Уже тисячу днів українці героїчно протистоять повномасштабній агресії Росії. За даними Генштабу Збройних сил України, втрати армії РФ перевищили 724 тис. військових убитими та пораненими. Однак у Кремлі не зважають на такі цифри і продовжують марні спроби захопити Українську державу. Світ засуджує злочини Росії та підтримує Україну як гуманітарною, так і військовою допомогою. Однак перші дні повномасштабного вторгнення Україна витримала виключно завдяки згуртованості українських громадян, повідомляє FREEДОМ.
Ранок 24 лютого 2022 року розпочався для мирних українських міст із масованих ракетних та артилерійських обстрілів — Росія розпочала повномасштабне вторгнення в Україну. З того часу в життя українців міцно увійшли звуки сповіщення про повітряну тривогу.
На початку вторгнення російські війська зайшли на територію України з Білорусі. Рухалися на Київ через Чернігівську та Сумську області. Також російська армія розпочала масштабний наступ із тимчасово окупованих територій Донецької, Луганської областей та Криму. Солдати їхали з комплектами парадної форми. Путін розраховував, що столиця України впаде за кілька днів і на Хрещатику окупаційні війська проведуть парад.
Російський диктатор звернувся до українських військових із закликом скласти зброю. Проте українці не здалися. Навпаки, після перших повітряних ударів Росії під територіальними центрами комплектування (ТЦК) вишикувалися черги. Сотні тисяч громадян взяли до рук зброю, щоб захистити свій будинок від окупантів.
“Вся нація стоїть на нашому захисті. Весь світ нас підтримує, всі підтримують нас. Правда, у тому, що всі — на нашому боці”, — заявив доброволець Віталій.
“Усі ми — тут, наші військові — тут, громадяни, суспільство — тут, усі ми — тут, захищаємо нашу незалежність, нашу країну. Так буде й надалі. Слава нашим захисникам! Слава нашим захисницям! Слава Україні!” — звернувся до українців президент Володимир Зеленський.
На повномасштабне вторгнення Росії українці відповіли потужним волонтерським рухом. Люди забезпечили підтримку внутрішніх переселенців, постачали необхідне армії, допомагали медикам та рятувальникам. За три місяці повномасштабної війни волонтерська платформа, запущена за підтримки ЮНІСЕФ, об’єднала понад 400 тис. учасників та понад 500 організацій в Україні. До українських волонтерів долучилися десятки тисяч людей у Європі, США, Канаді та інших країнах. Люди вийшли на вулиці, щоб продемонструвати свою підтримку України та засудити російську агресію. Численні акції відбулися у Берліні, Парижі, Лондоні, Нью-Йорку, Варшаві та інших столицях.
“Нам потрібні кошти, нам потрібна зброя, боєприпаси, готова їжа та багато іншого, нам потрібна ця допомога зараз. Будь ласка, будьте на стороні України!” — закликала учасниця акції Наталія Галич.
У квітні 2022-го українська армія вибила російських окупантів із Київської, Чернігівської та Сумської областей. Тоді союзники Києва вирішили: настав час для більшої військової допомоги. Президент США Джо Байден звернувся до Конгресу із запитом на виділення 33 млрд дол. для допомоги Україні.
“Щоб підтримати Україну в її подальшій боротьбі, я надсилаю Конгресу запит на додатковий бюджет, який дозволить безперебійно постачати зброю та боєприпаси хоробрим українським бійцям та продовжувати надавати економічну та гуманітарну допомогу українському народу. Це додаткове фінансування спрямоване на задоволення потреб українських військових протягом критичних тижнів та місяців, і воно запускає перехід на довгострокові моделі, які допоможуть Україні стримувати та продовжувати захищатися від російської агресії”, — наголосив президент США Джо Байден.
До осені 2022 року американські “Хаймарси”, британські гаубиці, польські артилерійські системи та німецькі системи протиповітряної оборони надійшли на озброєння української армії. Київ ухвалив рішення про початок контрнаступу в Харківській та Херсонській областях.
Російські окупанти кидали позиції, залишаючи боєприпаси та військову техніку. У Харківській області ЗСУ звільнили близько 8 тис. квадратних кілометрів території та понад 300 населених пунктів. На півдні Сили оборони України проривалися до окупованого російською армією Херсона.
Головними цілями українських військових стали шляхи постачання російської армії, склади боєприпасів та командні пункти. Втрати армії країни-агресора були настільки масштабними, що російська армія була змушена залишити Херсон і відступити на лівий берег Дніпра. 11 листопада 2022 року ЗСУ увійшли до міста.
Як і на інших звільнених від російських окупантів територіях, у Херсоні було виявлено катівні. Лише через одну з них, в ізоляторі тимчасового тримання, пройшли щонайменше 450 українців, повідомили у поліції Херсонської області.
“Вперше ми знайшли окрему камеру для підлітків, я сказав би, для дітей. За словами свідків, вони бачили хлопчиків, яких там утримували. Дехто виглядав до 14 років. Щось подібне раніше ми не фіксували. Тут уже Росія дійшла до того, що окремо зробила камеру для дітей, де їх так само били”, — розповів уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубінець.
Про масові звірства російської армії на окупованих територіях України дізнався весь світ. У Бучі, Гостомелі та інших містах Київської області інтернаціональна слідча група задокументувала факти масових страт, тортур та жорстокого поводження з місцевими жителями.
2024 року Парламентська асамблея Організації з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) визнала дії Росії геноцидом народу України. Міжнародний кримінальний суд у Гаазі продовжує незалежне розслідування злочинів країни-агресора.
“Комісія дійшла висновку, що російська влада вчинила численні порушення міжнародного гуманітарного права та міжнародного права на додаток до широкого спектру військових злочинів, включаючи військові злочини, пов’язані з заподіянням випадкових пошкоджень або шкоди, умисні вбивства, тортури, знущання з людей, зґвалтування, а також незаконне переміщення та депортацію”, — повідомив голова Незалежної міжнародної комісії з розслідування порушень в Україні Ерік Месе.
Росія системно та свідомо порушує Женевські конвенції та норми поводження з військовополоненими, заявив уповноважений Верховної Ради України з прав людини Дмитро Лубинець. Відомі численні факти страт полонених українських солдатів. Усі військовослужбовці ЗСУ, які повернулися з російського полону, розповідають про насильство та катування.
У спробах просунутися на фронті та зупинити контрнаступ ЗСУ російська армія застосовує тактику випаленої землі. 6 червня 2023 року російські окупанти підірвали дамбу Каховської гідроелектростанції. Екоцид — так кваліфікує міжнародне право цей злочин країни-агресора. Маріуполь, Бахмут, Волноваха, Авдіївка та ще сотні українських міст та сіл знищені російською армією. Сотні тисяч українців залишили свої будинки.
“І народилася у війні, місяць було до початку війни 1941 року, рівно місяць. І тепер 83 роки мені, і знову доводиться кидати все та їхати. Там, у Волинській області, дуже добре, і люди дуже добрі. Але все одно хочеться додому, хочеться лягти на свою подушечку, сховатись під своєю ковдрою”, — каже мешканка Мирнограда Донецької області Лідія.
Окупаційна влада з початку повномасштабного вторгнення російської армії в Україну примусово вивозить до РФ українців із захоплених територій. Йдеться про десятки тисяч людей. Москва незаконно депортувала понад 20 тис. українських дітей та робить усе, щоб ускладнити їхнє повернення. Вибратись із Росії нелегко навіть дорослим українцям.
“Дуже довго проходили фільтрацію у Старобешовому. Згодом не могли купити квитки: для українців не продавали. Потім почали продавати квитки — нас висаджували з поїзда. Дивом вийшло виїхати. І майже місяць я була у дорозі, у таборах біженців. І довелося мені [їхати] через Варшаву, щоб вирватися з Російської Федерації”, — розповіла мешканка Маріуполя Донецької області Наталія.
Міжнародний кримінальний суд видав ордер на арешт Путіна за незаконну та насильницьку депортацію українських дітей. Російський диктатор став нерукостислим. Росії довелося укладати союзи з такими ж ізгоями. Тегеран та Пхеньян з початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну постачають Москві озброєння. Через рекордні втрати російської армії Кремль вкотре порушив резолюції Ради безпеки ООН і залучив до війни проти України війська з Північної Кореї (КНДР, Корейської Народно-Демократичної Республіки).
“Поставивши боєприпаси та балістичні ракети, Північна Корея відправила війська боротися та вмирати разом із Росією у її незаконній війні. Натомість Росія надає Північній Кореї фінансування та ракетні технології. Це дуже тривожно. Ці ракети становлять пряму загрозу материковій частині Сполучених Штатів, Європі, Індо-Тихоокеанському регіону. І всьому Євроатлантичному простору”, — заявив генеральний секретар НАТО Марк Рютте.
Росія — як і Іран, і КНДР — стала однією з найбільш підсанкціонованих країн світу. Лише Європейський Союз ухвалив уже 14 пакетів обмежень щодо країни-агресора.
“Нам треба посилювати заходи протидії обходу санкцій. Тому що Росія не може робити нічого без іноземних запчастин, чипів, компонентів. Нам слід використовувати санкції, щоб ізолювати промисловий потенціал Росії. Щоб вони не мали можливості імпортувати потрібні компоненти з інших країн”, — зазначив верховний представник ЄС із закордонних справ та політики безпеки Жозеп Боррель.
За 1000 днів війни Росії проти України весь світ переконався в ілюзорності горезвісних “червоних ліній” Путіна. Останній аргумент диктатора, що зневірився, — ядерний шантаж — уже не зупиняє союзників Києва. А Сили оборони України зайшли на територію Курської області РФ та успішно відбивають спроби російської армії витіснити українських військових із зайнятих позицій. Від поставок військових шоломів партнери дійшли до постачання винищувачів — спочатку F-16, а тепер і “Міраж 2000-5F”.
“Ми збираємося розпочати нову співпрацю та оголосити про постачання літаків Mirage 2000-5, які дозволять Україні захистити своє небо. Ми навчимо українських пілотів. Зазвичай це триває 5-6 місяців. Українські пілоти пройдуть навчання у Франції”, — сказав президент Франції Еммануель Макрон.
Українська армія стала однією з найсильніших у Європі. Крім запровадження західного озброєння, Україна запустила власне виробництво бронетехніки, самохідних артилерійських установок та інноваційних дронів. Для залучення додаткових інвестицій Київ провів уже два Міжнародні форуми оборонних індустрій. У них взяли участь представники десятків країн та сотень компаній.
“Якщо колись, роки тому, українська “оборонка” виглядала, на жаль, безпорадною, то зараз це галузь, яка на шляху до лідерства як мінімум у Європі. Нині це індустрії, якими Україна може знову по праву пишатися. Завдяки оборонним індустріям Україна має стати одним із ключових глобальних донорів безпеки та дуже сильним гравцем на глобальному ринку зброї та оборонних технологій. Кожен, хто буде з нами, хто буде з Україною, я певен, що виграє”, — заявив президент України Володимир Зеленський.
Україна прагне справедливого завершення війни. Головні засади викладено у формулі миру, представленій українським президентом. Для її обговорення Київ скликав Глобальний саміт миру. В червні 2024-го до Швейцарії приїхали лідери та глави урядів 93 країн та представники міжнародних організацій. У підсумковому комюніке учасники закликали до звільнення всіх військовополонених, підтримки глобальної продовольчої безпеки, а також передачі Запорізької атомної станції (ЗАЕС) під контроль України.
Київ готується до другого Саміту миру. Міцний та справедливий мир може бути встановлений лише на умовах України.
Читайте також: Кінець кремлівської ейфорії: як діятиме Путін після дозволу Байдена бити по тилах Росії