Україна налагоджує дипломатичні відносини з Сирією — перспективи співпраці (ВІДЕО)

Глава МЗС Андрій Сибіга з лідером Сирії Ахмадом аш-Шараа. Фото: mfa.gov.ua

Допомога продовольством, а також співпраця в галузі науки і технологій, культури та освіти. Це основні теми візиту української делегації на чолі з міністром закордонних справ Андрієм Сибігою до Сирії. За словами президента України Володимира Зеленського, пріоритети Києва — налагодити дипломатичні відносини з новою сирійською владою, а також надати країні гуманітарну допомогу, інформує FREEДОМ

Повалений режим Башара Асада в Сирії був близьким союзником Путіна. У 2014-му офіційний Дамаск визнав незаконну анексію Криму Росією, а після початку повномасштабного вторгнення РФ до України Асад похвалив кремлівського диктатора за “відновлення балансу у світі”.  

У червні 2022-го, після визнання Сирією так званих “ДНР” і “ЛНР”, у Києві оголосили про розрив дипломатичних відносин із Дамаском. І лише після нещодавнього падіння режиму Асада в українському МЗС знову заговорили про можливість їх відновлення.

“Зараз ми будемо дивитися, як діятиме новий уряд. Ми розуміємо, що попередній режим Асада визнав порушення територіальної цілісності України, тому були розірвані дипломатичні відносини. Якщо ця політика зміниться, будемо готові їх відновлювати. Крім того, вже встановлено контакт із новою сирійською владою, зокрема й на рівні міністра”, — зазначив речник Міністерства закордонних справ України Георгій Тихий.

30 грудня за дорученням президента України Володимира Зеленського до Сирії прибула українська делегація на чолі з міністром закордонних справ Андрієм Сибігою. Відбулася зустріч із керівництвом нової сирійської адміністрації, фактичним лідером країни Ахмадом аш-Шараа, прем’єр-міністром, а також міністром закордонних справ. Сторони заявили про взаємну підтримку, прагнення відновлювати і розвивати відносини.

“Між нами та Україною буде стратегічний внесок і партнерство на політичному, економічному та соціальному рівнях. У нас також є наукове співробітництво, яке ми відновимо з Україною. Ми ще раз вітаємо міністра закордонних справ України”, — заявив міністр закордонних справ Сирії Асад Хасан Аль-Шейбані.

Глава МЗС Андрій Сибіга, зі свого боку, заявив, що Україна готова допомогти сирійському народу.

“Я перебуваю тут, щоб передати особисте послання сирійському народу від президента України Володимира Зеленського. Послання ясне: ми з вами, ми готові допомогти сирійському народові, тому що Україна зацікавлена в стабільній Сирії, і розвиток співробітництва вигідний для обох наших народів”, — наголосив Сибіга.

Також під час візиту сторони обговорювали зміцнення співпраці в галузі науки і технологій, культури та освіти. 

Зокрема, Андрій Сибіга повідомив, що Україна готова відновити навчання сирійських студентів у своїх вишах. Також, за його словами, Київ може допомогти Дамаску в розслідуванні злочинів режиму Асада і притягненні винних до відповідальності. Однією з центральних тем зустрічі стала аграрна співпраця.

“Обговорили питання забезпечення їхньої країни продовольством. Нагадаю, ми вже в рамках президентської ініціативи “Зерно з України” відправили 500 тонн пшеничного борошна. Також говорили про налагодження торговельних відносин. Зокрема, про постачання української агропродукції до Сирії. У них сьогодні велика потреба в борошні, пшениці, олії та цукрі”, — розповів міністр аграрної політики та продовольства України Віталій Коваль.

За словами експертів, налагодження відносин із Сирією може відкрити Києву ширший коридор можливостей постачання українського зерна на Близький Схід. Такі кроки зможуть як зменшити вплив Росії в регіоні, так і зміцнити позиції Києва.

“Це знаковий візит, тому що Азія, напевно, за три роки повномасштабного вторгнення РФ була такою собі terra incognita для української дипломатії. Тому що, зазвичай, непросто знаходити нові нитки дотику з багатьма урядами азійських країн, які з обережністю ставилися до співпраці з Україною через війну, розв’язану Російською Федерацією. Це відтворювалося в політиці ключових провладних груп у тих чи інших азійських країнах”, — зазначив політтехнолог, керівник Центру політичної розвідки Олег Постернак.

Нова сирійська влада налаштована на нормалізацію відносин із міжнародною спільнотою. Фактичний лідер країни Ахмад аш-Шараа заявив, що розпускає воєнізовану коаліцію Хаят-Тахрір Аш-Шам, яка зіграла провідну роль у поваленні Асада. 

Крім того, зазначив він, в країні працюють над створенням нової конституції, а також готуються до проведення легітимних виборів протягом наступних чотирьох років. Ахмад аш-Шараа висловив надію на співпрацю з новою адміністрацією США і скасування санкцій з боку Вашингтона.

Читайте також: “Можливість перезавантажити відносини на новій основі”: візит української делегації до Сирії прокоментував політтехнолог

Як повідомлялося раніше, очільник Міністерства закордонних справ України Андрій Сибіга у Дамаску 30 грудня провів перемовини з керівництвом сирійської адміністрації та лідером країни Ахмадом аш-Шараа.

Прямий ефір