Україна має зараз звучати на повний голос: про напрямки своєї діяльності у 2022 році розповіла Олена Зеленська

Олена Зеленська. Фото: president.gov.ua

Обов’язки перших леді, тим паче під час війни, не регламентовані. Тож перша леді України Олена Зеленська мала сама визначитися з тим, що є пріоритетним для країни і де вона зможе принести найбільшу користь. Її робота у 2022 році була зосереджена в кількох напрямах. Про це Олена Зеленська розповіла в інтерв’ю в ефірі телемарафону “Єдині новини”, повідомляє FREEДОМ.

Один з напрямів — евакуація за кордон дітей з онкологією, сиріт, опіка над дитячими будинками сімейного типу.

“І зараз продовжую опікуватися евакуйованими вихованцями дитбудинків. Часто на новому місці вони не мають умов, які їм потрібні. Тож забезпечуємо все”, — сказала перша леді.

Дипломатична місія, зокрема виступи в Конгресі США, парламенті Великої Британії, в ООН, зустрічі з політичними діячами світу.

“Для мене було важливо, щоб усі почули, що з нами відбувається, що війна не десь далеко. Сказати, що для мене дипломатична місія, зокрема виступ у Конгресі, це був крок за зону комфорту, — це нічого не сказати. Але ми всі вже давно не маємо зони комфорту. Втім, страх зникає, бо ти маєш що сказати”, — розповіла Олена Зеленська.

Створення власної Фундації для допомоги Україні у напрямах відбудови медицини, освіти, гуманітарної допомоги.

“Запитів на допомогу ставало більше. Але зростала й кількість пропозицій, питань “Як долучитися до допомоги Україні?” Щоб цей пазл запитів і пропозицій склався, знадобився інструмент — фонд. Зазначу, що ми збираємо кошти за кордоном, щоб використовувати їх в Україні”, — акцентувала перша леді.

Ініціатива та участь у створенні Національної програми психічного здоров’я та психосоціальної підтримки.

“Втіленням програми опікується зараз МОЗ, ми залучаємо весь іноземний досвід, і водночас уже маємо власний, який точно знадобиться не тільки нам. Хороша новина — великих психологічних проблем можна уникнути, якщо знати, як надавати допомогу собі і як її отримати. Якраз таку систему ми будуємо”, — зазначила Зеленська.

Продовження реформи шкільного харчування з урахуванням потреб воєнного часу.

“Ми запустили реформу в січні 2022 року, а за місяць стався напад. Був розпач, що мусимо зупинитися. Але ми не зупиняємось. Останні кілька місяців ми продовжуємо реформу шкільного харчування в нових умовах, за нових викликів, коли частина дітей вчиться дома, у школах часто немає електрики. Але в нас є поради та рішення на всі ці випадки. Стартувала програма навчання для педагогів-кухарів, які готують кухарів для шкіл. А ще ми запустили будівництво фабрики-кухні в Бучі разом із американським меценатом Говардом Баффетом. Вона зможе нагодувати три навколишні громади, і сподіваюся, що з 1 вересня вже запрацює”, — розповіла перша леді.

Продовження втілення безбар’єрності, зокрема доповнення й видання “Довідника безбар’єрності” — першого в країні посібника з інклюзивного спілкування.

“У ньому з’явився важливий розділ “У воєнний час”, який дає відповіді на найактуальніші питання. І ми зробили ще один крок — ми його надрукували, зокрема шрифтом Брайля. Загалом безбар’єрність набуває ще більшого значення: відновлюючи країну, ми маємо робити її кращою, ніж вона була. А людям, які отримали інвалідність — дати найкращі можливості”, — наголосила Олена Зеленська.

Продовження проєктів культурної дипломатії, зокрема започаткування українських аудіогідів у музеях світу, проєкти “Книжки без кордонів”, “Українська книжкова поличка” з поширення української літератури у світі та серед дітей — тимчасових переселенців, Better Time Stories зі створення персоналізованих аудіокнижок для дітей їхніми рідними, які залишилися в Україні.

“Люди, які швидко полишали свої домівки, навряд чи брали із собою книжки, але читання на ніч — це куточок спокою для родини. Нормальний сімейний вечір — це справді важливо. У межах проєкту “Книжки без кордонів” понад 200 тис. книжок надруковано й роздано дітям. Так вони відчувають зв’язок із батьківщиною. Дякую нашим українським видавцям, які долучилися та надали макети книжок для друку, і нашим дипломатичним установам за організацію процесу”, — сказала дружина президента. 

Вона зазначила, що Україна, її громадяни й культура мають зараз звучати на повний голос.

“Ми маємо посідати своє місце у світі в усіх сферах. Нас занадто довго не помічали. Треба цей рівень втримати й підвищити. Але вже без війни”, — резюмувала перша леді.

Прямий ефір