“Ухвалювати рішення щодо розширення НАТО — не справа Москви”: підсумки зустрічі глав МЗС країн Альянсу в огляді FREEДОМ

Учасники зустрічі в Осло. Фото: twitter.com/jensstoltenberg

В Осло завершилася неформальна зустріч міністрів закордонних справ країн НАТО. І для України є хороші новини за її підсумками. Зокрема було заявлено, що держава має отримати новий формат співпраці з Північноатлантичним альянсом. Про це повідомив спеціальний кореспондент телеканалу іномовлення України FREEДОМ в Європі Віталій Сизов.

Учасники зустрічі прибули до столиці Норвегії напередодні 31 травня, вони вшанували пам’ять жертв теракту 22 липня на острові Утоя, коли терорист Андерс Брейвік убив 77 осіб на ґрунті ненависті. Тоді це був акт злочинця-одинака. Представники вважають, що зараз такі ж злочини скоює ціла країна.

“Є зв’язок між Утоєю та Україною. Між брутальним актом тероризму та незаконною агресивною війною. Цінності, атаковані тоді, ті самі, які атакують зараз: демократія, свобода, розмаїття думок, думок, совісті”, — зазначив генсек НАТО Єнс Столтенберг. 

Для НАТО допомога Україні — це не просто підтримка країни, яка зазнала агресії. Це захист тих цінностей, яким загрожують терористи по всьому світу.

“Ми не дозволимо авторитарним країнам руйнувати міжнародний порядок, заснований на праві. Ми будемо підтримувати Україну стільки, скільки знадобиться, і не дозволимо терористам руйнувати наше вільне і відкрите суспільство. Ми будемо єдиними, щоб захистити наші цінності й наших людей”, — акцентував Столтенберг. 

Головним днем неформальної зустрічі стало 1 червня. На порядку денному — питання захисту світового порядку. Але зробити це можна тільки спільно. Зараз Україна на вістрі цієї боротьби, але поки що не є членом НАТО. Союзники розуміють, що таке становище з невизначеністю щодо термінів вступу України до Альянсу не може тривати вічно. 

Міністр закордонних справ Хорватії розкрив деякі деталі переговорів. Обговорення стосуватиметься і нового формату відносин України з НАТО. 

“Я особливо радий процесу формування нового і більш ефективного формату співпраці з Україною, який, я сподіваюся, буде узгоджений до майбутнього саміту НАТО у Вільнюсі в липні”, — зазначив міністр закордонних справ Хорватії Гордан Грліч-Радман.  

Для того, щоб не дати авторитарним країнам диктувати свої умови, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг закликає збільшити витрати на оборону щонайменше до 2% ВВП.

“Усі союзники згодні, що двері НАТО відкриті, як ми це продемонстрували з Фінляндією і Швецією, і всі союзники згодні, що Україна стане членом Альянсу. Усі союзники по Альянсу згодні, що це справа НАТО й України, коли настане зручний для цього час. Це не справа Москви — ухвалювати рішення щодо розширення НАТО”, — акцентував Столтенберг.

У зустрічі в Осло також взяв участь держсекретар США Ентоні Блінкен. Фінляндія вже стала членом НАТО, а Швеція скоро має ним стати, тож регіон — у зоні особливої уваги США. Російську агресію можна очікувати де завгодно, але поки що основний театр бойових дій — в Україні.

“Ми сильно сфокусовані на допомозі, яку продовжуємо надавати Україні, щоб бути впевненими в тому, що вони протистоять російській агресії, яка триває вже понад рік”, — заявив Блінкен. 

Україна — найважливіша тема перемовин, але не єдина. Союзники впевнені, що Москва підриває стабільність і в інших частинах Євроатлантичного регіону.

“Думаю, що ми зараз єдині, як ніколи, і нашим пріоритетом має бути те, як ми можемо збільшити допомогу Україні на цій зустрічі. З погляду Норвегії, ми також хотіли б акцентувати увагу на важливості нашої військової присутності на крайній півночі, щоб відстежувати російську військову активність, а також стежити за установками з видобутку газу і нафти в морі, оскільки енергетична безпека стає дедалі більш важливою зараз”, — сказала міністерка закордонних справ Норвегії Аннікен Гуйтфельдт. 

Головні підсумки зустрічі — анонсування створення нового формату для відносин України з НАТО та дискусії на тему гарантій безпеки для Києва після завершення війни.

“Наш фокус сьогодні був на тому, як ми можемо привести Україну ближче до НАТО, до якого вона належить. НАТО вже надало безпрецедентну допомогу. Я впевнений, що в українських військ зараз є можливість, яка необхідна для того, щоб звільнити більше окупованої території. Але ми маємо зробити більше. Ми працюємо над багаторічним пакетом підтримки з відповідним фінансуванням. Ми також говорили про трансформацію чинної Комісії Україна — НАТО в нову Раду Україна — НАТО. Це буде суттєвим кроком для започаткування спільного консультативного форуму з Україною, яка сидітиме за столом як рівна”, — резюмував генсек Альянсу.

Читайте також: Глави МЗС країн НАТО обговорюють підтримку України — деталі з Осло (ВІДЕО)

Нагадаємо, на саміті НАТО у Вільнюсі члени Північноатлантичного альянсу планують розглянути майбутню архітектуру безпеки Європи та місце України в ній. 

Прямий ефір