Україна не допустить штучного голоду в країнах Африки

Завантаження зерна на судна для експорту. Фото: mind.ua

Понад 120 млн людей в Африці зіткнулися з гострою нестачею продовольства. Одна з причин — війна Росії проти України, повідомляє FREEДОМ.

Ефіопія 2022 року зіткнулася з найсильнішою посухою за останні сорок років. Вона позбавила країну врожаю та частини худоби, завдяки яким виживали люди в Ефіопії. Через це у південній та південно-східній частині країни на межі голоду опинилися понад 7 мільйонів людей. У Сомалі із проблемою нестачі продовольства зіткнулася майже половина населення.

“Ми голодуємо, мені нічим годувати дітей. З їжі у нас залишилися тільки дикі ягоди. У нас немає нічого”, — каже мешканка Сомалі, мати трьох дітей Аміракіру Джарсо.

Ситуацію в Африці збільшили наслідки війни в Україні — вартість продовольства та палива злетіла до безпрецедентно високого рівня. До того ж, ці країни залежать від постачання пшениці з країн Чорноморського басейну, і перебої в імпорті загрожують продовольчій безпеці. Частка України в експорті агропродукції була значною — вона забезпечувала 80% потреб кількох держав Південної Африки.

“Ця продовольча криза викликана безрозсудною війною Росії проти України. Протягом кількох місяців російські війська блокували українські порти, крали зерно та сільгосптехніку. І продовжують знищувати сільське господарство та експортні потужності”, — сказав генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг.

Але попри це, після відновлення експорту зерна з липня 2022 року в українських портах у межах зернової ініціативи відвантажили понад 11 млн тонн сільгосппродукції, зокрема 4,5 млн тонн кукурудзи та понад 3 млн тонн пшениці. Дві третини відправлених з України суден із зерном були направлені до Азії, Африки та Близького Сходу.

“Це дуже хороша новина для миру, щоб уникнути кризи продовольчої безпеки, яку ми переживаємо, і це важливий внесок у розв’язання проблеми”, — сказала генеральний секретар Конференції ООН з торгівлі та розвитку Ребекка Грінспен.

Щоб не залишити мільйони людей без продовольства і цим не допустити в країнах Африки, Азії та Латинської Америки штучного голоду, який Україна сама пережила майже 90 років тому, президент Володимир Зеленський оголосив про нову міжнародну ініціативу Grain from Ukraine. Для її реалізації низка європейських лідерів уже заявили про виділення сотень мільйонів доларів для закупівлі українського зерна голодуючим країнам.

“Уряд України, виконуючи указ президента України, попри наші власні складнощі та труднощі, вже виділив 900 млн гривень для закупівлі пшениці та кукурудзи. Україна знає, що таке голод, і ми не хочемо, щоб через Росію та її нелюдські методи примусу до підкорення знову, вже у XXI столітті, вмирали мільйони людей”, — цитує прем’єр-міністра України Дениса Шмигаля сайт Кабінету міністрів України.

До кінця весни 2023 року з українських портів мають відправити не менше 60 суден до країн, які перебувають під загрозою голоду та посухи. Це Ефіопія, Судан, Південний Судан, Сомалі, Ємен, Конго, Кенія та Нігерія.

Читайте також: Ініціатива “Зерно з України” є важливою для роботи механізму постачання зерна найбіднішим країнам, — Пендзин

Прямий ефір