Делегація Верховної Ради України прибула до Страсбурга для участі у літній сесії Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ), яка стартує сьогодні, 20 червня. Про це розповіла народна депутатка України (фракція “Слуга народу”), очільниця української делегації у ПАРЄ Марія Мезенцева.
ПАРЄ під час сесії багато уваги приділить гуманітарним наслідкам повномасштабного вторгнення Росії в Україну. Зокрема, українська делегація представить дві резолюції — про роль жінок у воєнний час та на тему дітей мігрантів, зокрема питання тимчасово переміщених дітей України.
Мезенцева зазначила, що за різними даними, кожна друга українська дитина покинула свій рідний дім.
“Ця цифра є страшною, жахливою. Такої динаміки не було навіть під час Другої світової війни”, — сказала Мезенцева.
Крім того, парламентарі обговорять факти та результати російської агресії в Україні з фокусом на військових злочинах. Особливий акцент — на руйнування російською армією інфраструктури та житлових будинків.
“В Україні зафіксовано понад 17 тисяч кримінальних проваджень з руйнувань. Найбільша кількість — у Харківській області, понад 2 400 об’єктів інфраструктури, житлових будинків. Але ми також говоримо і про об’єкти інфраструктури нашої культури, об’єкти соціальної інфраструктури, як, наприклад, лікарні, пологові будинки, університети, школи, дитячі садки тощо”, — перелічила народна депутатка.
Вона нагадала, що ще в березні ПАРЄ одноголосно (при одному голосі, що утримався) виключила Росію з Ради Європи — організації, яка займається правами людини. Також на весняній сесії ПАРЄ ухвалила резолюцію з пропозицією терміново створити спеціальний міжнародний трибунал із розслідування злочинів військової агресії РФ в Україні.
“Міжнародний трибунал — це величезний механізм, який позначить реакцію на російську агресію, на вторгнення в Україну, на насильство, на військові злочини. Ці факти будуть представлені у спеціальному міжнародному суді. Зараз ми думаємо про локацію. Це буде Гаага чи Київ”, — повідомила Мезенцева.
Народна депутатка зазначила, що тільки по Харківській області офіційно оформлено три кейси за фактами різного роду насильства з боку армії РФ, “але їх, звичайно ж, набагато більше і не тільки на Харківщині, а й по всій території України”.
“Нам з експертами вдалося дізнатися, що російська армія отримувала конкретні накази для насильства не лише жінок різного віку, а й чоловіків і дітей. Чому це було так здійснено? Щоб жіноча частина нашого населення, грубо кажучи, мала далі проблеми з дітонародженням. Це жахлива філософія, яку намагаються насадити”, — наголосила вона.
У зв’язку з цим важливо, що сьогодні Верховна Рада ратифікувала Стамбульську конвенцію з протидії насильству.
“Цей документ 15 років тому писала у співавторстві наша держава Україна. Ми цим дуже пишаємося. Це не з приводу сексуальних меншин, це з приводу того, як використовувати міжнародний механізм для захисту українського населення від насильства в нашій країні та поза її межами”, — пояснила парламентарка.
Також у межах сесії ПАРЄ українська делегація з активістами та журналістами підготувала виставку про війну в Україні.