Країни Європейського Союзу шукають “креативні” підходи для того, щоб домогтися голосування Угорщини за виділення Україні 50 млрд євро в межах перегляду багаторічного бюджету ЄС на період 2024-2027 рік. Про це сьогодні, 29 січня, перед зустріччю міністрів у справах ЄС у Брюсселі заявила низка високопосадовців ЄС, повідомляє кореспондент телеканалу FREEДОМ у Європі.
Так, державна міністерка з питань Європи та клімату Федерального міністерства закордонних справ Німеччини Анна Люрман заявила, що Угорщина — держава-член ЄС, яка найбільше порушує спільні цінності союзу і верховенство закону.
“Угорщина неодноразово виходила за межі консенсусу 26 країн ЄС, тепер також не надає допомоги Україні. Той факт, що нам доводиться скликати [на 1 лютого] спеціальний саміт [щодо повторного голосування за збільшення багаторічного бюджету ЄС], пов’язаний тільки з угорським вето. Що стосується України, гадаю, що це (позиція Угорщини, — ред.) також пов’язано з фундаментальною проблемою в Угорщині, яка відмовляється від спільних цінностей, включно з верховенством закону”, — акцентувала Люрман.
Вона нагадала, що Угорщина також досі не ратифікувала вступ Швеції до НАТО.
“Абсолютно неприпустима така недовіра до солідарності з країною-членом ЄС”, — прокоментувала євро чиновниця.
Віцепрем’єр-міністр, міністр закордонних справ Люксембургу Ксав’є Беттель підтвердив, що країни-члени ЄС шукають способи впливу на Угорщину.
“Не знаю, наскільки креативними вони будуть цього разу. Але нам потрібно пояснити угорському народу — чи хоче він бути тим, хто скаже українцям: вибачте, ми залишаємо вас самих і просто спробуйте допомогти собі самі. Ми не повинні забувати про нашу власну історію, і про те, що ми раді підтримці інших. Під час Другої світової війни мене не звільнили сусіди. Мене звільнили американці, британці, канадці. Вони навіть не знали, де знаходиться Люксембург. Але тепер ми — вільна країна, бо нас підтримали інші країни. Тому сказати, що нам все одно, що відбувається в Україні, — було б катастрофою”, — зазначив Беттель.
Також у Брюсселі підтверджують достовірність документа, процитованого у статті Financial Times про те, що єврочиновники нібито готують стратегію впливу на Угорщину. Справжність цитат підтвердив високопоставлений єврочиновник на умовах анонімності.
Однак він наголосив, що це лише довідкова записка Секретаріату Європейської ради, що описує поточний стан угорської економіки.
“Це фактичний документ, який не відображає статусу поточних переговорів щодо багаторічного бюджету Євросоюзу між учасниками підготовки зустрічі лідерів ЄС і на рівні лідерів ЄС. У записці не описується будь-який конкретний план, що стосується багаторічного бюджету та українського механізму (програма допомоги Україні, — ред.), а також не викладається будь-який план, що стосується Угорщини”, — уточнив чиновник.
За його словами, переговори, засновані на принципах діалогу і компромісу, прийнятного для всіх 27 країн-членів ЄС, тривають.
Зазначимо, що сьогодні британська ділова газета Financial Times опублікувала матеріал про те, що чиновники Євросоюзу готують стратегію щодо впливу на Угорщину з метою змінити її позицію щодо виділення 50 млрд євро на економічну підтримку України. Зокрема, чиновники думають над методами впливу на економіку Угорщини в разі, якщо прем’єр цієї країни Віктор Орбан продовжуватиме блокувати допомогу Україні.
Читайте також: Уряд України працює над візитом Орбана до Києва, — Стефанишина
Нагадаємо, український механізм — це фінансовий інструмент ЄС, який передбачає 50 млрд євро для підтримки української економіки та інфраструктури на період з 2024 по 2027 рік. Для його створення необхідно переглянути багаторічний бюджет ЄС на 2021-2027 роки. Проти перегляду бюджету виступає прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан.
Позапланове засідання Європейської ради, на якому повторно розглянуть питання збільшення багаторічного бюджету ЄС, заплановано на 1 лютого.
Як повідомлялося раніше, через 20 місяців після того, як Швеція заявила про намір вступити в НАТО, 23 січня парламент Туреччини ратифікував заявку Стокгольма. Остання країна блоку, яка має схвалити вступ Швеції до Альянсу, — Угорщина.
Читайте також: Фінансування Угорщини з фондів Євросоюзу може бути знову заблоковано, — Юрова