Угода про безпеку для України від США є однією з найважливіших і однією з найсильніших із серії подібних підписаних документів з цілої низки причин. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ розповіла політологиня Олеся Яхно.
Вона нагадала, що формат безпекових угод був сформульований на рівні “Великої сімки” і як відповідь на запит щодо поточних військових викликів, які стоять перед Україною, і довгострокової підтримки, і руху країни до оборонних альянсів як таких.
“Тому всі ці угоди містять як необхідність поточну допомогу Україні… Ну, наприклад, та сама угода з Японією, яка була теж підписана на полях саміту “Великої сімки” в Італії, містить допомогу в 4,5 млрд дол. уже на цей рік. Так і ці угоди містять пункти, завдання яких дійсно надавати оборонну підтримку посиленню України в довгостроковій перспективі. Угоду зі Сполученими Штатами очікували багато хто, тому що, хай там як, все-таки багато країн орієнтуються на США, і в цьому сенсі позиція США є для багатьох маркером”, — сказала Яхно.
Вона зазначила, що попри всі ризики, пов’язані з виборчою кампанією у США, американська допомога є незамінною для України.
“Ця угода зі Сполученими Штатами готувалася, якщо я не помиляюся, судячи з публічних заяв, ще з серпня минулого року. Далі активна робота трошки припинилася, зважаючи на дискусію в Конгресі між республіканцями та демократами, всередині самих республіканців щодо пакета допомоги Україні. Після того, як це рішення було ухвалено та схвалено, активна робота відновилася. І ось, нарешті, ця угода підписана. Вона дійсно є набагато масштабнішою, ніж подібні угоди з іншими країнами саме завдяки своєму всеосяжному підходу, що включає дійсно як поточні завдання, так і довгострокові завдання”, — сказала політологиня.
Яхно розповіла, що угода складається з трьох великих частин, перша з яких — це преамбула, яка є дійсно маркером для решти союзників України.
“Я маю на увазі формулювання, тому що в цій преамбулі звучить дійсно завдання перемоги України, а не просто допомоги, як це зазвичай часто звучало. Там звучить завдання необхідності руху України до НАТО та до стандартів НАТО, й низка інших. Навіть на рівні стилістики це важливо”, — вважає вона.
Політологиня зазначила, що також документ містить 11 основних параграфів, де прописано сфери та напрямки, за якими вестиметься оборонна співпраця та підтримка Сполученими Штатами.
“Це і військове співробітництво, і велика частина, яка стосується загалом посилення України. Я маю на увазі пункти, які стосуються інституційної частини. Це теж дуже добре, тому що це буде для нас стимулом дійсно для проведення в цій зв’язці важливих трансформацій, які одномоментно й у військовому плані, й у політичному наближають нас до стандартів НАТО. Але там є також формулювання про те, що це стане безпосередньо мостом руху до нашого членства в НАТО. Раніше це формулювання вже озвучував Ентоні Блінкен, і ось воно увійшло, власне, в цю угоду”, — сказала Яхно.
Третя частина документа — це так звані доповнення, де розгорнуто прописана конкретна допомога, її форми, складові та механізми.
“І в цьому сенсі, звісно, ця угода є всеосяжною, тому що вона, по суті, створює певну таку основу, стратегічну базу для нарощування або для вибудовування довгострокових відносин, які передбачають справді тіснішу співпрацю між США та Україною”, — сказала політологиня.
Вона наголосила, що навряд чи США вийдуть із цієї угоди, як би не складалася надалі політична кон’юнктура.
“Там є такий пункт, який передбачає, що навіть у разі виходу якоїсь зі сторін із цієї угоди, угоди, які йтимуть у продовження, не мають зворотної сили. Йдеться про конкретику, про конкретні пункти, які будуть наповненням цієї рамкової угоди. Тому дійсно, її можна вважати важливою, бо вона гранично деталізована, вона містить багато конкретики й на рівні формулювань, і на рівні зобов’язань цієї допомоги”, — розповіла Яхно.
Читайте також: Угода зі США — міст до членства в НАТО, — Зеленський
Нагадаємо, президент США Джо Байден і президент України Володимир Зеленський підписали у четвер, 13 червня, 10-річну двосторонню угоду про безпеку, спрямовану на посилення захисту України від російських загарбників.