Угорщина намагається домовитися з Росією про збільшення поставок газу в 2025 році. Про підготовку угоди заявив міністр закордонних справ країни Петер Сійярто. Російський “Газпром” і угорська енергокомпанія MVM вже підписали меморандум про можливість збільшення обсягів поставок російського палива в Угорщину, повідомляє FREEДOM.
Низка європейських країн вимагає посилити правила звітності про імпорт російського скрапленого природного газу для всіх держав Європейського Союзу. Відповідний лист до Єврокомісії підписали Франція, Литва, Австрія, Чехія, Фінляндія, Естонія, Латвія, Люксембург і Швеція. Автори звернення наполягають: Брюссель має вимагати дані про постачальників, які імпортують російський СПГ, і про обсяги постачання, як того вимагає 14-й пакет санкцій ЄС.
“Ми вважаємо важливим забезпечити повну прозорість імпорту російського природного газу і пролити світло на постачальників природного газу, які імпортують російський СПГ”, — ідеться в документі. Крім того, країни хочуть, щоб комісія посилила “зобов’язання звітувати про операції з розвантаження російського СПГ”, оскільки публічні дані не дають “повної картини”, — з публікації агентства Reuters.
Одне з переліку обмежень у 14-му пакеті санкцій ЄС, ухваленому в червні 2024 року, — заборона на відвантаження російського СПГ у портах Євросоюзу, але не на його купівлю. У вересні ввести ембарго, тобто повністю заборонити імпорт російського скрапленого природного газу, закликав Європарламент. Бельгія продовжує наполягати на необхідності повної поетапної відмови від російського викопного палива, заявила міністр енергетики Бельгії. Фінляндія готова підтримати ініціативу Бельгії.
“Бельгія запропонує ініціативу про заборону імпорту скрапленого природного газу і відстеження імпорту СПГ з Росії більш структурно і точно. А ми її підтримаємо. Наразі у нас все ще занадто багато імпорту з Російської Федерації у форматі СПГ до Європи. І насправді, ми не можемо знати, чи купуємо ми у Фінляндії в якоїсь іншої держави-члена, чи ми фактично підключаємося до російських джерел. Тому я думаю, що ми повинні дуже чітко заявити, що російський газ не приймається в зоні ЄС. Ми повинні рухатися вперед, щоб відстежувати джерела СПГ і мати можливість заборонити імпорт з Росії. Ми не хочемо фінансувати російську війну”, — заявив міністр Клімату та навколишнього середовища Фінляндії Кай Мюккянен.
Частка російського газу в Євросоюзі до повномасштабного вторгнення Росії в Україну становила 45%. Тепер знизилася до 15%. При цьому на СПГ з Російської Федерації припадає 5% споживання газу в ЄС у 2023 році. Ще близько 5% — на російський газ, який йде трубами транзитом через Україну. Угода між Києвом і Москвою про транспортування російського палива територією України діє до кінця 2024 року. І Київ не має наміру її продовжувати. Міністри енергетики країн Європейського Союзу ведуть переговори про заміну транзитних потоків.
“Одним з обговорюваних варіантів є заміна Росії на Азербайджан як постачальника, але деталі того, як це буде працювати, залишаються незрозумілими. З огляду на обмежені резервні пропозиції, експорт з Азербайджану в Європу потребуватиме обміну з Росією, що робить таку угоду політично суперечливою. Інший варіант — азербайджанська Socar може взяти на себе роль ПАТ “Газпром” і продавати газ до Європи”, — з публікації агентства Bloomberg.
Проти таких рішень може виступити Будапешт. В Угорщині заявили, що впоратися з очікуваною втратою газу, який сьогодні йде через Україну, Європі допоможе “турецький потік”. Це — другий транзитний шлях, яким до ЄС потрапляє російський трубопровідний газ. Угорщина хоче не тільки, як і раніше, купувати газ у Росії, а й збільшити обсяги постачання. Будапешт веде переговори з “Газпромом” про додаткові закупівлі російського палива у 2025 році.
“Ми суттєво розширюємо обсяг. Ми вже підписали одну [додаткову угоду] на останній квартал цього року, яка покриває додаткові обсяги газу за ціною, що гарантує конкурентне ціноутворення. Ми зараз ведемо переговори про угоду на наступний рік”, — заявив міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто в коментарі російському пропагандистському ЗМІ.
За підсумками 2023 року “Газпром” очолив список найзбитковіших компаній у Росії за версією Forbes. За підрахунками видання, чисті втрати корпорації становили 583 млрд рублів. Також до десятки найзбитковіших російських компаній потрапила “Русгаздобыча”, яка реалізовує деякі спільні проєкти з “Газпромом”. Її втрати становили 30 млрд рублів.
Читайте також: Орбан намагається зруйнувати єдність ЄС і отримує дивіденди за свою поведінку, — політолог