Україна може пропустити етап плану дій щодо членства в НАТО (ПДЧ), фактично перестрибуючи бюрократичні моменти. Таку думку сьогодні, 23 червня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив заступник голови комітету Верховної Ради України з питань національної безпеки, оборони та розвідки, голова постійної делегації України в Парламентській асамблеї НАТО Єгор Чернєв.
Він зазначив, що Україна хоче претендувати на вступ до Альянсу за схожою зі Швецією та Фінляндією процедурою.
“Ми говоримо про те, що ми пропускаємо цей етап, і, давайте так скажемо, перестрибуємо якісь бюрократичні моменти, які на сьогодні були необхідні для вступу НАТО до прецеденту з Фінляндією, Швецією. ПДЧ — це, в принципі, план, який розробляються після аналізу того, що потрібно зробити в країні в конкретних сферах, які конкретні кроки, з конкретними індикаторами виконання цих кроків. І ось після виконання цих кроків і оцінки індикаторів починається процес вступу до НАТО. Ми ж говоримо про те, що нам не потрібна ось ця бюрократична зайва процедура, яка, до речі, була запроваджена, ну, відносно нещодавно — у 1999 році. До цього країни трошки за іншою процедурою заходили в Альянс”, — сказав Чернєв.
За його словами, Україна і так зараз активно проводить реформи й максимально наближається до принципів та стандартів НАТО, а, відповідно, може претендувати на процедуру, яка була застосована щодо Фінляндії та Швеції.
Чернєв акцентував, що Україна буде в НАТО попри те, що прямо зараз не називаються чіткі терміни її вступу.
“Усі розмови про корупцію або про реформи, або про все інше — це не більше ніж, знаєте, умовна ширма ухвалення політичного насамперед рішення, політичного рішення 31 країни про надання нам членства. Усе інше можна вирішити. Так, і це, в принципі, можна вирішити. Зараз ми ведемо переговори на всіх рівнях з усіма країнами для того, щоб все-таки ці 31 “так” отримати. Ось і вся історія. Ми не відмовляємося від того, що ми повинні реформуватися, ми реформуємося, ми реформуватимемося, і ми відповідатимемо стандартам і принципам НАТО”, — підкреслив Чернєв.
На його думку, якщо НАТО на Вільнюському саміті не зробить крок уперед щодо членства України, то це негативно позначиться і на репутації самого Альянсу, і на безпековій політиці, тому що позначатиме страх перед РФ.
“Звичайно, є ще конкретні сигнали, які можуть показати, що на Україну чекають у НАТО. Це трансформація комісії “Україна-НАТО” в раду “Україна-НАТО”. Це, власне, найвищий можливий варіант взаємодії на сьогодні між Альянсом і країною-не членом… Це розроблений план конкретних кроків, що має зробити Україна без ось цих зайвих бюрократичних процедур, які вимагають ПДЧ. Це пакет допомоги, який допомагатиме нам швидше трансформуватися та відповідати принципам й стандартам НАТО. Ось на це все ми чекаємо насправді”, — сказав Чернєв.
Сьогодні ж триває робота над фінальним формулюванням щодо членства України і, за словами Чернєва, вже є позитивні моменти.
Читайте також: Рада Україна — НАТО: які результати може принести цей формат
Нагадаємо, саміт НАТО відбудеться у Вільнюсі 11-12 липня. У ньому візьмуть участь близько 40 делегацій держав – членів і партнерів Північноатлантичного альянсу.