Україна — найбільша аграрна країна Європи, і вона не може бути не інтегрована в європейський ринок, — Мельник про зняття ембарго на зерно

Петро Мельник. Скриншот: uatv.ua

Кроки Польщі, Румунії, Болгарії та інших країн Європейського Союзу, які ввели ембарго на українське зерно, були економічно необґрунтованими. Зерно з України не створювало критичних нестабільностей або критичного економічного впливу на фермерів цих країн. Про це сьогодні, 1 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив президент асоціації “Українського клубу аграрного бізнесу” (UCAB), виконавчий директор Agricom Group Петро Мельник.

“Наша асоціація робила розрахунок, і не тільки наша, в принципі, Асоціація аграрної України. Ми підготували розрахунки, і там було економічно обґрунтовано, що такі кроки, які робила Польща, Румунія, Болгарія та інші країни Євросоюзу, які ввели ембарго, вони економічно абсолютно не обґрунтовані були для цих країн. Українське зерно не створювало критичної нестабільності або критичного економічного впливу на фермерів цих країн. Там були зовсім інші ознаки. І, чесно кажучи, це було і зараз це рішення дуже виглядає популістським. Те, що досягли все одно якогось рішення попереднього і відкрили транзит, і знову ж таки ця угода тимчасова і в червні має закінчитися”, — сказав він.

За словами експерта, така ситуація для українських фермерів набагато краща, ніж було раніше.

“І я сподіваюся, що далі ми не бачитимемо з боку Євросоюзу недружніх кроків стосовно українських фермерів, тому що ми вже інтегровані і до війни в європейську інфраструктуру. До війни українські фермери відвантажували в Європу великі обсяги, і це був традиційний ринок для України. Україна все-таки найбільша аграрна країна Європи, і вона не може бути не інтегрована в європейський ринок. Я не впевнений, що далі Євросоюз дотуватиме додатково фермерів п’яти країн, тому що це зайвий раз розгойдуватиме весь Євросоюз і впливатиме на всі домовленості, які закріплено в законах Євросоюзу щодо рівних доступах та недопущення протекціонізму однієї країни стосовно іншої країни”, — каже Мельник.

Тому, підкреслив він, зараз це рішення краще, ніж те, що було два тижні тому.

“І знову ж таки це тимчасове рішення. Сподіваюся, у червні воно закінчиться, і далі наші аграрії зможуть не просто транзит робити, а й реалізовувати свою продукцію. Ми готуємося до нового врожаю. Зараз закінчується посівна. Україна і так уже сіє менше, ніж два роки тому. Ми очікуємо врожаю практично вдвічі меншого порівняно з 2021 роком. Це близько 50-60 млн тонн зернових. І в принципі, питання, напевно, про катастрофічний експорт з України воно саме собою зніметься”, — резюмував Петро Мельник.

Читайте також: Болгарія, Польща та Словаччина відмовляться від заборони на імпорт низки продуктів харчування з України — деталі від експерта

Нагадаємо, як розповів заступник голови Всеукраїнської аграрної ради Денис Марчук, із портів “Великої Одеси” у квітні вийшло всього близько 50 суден з українською агропродукцією, що є найнижчим показником за весь час роботи “зернового коридору”.

Прямий ефір