Київ і Софія домовилися активізувати розвиток інфраструктури та логістики в регіоні. Про це стало відомо 26 лютого за підсумками зустрічі президента України Володимира Зеленського та прем’єр-міністра Болгарії Ніколая Денкова. Болгарський уряд працює над тим, щоб максимально забезпечити Україні як політичну, так і військову підтримку, інформує FREEДОМ.
Разом із прем’єр-міністром Болгарії відвідали українську столицю міністри юстиції, довкілля, енергетики, а також заступники міністрів оборони та закордонних справ. Крім надання політичної та дипломатичної підтримки, президент України заявив про конкретні домовленості.
“Я хочу подякувати Болгарії за підтримку наших зусиль у Чорному морі щодо розширення торговельних потоків і відновлення нормального судноплавства. Це дуже важливо, що нам вдається навіть у такий непростий час, попри всі складнощі, забезпечувати нормальні економічні відносини. Ми домовилися з Болгарією побудувати логістику та інфраструктуру в нашому регіоні. Наша спільна повага до принципу добросусідства додасть економічного зростання нашим країнам”, — сказав Володимир Зеленський.
Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну, до Болгарії виїхало сотні тисяч українців. За даними Міжнародної організації міграції, там перебувають 1 млн 653 тис. українських громадян. Денков зазначив, що Софія продовжує надавати їм гуманітарну допомогу і заявив, що агресія Кремля розцінюється Болгарією як загроза національній безпеці.
“Повномасштабна агресія Росії проти України, що триває два роки, — це війна проти Європи, війна проти всього демократичного світу. Уже зрозуміло, що мета Путіна не тільки Україна, вона значно ширша. Амбіції російської агресії — це загроза національній безпеці Болгарії і тому підтримка України — це значить захищати і нас самих”, — наголосив Ніколай Денков.
На пресконференції Володимир Зеленський заявив, що поінформував Денкова про поточну ситуацію на фронті та про основні потреби української армії. Зазначив, що Київ і Софія могли б наростити співпрацю в оборонній сфері.
“Україна дуже зацікавлена у спільному виробництві з Болгарією. З іншими державами теж, але насамперед із тими, у кого великий потенціал в оборонному секторі. По-моєму, це буде якісною кооперацією, тому що Болгарія зможе отримати і робочі місця, і гроші у свою економіку. А для України, я вважаю, ми закриємо ті дефіцитні потреби, які є сьогодні”, — акцентував глава держави.
У 2024 році Україна почала підписувати двосторонні угоди щодо гарантій безпеки. Серед підписантів: Сполучене Королівство, Німеччина, Італія та Канада. Затвердження подібного договору можливе і з Болгарією. Денков заявив, що з цього приводу будуть вестися консультації.
“Питання про підписання гарантій допомоги буде обговорено, буде проведено консультації, і ми ухвалимо рішення. Я хочу наголосити, що країна жодного дня не зупинялася у своїй допомозі Україні. І ми продовжимо нашу допомогу незалежно від підписаних договорів як у рамках спільних зусиль ЄС і НАТО, так і на підставі двосторонніх угод. Тому що допомога для України — це допомога для Європи і, зокрема, Болгарії”, — запевнив прем’єр-міністр Болгарії.
Після повномасштабного вторгнення Росії в Україну Софія почала постачати Києву гуманітарну та військову допомогу. Видання Euractiv зазначає, що через посередників болгарський уряд виділив Україні зброї на один мільярд доларів. Також Софія навчає українських льотчиків і бере участь у розмінуванні Чорного моря.
Читайте також: Україна підписала гарантії безпеки з Канадою та Італією — заяви