Угорщина озвучила пріоритети свого головування в Європейському Союзі. Серед них — сприяння інтеграційному процесу країн Західних Балкан. Будапешт має намір протягом пів року провести саміт ЄС — Західні Балкани. Про Україну в цьому аспекті не згадувалося. У цьому випадку йдеться про те, що Угорщина, прямо чи опосередковано, намагається ускладнити для України євроінтеграційний процес. Однак усе залежить від загальної позиції країн ЄС. Таку думку озвучив співдиректор програм зовнішньої політики та міжнародної безпеки Центру Разумкова Михайло Пашков в ефірі телеканалу FREEДОМ.
“На мій погляд, все ж таки, колективна консолідована позиція країн Європейського Союзу буде на нашому боці. І я не думаю, що позиція Угорщини буде суттєвою перешкодою або буде якимось значним гальмом. Тим паче, що є процедура відкриття і закриття переговорних глав, де так званого права вето як такого немає. Тому тут можливості Угорщини вельми обмежені”, — акцентував Пашков.
Для України, за його словами, дуже важливо, хто буде єврокомісаром із питань розширення ЄС, а також хто обійме посаду керівника Європейської комісії.
“Думаю, що найближчим часом це все вирішиться, і все-таки буде стимул просування України у напрямку європейської інтеграції. Наголшую, що дуже багато залежатиме від злагодженості та ефективності роботи переговорних команд. Ось це найбільш важливо. І, звичайно, формування інституцій Європейського Союзу. Це взаємопов’язані речі”, — зазначив спікер.
Що стосується позиції Угорщини стосовно Західних Балкан, то, за словами Пашкова, у них є певні історичні контакти, зв’язки. І кожна країна виділяє свої пріоритети під час головування в ЄС.
“Бельгійське представництво, наприклад, робило пріоритетом Україну і Молдову. В Угорщини дещо інший погляд на ці речі. Але наголошу, що погляд Угорщини не буде визначальним, домінуючим і вирішальним у цьому напрямку”, — доповнив гість ефіру.
Михайло Пашков також акцентував, що відкриття переговорного процесу — це не просто символ. Це дуже серйозний, досить потужний політичний, морально-психологічний стимул для України.
“Для нас дуже важливо, щоб європейська інтеграція підкріплювалася не тільки переговорним процесом за низкою напрямків, а й силовим забезпеченням. Я маю на увазі фінансово-економічну підтримку і військово-технічну української євроінтеграції. Сьогодні в наших умовах це є пріоритетним фактором, на відміну від інших країн-кандидатів на вступ до Євросоюзу. Тому ця складова відіграватиме важливу роль, зокрема й у контексті майбутніх виборів у США”, — резюмував гість ефіру.
Читайте також: Переговорний процес з ЄС починатиметься з фундаментальних реформ в Україні — нюанси пояснив Пашков
Нагадаємо, робота міжурядових конференцій зі вступу України та Молдови до Європейського Союзу розпочнеться 25 червня.