Україна має діяти спільно з Брюсселем у діалозі з Китаєм: які “пряники” цікаві Пекіну, розповіла Гриценко

Аліна Гриценко. Фото: uacrisis.org

Для китайського менталітету властиво отримувати послугу за послугу. Якщо Захід і Україна хочуть, щоб Китай вплинув на Росію з приводу закінчення війни, то повинні запропонувати йому якісь “пряники” — піти на поступки в деяких питаннях або дати те, що Пекіну цікаво. Саме тому Україна має вести діалог із Китаєм разом із Європою. Таку думку сьогодні, 24 липня, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловила докторка філософії з політології, головна консультантка Національного інституту стратегічних досліджень Аліна Гриценко.

Вона вважає, що вплив китайського лідера Сі Цзіньпіна на Володимира Путіна доволі обмежений і стосується якихось важливих для Китаю питань, наприклад, невикористання ядерної зброї.

“Сі Цзіньпіну вдалося натиснути на Путіна, щоб трошки стримати цю агресивну риторику. Але в тому, що стосується, наприклад, щоб Сі Цзіньпін подзвонив Путіну і примусив його вивести війська з усіх окупованих територій України, я думаю, про таке ми, найімовірніше, вести мову не можемо. Путін, я вважаю, розглядає себе як лідера, якому ніхто не може вказувати, що йому робити”, — сказала Гриценко.

На її думку, Україна повинна разом із Заходом робити пропозиції Китаю.

“Найімовірніше, ми повинні співпрацювати разом із нашими європейськими партнерами насамперед, оскільки для Китаю цікавий європейський ринок. І коли Цзіньпін був у Європі, ми чули заклики вплинути на Росію, у Пекіна була логіка така: ви хочете, щоб ми вплинули на Росію, а ви нам що, які “пряники” можете запропонувати?” — зауважила політологиня.

Гриценко припустила, що Китай може зацікавити відновлення інвестиційної угоди, яка обірвалася 2021 року, або питання політики щодо меншин у Китаї, або відкриття європейського ринку для китайських електромобілів.

“Але, потрібно зазначити, що Україна, як брама до Європи, для Китаю теж, у принципі, доволі цікавий буде партнер і гравець. Ясна річ, що війна істотно зменшує наші шанси на двостороннє співробітництво з Китаєм, куди більш важливими партнерами, звісно, в цьому контексті є Європа і Туреччина, зокрема. Тому в тому, що стосується пошуку якихось “пряників”, які можна було б запропонувати Китаю, однозначно потрібно діяти спільно з Брюсселем”, — резюмувала вона.

Читайте також: Переговори Кулеби в Пекіні можуть бути фінальним етапом підготовки до зустрічі Зеленського і Сі — оцінка експерта

Нагадаємо, міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба, який перебуває з офіційним візитом у Китаї, зустрівся зі своїм китайським колегою Ван Ї.

Прямий ефір