Україна довела участь КНДР у російській агресії: чому ситуація на фронті та у світі може кардинально змінитися

Військовополонений із КНДР. Фото: t.me/V_Zelenskiy_official

Солдати з Північної Кореї, які беруть участь у бойових діях проти України на російському боці, знову потрапили в полон. Коли сталося перше затримання, через отримані поранення полонені померли. Це сталося близько місяця тому.

Тепер же у Сил оборони є доказ того, що Росія і КНДР уклали військовий союз і воюють проти України. Полонені поранені, але при свідомості. Їм надали медичну допомогу і надалі вони можуть стати свідками у справі про воєнні злочини РФ.

Невдале прикриття

Сили оборони України взяли в полон перших військових із Північної Кореї на території Курської області.

“Йдеться про двох військових Північної Кореї, одного з яких 9 січня захопили бійці тактичної групи № 84 ССО, а іншого — воїни-десантники Збройних сил України”, — повідомили в СБУ.

За попередніми даними, другий полонений — 1999 року народження, а у війську КНДР служить із 2016 року на посаді снайпера-розвідника. Він узагалі був без документів, уточнили в СБУ.

Відразу після взяття в полон іноземцям надали всю необхідну медичну допомогу, як це передбачено Женевською конвенцією.

Співробітники СБУ повідомили, що на момент взяття в полон один із військових мав при собі військовий квиток російського зразка, виданий на ім’я іншої особи з реєстрацією в Республіці Тува.

“Під час допиту військовий КНДР, у якого було знайдено квиток, заявив співробітникам СБУ, що цей документ йому видали в Росії восени 2024 року. Тоді, за його словами, частина бойових підрозділів Північної Кореї протягом одного тижня проходила злагодження з угрупованнями рашистів”, — ідеться в повідомленні.

Сам полонений заявив, що народився 2005 року, обіймав посаду стрільця і проходив військову службу в Північній Кореї з 2021 року.

Полонені стверджують, що їхали нібито на навчання, а не на війну проти України.

Обох полонених доставили до Києва. Вони не розмовляють українською, англійською або російською мовами, тому спілкування з ними відбувається через перекладачів корейської мови у взаємодії з розвідкою Південної Кореї (НРС).

Для Путіна солдати КНДР – це додаткова жива сила, в якій Росія відчуває величезну нестачу. Щоб повернути райони Курської області, які зараз контролюють ЗСУ, Росія не зважає на втрати серед північнокорейських солдатів.

Згідно з даними США і Південної Кореї, в Росію було відправлено 11 тис. солдатів із КНДР. Частину з них після тренувань перекинули в Курську область Росії.

Раніше Київ заявив про те, що серед північнокорейських солдатів у Курській області — великі втрати. Як повідомили в Головному управлінні розвідки Міноборони України, російські командири приховують від вищого командування інформацію про реальну кількість убитих і поранених. Ба більше, російські військові ретельно маскували вбитих солдатів із КНДР, щоб після смерті їх не змогли впізнати. Адже офіційно ці люди — росіяни, наприклад, представники народів Сибіру.

За оцінками Пентагону, війська КНДР втратили близько тисячі солдатів. За даними України, — близько 3 тисяч.

“У Курській області вже понад 3 000 поранених і вбитих північнокорейських солдатів. Росія їх просто утилізує в штурмах. Чому північнокорейці повинні воювати за Путіна? Жодна нормальна людина на землі не відповість. І, на жаль, світ майже нічого не робить, щоб протистояти злочинній колаборації Росії та Північної Кореї”, — акцентував президент України Володимир Зеленський.

Також глава держави зазначив, що Україна готова передавати Кім Чен Ину його людей, якщо він може організувати їхній обмін на українських воїнів, які перебувають у полоні в Росії.

“Крім перших захоплених у полон солдатів із Північної Кореї, безперечно, будуть й інші. Це питання часу, коли нашим хлопцям вдасться захопити ще. І ні в кого у світі не повинно залишитися сумнівів, що російська армія залежить від військової допомоги КНДР”, — зазначив президент.

Як розвиватимуться події — прогнози експертів

Як Україна використовує північнокорейський фактор на війні РФ? Якої реакції варто очікувати від країн Заходу? До чого тут Китай, США та Південна Корея? На ці та інші запитання в ефірі телеканалу FREEДОМ відповіли:

  • Миколай Маломуж, генерал армії України, керівник Служби зовнішньої розвідки України у 2005-2010 роках;
  • Тарас Загородній, керуючий партнер Національної антикризової групи;
  • Олександр Леонов, виконавчий директор Центру прикладних політичних досліджень “Пента”;
  • Тарас Жовтенко, експерт з міжнародної безпеки фонду “Демократичні ініціативи” ім. Ілька Кучеріва.

МИКОЛАЙ МАЛОМУЖ: Полонені військові з КНДР будуть цінними свідками планів Путна і Кім Чен Ина

— Північна Корея вступила у війну з Україною на боці Росії — це юридично незаперечний факт. Це конкретна угода про військове співробітництво Кім Чен Ина і Путіна, це постачання ракет, боєприпасів, бронетехніки і, найголовніше, — військових контингентів, участь уже регулярних частин Північної Кореї у війні.

Багато хто — і наші партнери, і тим більше опоненти, росіяни — вказують на те, що ще не відомо: Північна Корея бере участь у війні чи ні. Але вбиті північнокорейці, а тепер уже й полонені — юридичний доказ цієї участі. Ніхто ні на якому рівні, ні в яких юрисдикціях не зможе сказати, що такого не було чи ні. Тому цей факт дуже важливий. Крім знищення, затримання представників цих контингентів, ми будемо далі проводити процесуальні дії, робити демарші на всіх рівнях щодо того, що Північна Корея вже бере участь безпосередньо у війні.

Я думаю, що цей сигнал багатьом нашим партнерам, тому що участь Північної Кореї у війні, як сказав Кім Чен Ин, це обкатка північнокорейців на фронті в Україні. А це перспектива початку війни з Південною Кореєю. Ин має плани наступу по всьому Корейському півострову. Це вже, відповідно, загрожує не тільки Південній Кореї, а конкретно ставить перед викликом США, Японію та інші країни.

Ті чітко показали Північній Кореї, що вони в разі таких дій завдадуть ракетного термоядерного удару, в разі розгортання таких операцій. Але Кім Чен Ин готується.

Тому нехай світ і США особливо і особливо Трамп, який вів переговори з Кім Чен Ином свого часу, чітко відпрацюють модель, як придушити Кім Чен Ина і його режим щодо України, щоб він не отримував такого досвіду.

Росія в будь-якому разі хоче показати, що вона не є союзником Північної Кореї у війні, тому будь-які заяви корейці заперечують, і в крайньому разі пропагандисти Росії кажуть, що це — волонтери Північної Кореї, а не представники регулярних частин.

Але полонені — вже конкретний доказ. Вони свідчитимуть процесуально і в українських, і в міжнародних юрисдикціях.

Другий складник — це документи. Вони [росіяни] навіть не спромоглися підготувати нові фальшиві документи. Вони беруть документи інших громадян, особливо республік Тува або Якутія, дають їх представникам Північної Кореї і вказують, що це нібито громадяни РФ. Це примітивний спосіб. За будь-яких, навіть елементарних процесуальних дій встановлюється, що це громадяни Північної Кореї, і жодні документи прикриття, як їх називають, нічого не означатимуть.

ТАРАС ЗАГОРОДНИЙ: КНДР не стала б діяти без відмашки Китаю

— Війна розростається, у неї вже втрутилися треті країни. По суті, це фактично юридичне відкрите визнання, що Третя світова війна вже почалася. До цього, в принципі, ми розуміли, що вона вже йде. Поки що все це називають війною Росії проти України. Але в майбутньому історики будуть уже говорити про Третю світову. Коли 1 вересня 1939 року Німеччина напала на Польщу, тоді всі газети писали, що не почалася Друга світова війна, а що почалася німецько-польська війна. Так і тут.

Появу північнокорейців, звісно, ретельно заперечували, зокрема наші партнери. Зокрема, заперечувалася їхня участь у війні і нашими партнерами. Часто, наприклад, від американської адміністрації можна було чути заяви про те, мовляв, ми знаємо чи не знаємо, бачимо — не бачимо. А перші полонені військові з КНДР — це фіксація того, що присутність є, і це явна ескалація. І це означає, що політика стосовно того, щоб війна не розросталася на треті країни, по суті провалена.

Без відмашки від Пекіна Кім Чен Ин нічого б не робив. У КНДР залежність від Китаю дуже велика. Також полонені північнокорейці — це аргумент для західних партнерів України. Цей факт показує: війна вже світова, і, відповідно, необхідно більше ресурсів для протистояння. Йде явна ескалація з боку трьох країн: Росії, Північної Кореї та Китаю. Це додаткові аргументи для України заявляти про те, щоб Києву надали більше допомоги. А ще — додатковий аргумент у тому, що політика умиротворення агресора провалилася. Тут необхідні більш жорсткі методи.

У цьому контексті Україну цікавить військово-технічне співробітництво з Південною Кореєю. Оскільки в неї є дуже потужний ВПК, Південна Корея могла б забезпечити українську армію не тільки готовою продукцією, а й комплектувальники для виробництва тих же ракет, наприклад.Я думаю, що в цьому напрямку потрібно рухатися. Все-таки головний меседж має бути в бік США, тому що вони є гарантом безпеки Південної Кореї.

ОЛЕКСАНДР ЛЕОНОВ: Участь військових КНДР у війні варто винести на розгляд Радбезу ООН

— Полонені північнокорейці — це прямий доказ участі країни в російській війні проти України, тому що до останнього дня доказів як таких не було. Були заяви розвідок США і Південної Кореї, але після того, як отримано прямі докази, очевидно, Україна може починати певні юридичні процеси.

Варто винести це питання на розгляд Ради безпеки ООН. Зрозуміло, що там присутні Китай і Росія, які блокуватимуть будь-яку резолюцію, але сам факт того, що на міжнародному рівні буде зафіксована участь північнокорейських військових у війні проти України на Європейському континенті, дає змогу ставити питання про те, щоб Північну Корею поставити під санкції і Європейського Союзу, і Сполучених Штатів.

Очевидно, що досвід, який Північна Корея отримує на полі бою, буде, найімовірніше, застосовано проти Південної Кореї або Японії, які вважаються ідеологічними ворогами КНДР. І з цього погляду очевидно, що події в Європі та на Курщині пов’язані з можливими наслідками для Тихоокеанського регіону. Ба більше, те, що Північна Корея отримує від Росії певні технології, кажуть навіть про підготовку північнокорейських сил на сучасних російських літаках, ламає крихкий баланс у регіоні і може призвести до якихось необдуманих рішень Північної Кореї. Усе це свідчить про те, що питання про відповідальність північнокорейської диктатури, зокрема нарівні з росіянами, за ведення агресивної війни проти України вже стоїть на порядку денному і, вочевидь, буде й надалі реалізовуватися.

Південна Корея — країна, яка може серйозно допомогти Україні тут і зараз. Південна Корея готувалася до війни проти Північної 50 років і, відповідно, має досить великі, якісні, арсенали зброї.

Головна проблема в тому, що в Південній Кореї діє закон, який забороняє продавати зброю країнам, які ведуть війну. Очевидно, цей закон треба переглядати і будемо сподіватися, що і політичні еліти Південної Кореї розуміють, чим загрожує факт зміцнення Північної Кореї. Це може призвести до величезної війни в регіоні, куди буде втягнуто досить багато сил.

І до речі, це питання і нової адміністрації Дональда Трампа, який заявив, що припинить війни. А ось тут може статися так, що відбудеться загострення і війна, в яку будуть прямо втягнуті вже і США, оскільки вони є військовими співробітниками з Південною Кореєю.

ТАРАС ЖОВТЕНКО: Путін хотів усіх провести, але в підсумку потрапив у свою пастку

— Це такий типовий ще КДБшний підхід самого Путіна і його оточення — створити максимальні умови для того, щоб можна було до самого останнього моменту все заперечувати.

Двосторонній договір про стратегічне співробітництво, яким Російська Федерація намагалася і намагається прикрити військово-технічне співробітництво з Пхеньяном не тільки на рівні обміну технологіями і постачання зброї, але тепер уже й безпосередньо в участі північнокорейських військових у бойових діях проти Збройних сил України, — це міжнародна права пастка, в яку Росія сама себе загнала.

Правова пастка полягає в тому, що формально Росія війну не веде, формально Росія веде так звану “СВО”. Тобто на Росію ніхто не напав, і, власне кажучи, всі заяви військово-політичного керівництва Російської Федерації свідчать про те, що Росія була змушена, як вони кажуть, завдати превентивного удару. І, власне кажучи, Росія є агресором.

Тобто навіть ця норма, яку вони включили до двостороннього договору, зараз повноцінно не може бути використана Кремлем, щоб прикрити присутність північнокорейських військових на своїй території. Причому таку присутність, яка безпосередньо пов’язана з їхньою участю в бойових діях.

Читайте також: Пішов шостий місяць: що показала Курська операція ЗСУ — думки глядачів FREEДОМ та експертів

Прямий ефір