Угорщина та Словаччина домагаються продовження постачання російського газу через Україну — деталі (ВІДЕО)

ГТС України. Фото: soua.com

Угорський прем’єр-міністр Віктор Орбан заявив, що його держава веде переговори з Києвом і Москвою про збереження транзиту російського газу через Україну після 2024 року. Також у постачанні російського газу зацікавлений і прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо. Він відвідав Москву для переговорів із Путіним про постачання газу у 2025 році. Чому Орбан і Фіцо так хочуть отримувати російський газ, розповідає FREEДOM.

Президент Володимир Зеленський підтвердив, що Україна не розглядає відновлення угоди з “Газпромом” про транзит російського газу до Європи після 2024 року. А також дав зрозуміти, що Київ не погодиться прокачувати російський газ під виглядом азербайджанського.

“Ми не будемо продовжувати транзит російського газу. Ми не дамо їм можливості заробити додаткові мільярди на нашій крові. Будь-яка країна світу, яка могла б отримати щось дешеве від Росії, в кінцевому підсумку — завтра, через місяць, через рік — стане залежною від Російської Федерації. Це їхня політика. Тому ми більше не будемо транзитувати російський газ”, — заявив президент України Володимир Зеленський.

Будапешт не хоче відмовлятися від українського транзитного маршруту для постачання газу. Саме тому, за словами прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана, вони ведуть переговори і з Києвом, і з Москвою про можливість збереження транзиту через Україну після 2024 року.

“Ми зараз пробуємо такий трюк: якщо газ до моменту надходження на територію України вже не буде російським, а буде вже належати покупцям. Тож газ, який надходить в Україну, уже не буде російським, а буде угорським”, — цитує прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана Reuters.

За словами Орбана, переговори з цього питання тривають. Але їхній результат невідомий. Словаччина також входить до числа не багатьох країн, які, як і раніше, залежать від російського газу. Вона щорічно імпортує 3 млрд куб. метрів газу з Росії, що покриває більшу частину її внутрішніх потреб, у зв’язку з чим прем’єр-міністр Роберт Фіцо вже ввечері 22 грудня прибув до Москви для переговорів з Путіним.

“Це залишає імпортерам, таким як Словаччина, мало варіантів зберегти маршрут відкритим. Країна запропонувала кілька альтернатив, таких як зміна власника газу до того, як він потрапить на територію України, але Зеленський відкинув ці ідеї як “ігри”, — цитує Bloomberg прем’єр-міністра Словаччини Роберта Фіцо.

Україна твердо має намір припинити транзит російського газу о 7 годині ранку 1 січня 2025 року, заявив прем’єр-міністр Денис Шмигаль.

“Позиція України дуже чітка: ми послідовно відстоюємо санкціонування російських як активів, так і їхніх ресурсів — і газу, і нафти. Ми проти будь-якої підтримки агресора через продаж газової чи нафтової російської молекули”, — заявив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль під час виступу у Верховній Раді України.

Денис Шмигаль заявив, що відновлення транзиту буде можливе за запитом Європейської комісії, якщо це буде не російський газ. А в Міненерго заявили, що Київ офіційно звернувся до партнерів із пропозицією підписати документи для початку розбудови міждержавних точок входу-виходу ГТС між Україною та Польщею. За очікуваннями Міненерго, це допоможе Україні та Польщі зберігати стільки газу, скільки потрібно для всієї Східної Європи, а також переспрямувати ту частину природного газу, яка раніше постачалася росіянами.

Читайте також: ЄС готується пройти зиму без транзиту російського газу через Україну (ВІДЕО)

Прямий ефір