Угорщина залишається троянським конем Росії у серці Європейського континенту, — Желіховський

Прапори ЄС та Угорщини. Фото: gettyimages.com

Заява прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана про те, що країна шукає способи зберегти членство в НАТО, але уникнути участі в місіях Альянсу на території третіх країн — це чергові недружні щодо України наративи. Угорські солдати прямо зараз беруть участь у місіях НАТО у Косові та Іраку. Але виявилося, що для Орбана є різниця, в яких місія брати участь, адже його заява пролунала саме у контексті російсько-української війни. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав кандидат політичних наук, експерт-міжнародник Станіслав Желіховський.

“Те, що зараз ретранслює Віктор Орбан та інші політики з керівного класу Угорщини, мені здається, пов’язане з тим, що насамперед офіційному Будапешту багато чого, як завжди це буває останніми роками, диктується з боку Кремля, з боку Російської Федерації. Для Росії зараз дуже важливо зробити все можливе, щоб країни західного світу не допомагали Україні боротися з російською агресією, не надавали ту допомогу, яку вони надають у контексті й фінансів, і озброєння, і технологій тощо. І, звичайно, щоб Україна сама в майбутньому не змогла стати частиною Північноатлантичного альянсу, як і Європейського Союзу. Віктор Орбан також ставить палиці в колеса і в контексті нашої інтеграції з ЄС. Фактично можна говорити, що Угорщина продовжує залишатися троянським конем Росії у серці Європейського континенту”, — коментує гість ефіру.

Водночас Желіховський не виключає, що заяви Орбана традиційно спрямовані на те, щоб “щось виторгувати собі від країн Заходу”, а також обумовлені прийдешніми виборами до Європарламенту і місцевими виборами в Угорщині.

“Йому [Орбану] дуже важливо, щоб його політична сила “Фідес” завжди мала максимально широку присутність у законодавчому органі Європейського Союзу, щоб таким чином можна було впливати на внутрішню та зовнішню політику Євросоюзу. Тому і риторика зараз, скажімо так, значно посилилася в контексті ретрансляції наративів, які спрямовані як проти України, так і проти країн Заходу та також західних організацій. Тут точиться боротьба за те, щоб його політична сила зберегла вагу. Також варто згадати, що паралельно із виборами до Європейського парламенту відбуватимуться місцеві вибори в Угорщині. Це теж дуже важливо, що ми й можемо спостерігати за такими заявами, які завжди починають посилюватись в Угорщині незадовго до якихось політичних процесів. Як це було, наприклад, 2022 року, коли відбувалися парламентські вибори в Угорщині”, — каже він.

Експерт вважає, що найближчими днями з Будапешта лунатимуть інші подібні заяви, і резюмує: у риториці Орбана є і політичний, і економічний, і геополітичний контексти.

Читайте також: Будапешт намагається блокувати важливі для Києва рішення — риторика та практика Орбана (ВІДЕО)

Нагадаємо, раніше політолог, голова Центру аналізу та стратегій Ігор Чаленко заявив, що головування Угорщини в Раді ЄС може стати проблемою для України.

Прямий ефір