Україна активно розвиває виробництво далекобійної зброї — огляд (ВІДЕО)

Система ППО Patriot. Фото: twitter.com/oleksiireznikov

В Україні працюють над створенням власних систем протиповітряної оборони (ППО). Зокрема, йдеться про аналоги Patriot (“Петріот”), заявив президент Володимир Зеленський. Глава держави наголосив, що Україна ще не отримала всіх установок ППО, які обіцяли надати країни-партнери, повідомляє FREEДОМ.

У липні 2024 року Італія зобов’язалася передати Україні зенітний ракетний комплекс SAMP/T, а Німеччина, США, Румунія та Нідерланди — системи Patriot. Україна вже отримала обіцяні системи від Німеччини та Румунії.

“Ще не все зайшло після ухвалення комплексного рішення на Вашингтонському саміті НАТО. Ось такі терміни, на жаль. Про системи Patriot я говорю. Я говорю не про нові системи, а про ті, про які ми домовилися в липні. Ми займаємося системами ППО та займаємося українськими аналогами”, — повідомив президент України Володимир Зеленський.

З нагоди третьої річниці повномасштабного вторгнення Росії передати Україні системи протиповітряної оборони зобов’язалася Швеція. Йдеться про установки Robot 70 (Сили оборони України вже використовують таке озброєння) та Tridon Mk2 — ця нова шведська розробка, яку представили у червні 2024 року. Системи мають покращити можливості протиповітряної оборони України, насамперед у боротьбі з невеликими повітряними цілями, такими як ударні безпілотники та крилаті ракети.

“У річницю ми також можемо оголосити про закупівлю систем ППО на загальну суму 1,2 млрд шведських крон для передачі Україні. Tridon Mk2 може протистояти російським масовим атакам за допомогою простих безпілотників та роботів. Загалом те, що зараз передається, посилить захист як військових, так і населення та цивільної інфраструктури України”, — у спільній колонці для видання Svenska Dagbladet написали прем’єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон, міністр енергетики Швеції Ебба Буш та міністр освіти Швеції Йохан Персон.

Надати Україні додаткові системи протиповітряної оборони планує Литва, заявив президент країни Гітанас Науседа. Про яку саме техніку йдеться, Науседа не уточнив. Крім того, він закликав союзників до спільного виробництва озброєння та розширення програм підготовки українських військових.

“Ми маємо невідкладно забезпечити підтримку України сучасним озброєнням відповідно до потреб, зокрема систем ППО. Литва забезпечить додаткові системи допомоги. Як домовлялися далі, ми маємо інвестувати у військову промисловість та військово-промисловий комплекс України, і ми маємо робити більше”, — наголосив Науседа.

Президент Литви також додав, що Силам оборони України необхідно надати більше можливостей завдавати ударів великої дальності.

Сьогодні, крім далекобійної зброї, наданої країнами-партнерами, Україна має в своєму розпорядженні низку власних ракет і дронів, здатних вражати об’єкти в глибокому тилу противника. Йдеться про безпілотники “Лютий”, “Бобер”, “Морок”, “Дракаріс” та ракети-дрони “Паляниця”, “Пекло”, “Рута”.

У 2025 році українські виробники планують наростити випуск озброєнь, заявив у січні прем’єр-міністр України Денис Шмигаль.

“Особливу увагу приділятимемо компоненту далекобійності та ракетній програмі. Завдання від президента України — зробити не менше 30 тисяч далекобійних дронів. Українські підприємства також планують виготовити близько 3 тисяч крилатих ракет та ракет-дронів”, — розповів Денис Шмигаль.

Одним із стимулів активного розвитку українського виробництва далекобійної зброї стали місяці очікування від країн-партнерів України дозволу наносити удари по території РФ західним озброєнням. Йдеться не тільки про американські ракети ATACMS (“Атакмс”), а й про британські авіаційні Storm Shadow (“Шторм шедоу”) та їх французький аналог SCALP (“Скальп”). З літа 2024 року ЗСУ можуть запускати ці ракети з літаків F-16. У третю річницю повномасштабного російського вторгнення Канада пообіцяла надати тренажери для навчання українських пілотів на цих американських винищувачах.

“Канада надасть Україні ще 25 бойових машин піхоти LAV III. Ми передамо 2 броньовані машини бойової підтримки, на яких українські війська незабаром пройдуть підготовку в Німеччині. Також ми надамо 4 авіаційні тренажери для F-16. Вони будуть передані в найближчі місяці. Це на додаток до мільйонів додаткових боєприпасів, спорядження та аптечок першої допомоги”, — зазначив прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо.

Заяви лідерів країн пролунали на пленарному засіданні форуму “Підтримай Україну” у Києві 24 лютого. На цій зустрічі президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн анонсувала, що представить план збільшення виробництва зброї в Європі. Він, за її словами, принесе зиск і Україні.

Читайте також: Ракети, БпЛА та лазерні технології: як розвивається оборонна промисловість України (ВІДЕО)

Нагадаємо, що у 2024 році Генштаб ЗСУ показав першу українську реактивну вогнеметну систему “Сівалка ВМ8”. Вона здатна запускати 16 термобаричних ракет на дальність до 10 км. Військові зазначають, що “Сівалка” ефективна як для роботи по живій силі на відкритій місцевості, так і по легкоброньованій техніці противника.

Читайте також: Дальність ударів українських БпЛА збільшується — аналіз Снєгирьова

Прямий ефір