Угода про корисні копалини, яку Україна отримала від США для вивчення, не може бути підписана найближчим часом. Україні потрібен час для того, щоб вивчити текст документа, зробити переклад і проаналізувати його. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДOM висловив політолог, голова Центру аналізу та стратегій Ігор Чаленко.
“Якщо ми отримали офіційну ноту її [угоди] тільки в п’ятницю [28 березня], то точно не може бути підписання повного документа в ті строки, які озвучив міністр фінансів США пан Бессент (міністр фінансів США в інтерв’ю 26 березня зазначив, що угода може бути підписана вже наступного тижня, — ред.). Ми точно готові підписувати рамкову угоду, яка була вже обговорена з американською стороною і була готова до підписання ще 28 лютого”, — зазначив політолог.
Наразі ж Україна отримала від США новий документ. Він проходитиме ще низку стадій переговорного процесу. Також, на думку Чаленка, у цьому повному документі, вочевидь, не враховані зміни до рамкового проєкту, тож необхідна довга, кропітка робота.
“Очевидно, що в Україні точно не відмовляються від такої угоди, але вона потребує серйозного доопрацювання, центрування і розуміння, що угода буде взаємовигідною обом сторонам. Вона потребує додаткового опрацювання і доопрацювання разом із нашими американськими партнерами. Я думаю, це буде зроблено в ті терміни, які дадуть змогу підписати документ у найкоротший можливий час, але поспішати стрімголов теж не варто”, — наголосив він.
І українська, і американська сторона зацікавлені в підписанні угоди про корисні копалини. Але в обов’язковому порядку має бути доопрацювання документа з урахуванням побажань обох сторін.
“Під час доопрацювання цього документа можна, я думаю, багато ще цікавих речей додати. Але, звичайно ж, питання безпеки для України стоїть дуже гостро. У рамковому документі, текст якого, я нагадаю, було затверджено двома сторонами, але поки що не підписано, прямо йшлося про те, що угода є частиною двосторонніх і багатосторонніх договорів, які будуть, зокрема, гарантувати Україні певні безпекові елементи й будуть, загалом, створювати ці безпекові гарантії. Тому хотілося б, щоб відповідна тональність не тільки була перенесена в драфт повної угоди, але й була розширена”, — наголосив Чаленко.
Читайте також: Угоду зі США про мінерали Україна може не підписати: причини назвав політтехнолог
Нагадаємо, раніше міністерка економіки Юлія Свириденко повідомила, що Україна отримала від США проєкт економічної угоди про надра, і зараз він опрацьовується. За словами Свириденко, уряд націлений досягти консенсусу в угоді про мінерали зі США і закликає утриматися від її коментування.
Читайте також: Переговори приведуть до результату, який задовольнить і США, і Україну, — Подоляк про угоду щодо надр