Україна після виходу РФ із Чорноморської зернової ініціативи альтернативними шляхами може експортувати 3,5 мільйона тонн агропродукції на місяць. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив президент організації “Українська зернова асоціація” Микола Горбачьов.
“У нас і на сьогодні є альтернативні маршрути. Ми через дунайські порти вже щомісяця експортуємо понад 2 млн тонн зернових і олійних. Ми можемо експортувати через залізницю понад 1 млн тонн щомісяця і близько 500-600 тис. тонн щомісяця ми можемо робити автомобільним транспортом”, — сказав він.
За словами Горбачьова, Україна щільно працює з Єврокомісією, обговорюються питання і технічного, і фінансового характеру, які стосуються можливостей щодо експорту зерна в більшому обсязі.
“На сьогодні ми можемо експортувати легко 3,5 мільйона тонн. Я думаю, що через місяць це буде 4,5 мільйона тонн на місяць. При цьому наш прогноз на експорт у цьому сезоні — десь 45 мільйонів тонн. Тому навіть без “зернового коридору” технічно ми зможемо експортувати таку кількість зерна. Але вартість такого експорту, вартість цієї логістики, звичайно ж, набагато вища, ніж вартість логістики через Чорноморські порти. А це означає, що виробництво зерна для наших сільгоспвиробників буде менш вигідним. Так от, якщо ми зараз протягом місяця-двох не знайдемо рішення щодо дешевшої логістики, то фермери можуть скоротити посівні площі. І в цьому випадку Україна вже буде менше продавати зерна на міжнародні ринки”, — сказав президент “Української зернової асоціації”.
Він наголосив, що для України не існує жодної загрози продовольчій безпеці, однак зниження експорту української агропродукції призведе до продовольчої інфляції, процесів міграції.
Читайте також: Робота “зернового коридору” — під питанням: як Україна намагається знайти вихід із ситуації (ВІДЕО)
Нагадаємо, 2022 року Чорноморську зернову ініціативу з одного боку підписала Україна з ООН і Туреччиною, з іншого — Росія з ООН і Туреччиною. 17 липня мала відбутися чергова пролонгація домовленостей. Але Росія для цього висунула нові вимоги щодо зниження санкцій. 17 липня РФ направила Туреччині, Україні та ООН свої заперечення щодо продовження зернової угоди і де-факто припинила її дію.