантій безпеки, які може отримати Україна за підсумками саміту, це, як раніше зазначив генсек НАТО, реформа української армії, її постійна підтримка протягом багатьох років, а не разові пакети допомоги. 

Також йдеться про постачання боєприпасів, про трансформацію і реформу українського оборонного сектору для того, щоб він був сумісний із країнами НАТО. 

“Це, в принципі, і є гарантії. Просто треба їх зробити більш довготривалими, стійкими і чинними незалежно від зміни уряду або ще якихось змін. Необхідно, щоб ця підтримка була постійною, стабільною. І те, що президент України Володимир Зеленський братиме участь у саміті, свідчить про те, що українську владу така позиція країн НАТО, можливо, не повністю задовольняє, але загалом влаштовує”, — резюмував Сизов.

Читайте також: Стартує літній саміт НАТО: яким буде шлях України до Альянсу — деталі з Вільнюса (ВІДЕО)

Як повідомлялося раніше, у НАТО в терміновому порядку узгоджують декларацію про гарантії безпеки для України. США, Велика Британія, Франція і Німеччина вже кілька тижнів обговорюють це питання з Україною. Вони також звернулися до інших союзників Північноатлантичного альянсу, Євросоюзу та G7. 

Прямий ефір