Наразі розглядається модель гарантій безпеки, а саме постачання озброєнь Україні та посилення санкцій проти РФ. Крім того, після війни РФ проти України надані західними партнерами озброєння залишаться в Україні. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив Єгор Чернєв, народний депутат України, заступник голови комітету ВР з питань національної безпеки, оборони та розвідки, голова Постійної делегації України у ПА НАТО.
Він запропонував умовно поділити чинні види гарантій на три категорії. Перша категорія, за словами Чернєва, являє собою гарантії, подібні до тих, які мають Південна Корея і Тайвань.
“У разі агресії проти цих країн Сполучені Штати зобов’язуються виступити на їхньому боці, використовуючи свою армію. Цей рівень гарантій вважається найвищим і, можливо, міг би стати альтернативою членству в НАТО. Україна розуміє, що США є провідною армією НАТО і всі члени Альянсу покладаються на їхню підтримку”, — сказав Чернєв.
Друга категорія гарантій нагадує модель Ізраїлю. У цьому випадку пропонується надати доступ до військових технологій, інвестиції та прямі фінансові вливання. У бюджеті Сполучених Штатів передбачається окрема стаття для фінансування військової та оборонної промисловості Ізраїлю. Такий підхід міг би підійти і для України.
Третя категорія гарантій, як зазначає Чернєв, передбачається Будапештським меморандумом, який на практиці не має великої цінності.
“Україна приходить до висновку, що наразі жодна країна не готова стати на її бік у разі агресії з боку Росії. Тому українська влада схиляється до розгляду другої моделі гарантій, яка включає фінансову підтримку оборонно-промислового комплексу, прямі постачання озброєння та посилення армії”, — сказав гість ефіру.
Щодо вступу України до НАТО, то вона стане його членом, ніхто з членів Альянсу не проти цього, додав дипломат.
“Найсильніше було б для нас формулювання — це запрошення України до НАТО на саміті у Вільнюсі. Зрозуміло, що між запрошенням та членством минає певний час, деякі країни йшли до цього 10 років. Ми дуже сподіваємося, що ми цей період скоротимо до мінімальної кількості місяців між нашою перемогою та вступом до Альянсу”, — зазначив Чернєв.
Читайте також: Україна — 33-й член НАТО, і це абсолютно не фантастика: інтерв’ю із заступником керівника ОПУ Ігорем Жовквою