Угорщина і Греція гальмують ухвалення Європейським Союзом одинадцятого пакету санкцій проти Росії у зв’язку з включенням до Реєстру спонсорів війни компаній із цих двох країн. Про це сьогодні, 29 травня, в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав виконавчий директор Економічного дискусійного клубу Олег Пендзин.
Він нагадав, що в Україні Національне агентство із запобігання корупції (НАЗК) веде окремий реєстр спонсорів війни. До цього реєстру внесено одну угорську компанію та п’ять грецьких компаній.
“Угорська компанія — це “OTP-банк”, який продовжує працювати на території Російської Федерації, який надає пільги з повернення та кредитування іпотечних кредитів тим громадянам РФ, які пішли воювати в Україну. Звичайно, подібні дії з боку угорської компанії, угорського банку не могли бути непоміченими в Україні, і, як наслідок, вони потрапили до переліку спонсорів війни. Коли ми з вами говоримо про грецькі компанії, то потрібно розуміти, що в Греції, скажімо так, юридичними особами є досить велика кількість компаній, які є власниками танкерів, власниками кораблів. Ось ті компанії, про які йдеться, вони здійснюють транспортні послуги по відношенню до РФ для транспортування нафти, зокрема для “сірого” експорту цього енергоносія в треті країни. Тому через те, що вони допомагають обходити санкційні обмеження, вони потрапили до переліку спонсорів війни”, — пояснив Пендзин.
Економіст зазначив, що наразі завершується обговорення одинадцятого пакету санкцій, який посилює контроль за обходом санкційних обмежень з боку юридичних осіб, фізичних осіб і деяких країн. Зокрема, планується, що в цей пакет потраплять і деякі китайські компанії, які продовжують торгувати з РФ товарами подвійного призначення. Однак Угорщина та Греція користуються тим, що будь-який пакет санкцій ухвалюється в Євросоюзі консенсусом.
“Однією з умов підтримання цього пакету санкцій з боку Угорщини та Греції є виведення цих компаній з переліку спонсорів війни. На сьогодні це досить активно обговорюється. І греки, і угорці висловлюють подібні вимоги для того, щоб узгодити одинадцятий пакет. Дискусії на цю тему тривають. Хоча, ще раз повторюю, НАЗК формує цей реєстр, виходячи з абсолютно перевірених даних”, — сказав Пендзин.
Він наголосив, що цей реєстр тією чи іншою мірою формує імідж на світовій арені компаній, що входять до нього.
“І в цій ситуації ще раз потрібно чітко зазначити, що до позиції України дуже добре придивляються, прислухаються. І сам факт потрапляння цих компаній до реєстру спонсорів війни значно підриває їхній імідж”, — сказав економіст.
Читайте також: Орбан намагається грати на боці Росії — розбір від аналітикині Київської школи економіки