Без гарантій безпеки для України угода зі Сполученими Штатами про корисні копалини втрачає актуальність. Крім того, заява Трампа про “борг” України в 500 млрд доларів може призвести до небезпечного прецеденту. Київ не повинен платити за те, чого немає. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ озвучив політолог Володимир Фесенко.
Він зазначив, що загалом у США змінюються підходи у зовнішній політиці — ціннісні відходять, а на заміну їм приходять меркантильні.
“Це проблема, але що поробиш. Нова реальність. Ми не одні в цій ситуації опинилися, інші союзники США також потрапили під певний тиск, просто з інших причин. Канада, Мексика, Данія. Україна бореться за свої інтереси, і її підтримують європейські партнери, багато інших країн. Навіть у США багато хто відзначає несправедливість заяв Трампа (про нібито борг у 500 млрд доларів, — ред.). Я думаю, це такий спосіб психологічного тиску: і особисто на президента Зеленського, і на українське керівництво, щоб ми пішли на поступки. Тут суто бізнесовий підхід у Трампа — змусити нас платити, зробити нас боржником. І це несправедливо”, — зазначив політолог.
З погляду політичної логіки, Україні в цій ситуації не можна йти на поступки, вважає Фесенко. Тому що завтра та ж сама логіка може спрацювати за умовами завершення війни Росії проти України.
“Такий односторонній підхід, без урахування українських інтересів, без участі в розробці відповідних документів, не підходить. Тому те, що відбувається з ресурсною угодою, не тільки боротьба за наші інтереси. Це ще й боротьба за те, щоб не було найнебезпечнішого прецеденту. Бо якщо ми погодимося зараз виплачувати неіснуючий борг, то завтра з подібними претензіями до нас прийдуть Орбан, Фіцо (прем’єри Угорщини та Словаччини, — ред.) та інші. Прецедент може виникнути. Тож ця ситуація дуже показова, наочно значуща. На жаль, США поводяться інакше, ніж раніше. Але в нас немає іншого виходу. Ми повинні захищати свої інтереси — як на фронті проти російської агресії, так і проти нечесних і несправедливих дій нашого партнера”, — наголосив політолог.
Він пояснив, що суть угоди про корисні копалини полягає в тому, що українська сторона пропонує США партнерство.
“Українська сторона пропонувала партнерство Сполученим Штатам, а не виплату боргу, як Трамп вважає. Ми пропонували спільно розробляти наші природні ресурси, щоб це були американські інвестиції, щоб наші партнери теж на цьому могли заробити. Але при цьому, щоб був інтерес економічний — захищати свої активи і одночасно нашу безпеку. Саме тому потрібні гарантії безпеки, а їх там немає. Твердження про те, що автоматично присутність американських активів буде захистом, не працює. Американські активи були в Росії, і що?” — наголосив гість ефіру.
Американський бізнес втрачав гроші в багатьох конфліктних регіонах і там не було автоматичного захисту США, нагадав Фесенко.
“Тому те, що немає в ресурсній угоді гарантій безпеки, це якраз для нас відсутність дуже важливої складової. Для нас тоді ця угода втрачає актуальність. Це тоді не про бізнес, тим більше на умовах односторонніх поступок Сполученим Штатам. Для України важлива і безпека. Ця угода не про минуле — про нібито борги, яких насправді не було, а про майбутнє: про спільний величезний спільний економічний проєкт, який має і безпекову “парасольку”. Її не збираються давати, і ось це теж викликає настороженість. І, скажімо так, знімає значну частину інтересу української сторони. Саме тому переговори тривають”, — резюмував політолог.
Читайте також: Україна відстоює свої інтереси, — експерт про угоду зі США щодо корисних копалин
Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський 23 лютого під час пресконференції в межах форуму “Україна. Рік 2025” прокоментував майбутню угоду між США та Україною про рідкісноземельні метали, яка наразі обговорюється українською та американською сторонами. За його словами, у стратегічних партнерів має бути бажання підписувати угоду.
Читайте також: Я не підписую те, що будуть виплачувати 10 поколінь українців, — Зеленський про угоду зі США