Україна і Сирія можуть об’єднати зусилля для притягнення до відповідальності Росії за її воєнні злочини, — Подоляк

Михайло Подоляк. Фото: uatv.ua

Україна і нова влада Сирії можуть співпрацювати в різних напрямках, зокрема в питанні притягнення до відповідальності Росії за воєнні злочини, скоєні нею в цих країнах. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів радник глави Офісу президента України (ОПУ) Михайло Подоляк.

Україна дуже швидко увійшла в пряму комунікацію з новою владою Сирії, і вже відправила Дамаску 500 тонн пшеничного борошна.

“Це абсолютно правильна стратегія, і вона має стати зразковою для країн Європи. Тому що Росію необхідно видавлювати з багатьох ринків. І Україна на прикладі Сирії показує, як це потрібно робити. Потрібно приходити з конкретними пропозиціями”, — сказав Подоляк.

Крім продовольчої можна знаходити й інші формати допомоги, наприклад, відновлення економіки.

“Бо там її практично не існує. Сирія жила тільки завдяки мілітарних платежів Росії та Ірану і коштом наркотрафіку. Там усі виробництва зруйновані. Тому є великі програмні обсяги, які можна реалізовувати щодо відновлення тих чи інших виробництв. І Європа, і Сполучені Штати мають туди заходити, безумовно. Тоді там присутності Росії більше ніколи не буде”, — зазначив радник глави ОПУ.

Подоляк нагадав, що Росія використовувала Сирію як військовий плацдарм для експансії на території Центральної та Центрально-Східної Африки, де після 2022 року було близько десятка спроб військових переворотів, частина з яких була вдалою. Унаслідок таких переворотів найчастіше з Африки витіснялися європейські країни. Наприклад, як це сталося 2023 року в Нігері, коли після військового перевороту Франція була змушена вивести свою присутність із країни та закрити посольство.

“Також із Сирії Росія активно впливала на події на Близькому Сході. Росія насичувала терористичні мережі (“Хезболлу”, ХАМАС, хуситів) своєю зброєю, технікою і намагалася підірвати ситуацію на Близькому Сході, використовуючи свій плацдарм, свої військові бази в Сирії”, — додав спікер.

Відповідно, витіснення Росії з Сирії принесе спокій низці регіонів.

“І Україна показує, що не можна просто говорити, що Росія повинна піти з Сирії. Потрібно слідом приїжджати в цю країну, вступати в прямі комунікації, і вести розмову, що ми можемо дати, як допомогти, що реалізувати на цьому ринку. Україна може реалізувати цілу низку компетенцій. Це буде суттєво знижувати спроби повернення Росії в цей регіон”, — наголосив Подоляк.

Крім того, Україна і Сирія можуть співпрацювати в плані притягнення Росії до відповідальності за воєнні злочини.

“У Міжнародному кримінальному суді, в інших судах є величезна кількість кримінальних справ за фактами воєнних злочинів РФ в Україні. Я не сумніваюся, що будуть створені комісії з розслідування дій Росії в Пальмірі, Алеппо, в провінції Ідліб тощо. І там буде встановлено застосування таких самих геноцидальних технологій, які Росія застосовує в усіх своїх війнах”, — упевнений радник глави ОПУ.

“Росія часто хизується своїми воєнними злочинами. Вона це робить або в прямому ефірі, або під запис — наприклад, розстріл військовополонених, знущання з цивільного населення, прямі атаки цивільного населення. Знаєте чому? Тому що Росія завжди знала, що кримінальні справи, навіть якщо їх буде порушено, не буде доведено до кінця. У цьому була проблема і трагедія міжнародного права. І одночасне обнулення Росії в Сирії і можливість справедливого фіналу війни в Україні дадуть нам можливість ці кримінальні справи довести до конкретних вироків”, — резюмував Михайло Подоляк.

Читайте також: Україна налагоджує дипломатичні відносини з Сирією — перспективи співпраці (ВІДЕО)

Нагадаємо, у грудні міністр закордонних справ України Андрій Сибіга разом із міністром аграрної політики та продовольства Віталієм Ковалем відвідали Дамаск з офіційним візитом. У січні до Сирії від імені Європейського Союзу прибули глави МЗС Німеччини та Франції.

Читайте також: Нова влада Сирії відновлює дипломатичні відносини — подробиці (ВІДЕО)

Прямий ефір