5 жовтня у Гранаді (Іспанія) відбувся ІІІ саміт Європейської політичної спільноти. Президент України Володимир Зеленський на полях заходу провів переговори з низкою європейських лідерів. Серед них прем’єр-міністри Іспанії, Італії, Великої Британії та Вірменії, президент Франції та канцлер ФРН, голова Європейської ради Шарль Мішель.
Глава Української держави на заході прокоментував удар російських окупантів по селу Гроза Харківської області, а пізніше поінформував про ключові рішення саміту.
Лідери Європейського Союзу за підсумками заявили про підтримку України скільки буде потрібно, так само як і про те, що майбутнє країни-кандидата буде в ЄС.
“Ніякого плану Б…”
Європейська спільнота шукає нові шляхи відповіді на виклик з боку Росії та її агресію. Одним зі шляхів стало розширення Європейського Союзу.
“Ми продовжимо підтримувати Україну та її народ стільки, скільки буде потрібно. Ми також підтвердили, що майбутнє наших країн, які прагнуть стати членами, та їхніх громадян перебуває в межах Європейського Союзу”, — йдеться в декларації, ухваленій 6 жовтня на неформальному саміті ЄС.
Лідери ЄС переконані, що розширення є “геостратегічною інвестицією в мир, безпеку, стабільність і процвітання”. Вони також вважають, що паралельно з цим Союзу “потрібно закласти необхідну внутрішню основу і провести реформи”.
“Ми визначимо наші довгострокові амбіції та шляхи їх досягнення. Ми розглянемо ключові питання, пов’язані з нашими пріоритетами і політикою, а також нашою здатністю діяти. Це зробить ЄС сильнішим і зміцнить європейський суверенітет”, — сказано в документі.
Голова Європейської ради Шарль Мішель запевнив Володимира Зеленського в непохитності підтримки і повідомив, що Євросоюз готує додатковий пакет підтримки на довгострокову перспективу.
“Жодного плану Б у питаннях допомоги Україні. Тільки план А: непохитна підтримка стільки, скільки потрібно, поки Україна не переможе. Євросоюз готує додатковий потужний пакет підтримки на довгострокову перспективу”, — написав він у Х (Twitter) за результатами зустрічі українським лідером у Гранаді.
“Ми сигналізуємо вам…”
Президент України був одним із небагатьох європейських лідерів, який виступив перед усіма учасниками зібрання.
Зеленський попередив: Росія шукає можливості заморозити ситуацію й адаптуватися, робить висновки зі своїх помилок і готується йти далі.
“Шановні лідери! Чи достатньо у ваших містах станцій метро, на яких можна було б організувати захищене шкільне навчання дітей, якщо загрози Росії будуть реалізовані? А вона готується їх реалізувати. Буду з вами відвертим, як завжди, — зараз РФ розглядає різні сценарії на найближчі роки. Один із них особливо небезпечний.
Якщо в цій агресії проти України буде якась пауза, будь-яке замороження ситуації, то буде новий критичний момент. 2028 рік. Якщо Росії дати адаптуватися зараз, до 2028 року Кремль зможе відновити розбитий нами військовий потенціал, і в Росії буде достатньо сили напасти на держави, які перебувають у фокусі російської експансії. Крім України, це точно країни Балтії і ті держави, на території яких присутні російські контингенти. Це чітка інформація від нашої розвідки”, — звернувся Зеленський.
Особливо яскравими стали слова, сказані Зеленським на тлі новинного порядку денного — Харківська область і вся Україна оголосили траур після російської атаки. Загинули 52 людини.
Читайте також: Від удару російської ракети загинули сім’ями: про трагедію в Грозі Харківської області розповіли жителі (ВІДЕО)
Далі було безліч двосторонніх зустрічей. Глава Української держави зустрівся з прем’єр-міністром Італії Джорджією Мелоні, з прем’єр-міністром Іспанії Педро Санчесом, з прем’єр-міністром Великої Британії Ріші Сунаком і з президентом Франції Емануелем Макроном.
Питання посилення протиповітряної оборони було головною темою переговорів української делегації під час участі в саміті.
“Я дуже радий, що в нас сьогодні є потужний прогрес у цьому напрямку. Це шість систем Hawk від Прем’єр-міністра Педро Санчеса та уряду Іспанії. Це буде спільна робота з партнерами під головуванням Іспанії. Я дуже вірю, що ми зможемо зібрати всі ці системи, і всі вони потраплять в Україну”, — зазначив Володимир Зеленський.
Крім того, як повідомив глава держави, результатом зустрічі з Федеральним канцлером Німеччини Олафом Шольцем стало рішення про те, що німецький уряд працюватиме над наданням Україні ще однієї системи ППО Patriot.
“Саме зараз, на цей зимовий період. Я вважаю, що це єдина на сьогодні система, яка може протистояти таким загрозам, таким масовим вбивствам. Тому що Patriot на своєму шляху прибирає будь-які ракети російського лиходія”, — сказав Володимир Зеленський.
Він подякував за підтримку з боку Європарламенту пропозицій Європейської комісії щодо перегляду багаторічного бюджету ЄС, які, зокрема, передбачають створення Фонду допомоги Україні на суму 50 млрд євро.
Коментарі експертів
Аналітики впевнені, що далеко не про всі домовленості в рамках саміту зараз відомо ЗМІ. Але перші паростки вже видно. Про результати саміту для України в ефірі телеканалу FREEДОМ міркували віцепрезидент Аналітичного центру “Політика” Олег Лісний та експерт-міжнародник Руслан Осипенко.
ОЛЕГ ЛІСНИЙ: Європейські лідери мають перетворити емоції на конкретну допомогу
— На відміну від Росії, у країнах Європи цінністю є персональне життя людини, особливо, якщо це молоде покоління. Тому президент зробив заяву на тлі чергового теракту, який провела Росія на території Харківщини і вбила понад 50 людей. І що діти змушені перебувати і навчатися в метро, тобто в підземеллях. У 2023 році президент наголосив, що в такий історичний момент війни мають бути тільки по телевізору. А вони проходять у центрі Європи.
Меседж Зеленського був дуже глибоким, бо йдеться про те, що це війна не тільки РФ проти України, це війна, яка може будь-якої миті прийти на землю інших європейських країн. Тому краще поки не пізно допомогти Україні вистояти і перемогти. Тому що це перемога насамперед не тільки України, а й Європи загалом.
Зараз іде цивілізаційна війна, і президент на це чітко вказав — зараз потрібно об’єднуватися. Навіть на тлі того, що відбувається в США, потрібно все одно об’єднуватися, допомагати один одному, не радіти якимось неуспіхам чи якимось політичним моментам, а всім разом іти до спільної мети. Спільна мета — це збереження миру на нашій планеті, за великим рахунком, бо у Путіна дуже далекосяжні плани, якщо послухати його виступи на засіданні Валдайського клубу тощо, там він набредив дуже багато.
Тому Європа повинна дуже тверезо дивитися не в гаманець, а в майбутнє.
Тому що гроші це те, що можна заробити, примножити. Але якщо йде війна, як показує практика, справи вже йдуть зовсім по-іншому. Тому зараз потрібно допомагати Україні, і за результатами видно, що президент достукався до західних лідерів у персональних зустрічах.
Я сподіваюся, що зараз лідери додому повезуть емоції, які перетворяться на конкретні дії, на допомогу Україні.
Єдина міжнародна зустріч, куди можна запрошувати Росію, це міжнародний кримінальний суд, і то як підсудну. Іншого варіанту немає. Росіяни самі себе загнали в цей кут.
Результативними були зустрічі нашого президента і з британським прем’єром, і з королем Іспанії, і з канцлером Німеччини. Дуже багато новин ходило про те, чи дадуть ППО Україні. Але я так розумію, що досягнуто домовленості про те, що Німеччина дасть нам більше ракет “Patriot”, це теж важливо. Те, що в результаті переговорів з усіма лідерами ми отримаємо посилення ППО і протиракетної оборони.
Ще один дуже важливий, як на мене, момент, що коли президент Росії на Валдайській зустрічі розповідав про те, що РФ не зрадила Вірменію, що вона до останнього допомагала, паралельно проходила зустріч президента України з прем’єром Вірменії. Він сам по собі безпрецедентний. І це такий удар у пику Путіну.
РУСЛАН ОСИПЕНКО: З боку США будуть затримки, і Байден закликав європейців підтримати Україну
— Європу було попереджено. Байден обдзвонив усіх, коли почалася політична криза в США, а я вважаю, що там почалася саме вона. Байден сказав союзникам, що стратегічний курс не змінюється, що не буде ніякої ізоляції.
Тому що Сполучені Штати мають два курси. Перший курс демократи проводять на підтримку союзників і на формування союзів. А другий курс — ізоляціоністський курс, тобто Штати закриваються в собі на якийсь час. Америка спрямовує всі кошти на розв’язання внутрішніх проблем.
Так от, Байден сказав, що курс не змінюється, поки він при владі, США будуть підтримувати Україну. Тому, я думаю, він звертався до своїх союзників, щоб вони тимчасово підставили плече, поки в США триває політичне протистояння, вони не можуть регулярно налагодити допомогу.
І я бачу вже рух у цьому напрямку. Європейський парламент ухвалив допомогу 50 мільярдів Україні на наступний рік, а Україна водночас виключила угорський банк зі списку спонсорів війни для того, щоб Угорщина розблокувала військову допомогу з бюджетів Європейського Союзу.
Тобто робляться певні кроки для того, щоб перекрити тимчасові лаги, які можуть виникнути у зв’язку з політичною ситуацією в США.
Читайте також: Україна може приєднатися до Євросоюзу в 2030 році, — Мішель (ВІДЕО)