Україна не дає партнерам забути про головну нерозв’язану проблему: візит Зеленського на саміт Європейської політичної спільноти — в оцінках експертів

Володимир Зеленський. Фото: president.gov.ua

Будь-які поступки щодо досягнення миру є неприйнятними для України і будуть самовбивчими для Європи, заявив президент Володимир Зеленський на саміті Європейської політичної спільноти. Під час саміту 7-8 листопада в Будапешті (Угорщина) глава Української держави провів низку двосторонніх зустрічей. Це його перший візит до Угорщини від початку повномасштабної російської агресії.

Під час вступної промови на саміті Зеленський наголосив на важливості продовження підтримки України, адже наразі Росія лише посилює ескалацію та залучає на свій бік дедалі більше союзників. Тепер у центрі Європи воюють солдати КНДР.

Деталі візиту Володимира Зеленського до Будапешта

Тема війни Росії проти України стала однією з ключових під час зустрічі лідерів європейських країн. Також у центрі уваги європейських лідерів у Будапешті — зміна влади у Сполучених Штатах Америки. Практично всі в один голос говорять про необхідність тісної співпраці з переможцем президентських виборів Дональдом Трампом для підтримки України та протистояння союзу Росії з Північною Кореєю, Іраном і Китаєм.

Також на саміті Європейської політичної спільноти обговорили ситуацію на Близькому Сході, міграційну кризу в Європі та виклики перед глобальною економікою. Беруть участь у заході понад 40 держави та організацій.

Під час візиту до Будапешта президент України Володимир Зеленський провів низку зустрічей із лідерами європейських країн.

Він зустрівся з генеральним секретарем НАТО Марком Рютте та проінформував про ситуацію на фронті й участь північнокорейських військових у війні Росії проти України, наголосивши на необхідності більш рішучої реакції країн Заходу на нову роль Північної Кореї в російському вторгненні.

Основними темами зустрічі стали також реалізація рішень Вашингтонського саміту НАТО, зокрема щодо посилення протиповітряної оборони, інвестування в українське виробництво снарядів, дронів і далекобійних засобів.

Крім того, президент зазначив, що Україна потребує дозволу на використання далекобійної зброї по військових об’єктах на території Росії.

Також Володимир Зеленський зустрівся з президентом Франції Еммануелем Макроном. Під час зустрічі сторони обговорили військову допомогу, тренування української бригади “Анна Київська”, посилення далекобійних можливостей. Також однією з ключових тем переговорів була підтримка України на шляху до НАТО.

Під час зустрічі з прем’єр-міністром Великої Британії Кіром Стармером Зеленський обговорив імплементацію плану перемоги. Президент України наголосив, що надзвичайно важливо підтримати Україну далекобійною зброєю, дати дозвіл на її застосування проти військових цілей на російській території, а також на важливості підтримки української оборонної промисловості, зокрема для виробництва далекобійних БпЛА та ракет-дронів.

Президентку Молдови Маю Санду Володимир Зеленський привітав із перемогою на виборах і заявив, що важливо координувати зусилля України та Молдови на шляху до членства в Євросоюзі. Ключовими темами обговорення сторін були спільні виклики безпеці, спричинені російською агресією проти України, а також протидія російській дезінформації та її впливу на парламентські вибори в Молдові наступного року.

На окрему увагу заслуговує тема відносин України та Угорщини. У двосторонньому безпековому документі між країнами немає підтримки щодо вступу України до НАТО з угорського боку, тому документ поки що не підписано, заявив Володимир Зеленський.

“Двосторонній документ містить не тільки те, що хоче одна сторона. Містить те, що важливо для безпеки. Для сьогодні і майбутнього обох сторін. Для нас важлива підтримка України в ЄС. Для нас важлива підтримка України Угорщиною в НАТО. У документі немає на сьогодні підтримки України з боку Угорщини в НАТО. І оскільки цього немає, цей документ не підписано”, — сказав Зеленський на пресконференції.

Київ прагне встановити міцні відносини з Будапештом, які ґрунтуватимуться на принципах рівності та взаємної поваги, заявив президент Володимир Зеленський на пресконференції.

Зокрема, Зеленський подякував прем’єр-міністру Угорщини Віктору Орбану за запрошення на п’ятий саміт Європейської політичної спільноти. Окремо він наголосив, що Україна зацікавлена в дружніх і продуктивних відносинах з Угорщиною.

“Для нас важлива чистота в домовленостях.Є питання щодо меншин. І ми багато чого зробили, є висновки Європейської комісії — до нас зауважень у цьому питанні немає.Ми поважаємо угорську меншину в Україні”, — сказав Зеленський.

Глава держави також наголосив, що двостороння угода між Україною та Угорщиною має містити підтримку вступу нашої країни до НАТО.

“Ми готові на все, щоб між нами не було питань. Двостороння угода, договір — це про повагу і про те, чи бачиш ти мене на рівних”, — підсумував президент.

Своєю чергою прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан заявив пресі, що, на його думку, нова адміністрація США під керівництвом Дональда Трампа припинить надавати підтримку Україні в її боротьбі з повномасштабним вторгненням Росії, повідомляє Associated Press.

“Ситуація на фронті очевидна. Спостерігається військова поразка (України). Американці вийдуть із цієї війни”, — сказав Орбан перед неформальною зустріччю глав держав і урядів ЄС у Будапешті 8 листопада.

За його словами, якби Трамп переміг на виборах 2020 року, “цих двох кошмарних років не було б”.

На саміті Європейського політичної спільноти від деяких лідерів лунала “небезпечна риторика ceasefire (припинення вогню)” без будь-яких гарантій для України, повідомив Володимир Зеленський.

“І мені здається дуже небезпечна риторика, яка сьогодні є, ми розуміємо, які лідери цю риторику впроваджують і підіймають.Це стосується ceasefire. Спочатку ceasefire, а потім подивимося.Дуже страшний випадок для всіх наших громадян. Спочатку припинення вогню, а потім ми подивимося. Хто ви такі? Ваші діти помирають, вони там гинуть, руйнуються ваші будинки? Про що мова?”, — сказав Зеленський.

Думки експертів

Про відносини України та Угорщини, а також цілі президента Зеленського на саміті Європейської політичної спільноти в ефірі телеканалу FREEДОМ міркували:

  • Станіслав Желіховський, кандидат політичних наук, експерт-міжнародник;
  • Михайло Пашков, співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова.

СТАНІСЛАВ ЖЕЛІХОВСЬКИЙ: Перемога Трампа стала червоною ниткою європейського саміту

— Візит президента України до Будапешта важливий щонайменше з трьох причин. По-перше, це головування Угорщини в Раді Європейського Союзу. Нагадаю, до кінця року Будапешт очолюватиме ЄС. І Україні дуже важливо далі співпрацювати з цією організацією в контексті і допомоги нашій країні, і в контексті інтеграції до Європейського Союзу. По-друге, це перемога Дональда Трампа на президентських виборах у США. Саме ця подія була головною ниткою під час саміту Європейської політичної спільноти. По-третє, це потреба у візиті як такому у відповідь на візит Віктора Орбана до Києва.

Саме через мир завдяки силі можна досягти того, щоб закінчилися активні бойові дії. Це якраз те, про що офіційний Київ говорить, презентуючи план перемоги. Про це, до речі, неодноразово говорив і Дональд Трамп. Тобто тут також інтереси Києва і Вашингтона збігаються.

Президент Зеленський використав цей саміт для того, щоб донести ті меседжі, які потрібні, а саме заклик до партнерів про надання більшої кількості зброї, ресурсів для того, щоб українці ефективно могли боротися з російською агресією.Також він використовував цей саміт для двосторонніх зустрічей, і це також важливо, тому що не часто можна зустрітися з такою кількістю західних лідерів.

Сподіваємося, що саміт справді був продуктивним, партнери України зроблять певні висновки і допомога нашій країні не тільки продовжуватиметься, а й збільшуватиметься. Особливо з огляду на те, наскільки агресивно поводиться Російська Федерація на полі бою і те, що вона підключає до війни все більше інших країн. Я думаю, цей саміт був важливий і для Дональда Трампа, щоб він побачив солідарність Західного світу, готовність наших партнерів виділяти фінансові та інші ресурси Україні. Тому цей візит може мати хороші наслідки для України. Подивимося, якою буде надалі реакція наших партнерів, зокрема й приймаючої сторони — Угорщини.

Найближчими місяцями Україна буде більш тісно співпрацювати з ЄС на тему європейської інтеграції. Звичайно ж, без Угорщини неможливо буде просуватися вперед і тут головне, щоб таке важливе питання, як права національних меншин, не стало на заваді і в контексті двосторонніх відносин з Будапештом, і в контексті нашої інтеграції з Європейським Союзом. Україна виконала всі можливі вимоги, і це визнає Європейська комісія, визнають наші європейські партнери, визнає це і Будапешт.

Сподіваємося, що президентство Дональда Трампа не вплине якось негативно на позицію Віктора Орбана, що він не висуне додаткові вимоги, тож я думаю, що найближчим часом ми побачимо якраз у якому напрямку буде рухатися Будапешт.

Нам потрібно і вибудовувати довгострокові відносини з цією державою, враховуючи, що все-таки Угорщина наш сусід, член Європейського Союзу, член Північноатлантичного Альянсу. Нам потрібно домовлятися. Я не плекаю ілюзій, однозначно це не буде простим процесом, це не відбуватиметься дуже швидко, але, тим не менш, ми маємо докладати максимум зусиль, щоб можна було співпрацювати в усіх можливих сферах.

МИХАЙЛО ПАШКОВ: У Києва і Будапешта попереду ще дуже непрості переговори

— У кейсі Володимира Зеленського, щонайменше, низка дуже важливих завдань і пропозицій для партнерів.

По-перше, йдеться про активізацію двосторонніх переговорів із партнерами, учасниками саміту.Можливості втрачати не можна, це дуже важливо в нинішніх умовах.По-друге, для президента вкрай важливо визначитися з просуванням плану перемоги, який був не так давно презентований і європейські лідери його обговорюють.По-третє, як відомо, не так давно закінчилися тематичні конференції щодо формули миру, і тут дуже важливим моментом є остаточне формування загальнопереговорної платформи та організація проведення другого Саміту миру, який планувався владою України наприкінці нинішнього року.

Ще дуже важливе завдання, безумовно, це просування спільного нового двостороннього документа з Угорщиною, про який не так давно йшлося, і який, безумовно, для України є важливим. Плюс до всього переговорний процес із представниками країн ЄС про членство України. Ну і, безумовно, обговорення нових політичних реалій, пов’язаних із перемогою Трампа на виборах і відповідних нових форматах взаємин США — Європа. Налагодження діалогу, зокрема з американцями, для України теж важливе.

У європейському істеблішменті вже циркулюють різні варіанти і моделі реакції на перемогу Трампа. Тут ідеться більшою мірою, з одного боку, про можливі комплексні компроміси у сфері економіки. Це очевидно. З іншого боку, нещодавно генсек НАТО говорив про необхідність підвищення витрат на оборону, що теж досить актуально.

Свого часу президент Зеленський дав завдання поліпшити, активізувати відносини України з прикордонними країнами. Я маю на увазі і з Польщею, і з Угорщиною, і з Румунією, з Болгарією, зокрема, зі Словаччиною. Тобто сьогодні для нас, і формалізація діалогу з офіційним Будапештом, і знаходження якоїсь спільної мови дуже важливі.

Переговори щодо розроблення та ухвалення нового документа між Будапештом і Києвом важливі як з тактичної точки зору, так і в плані стратегії. Тому що нам доведеться дійсно шукати точки дотику і компроміси.

Читайте також: Переговори з Путіним, зброя для України, перестановки в НАТО: майбутню політику Трампа спрогнозували експерти

Прямий ефір