Угода між Великою Британією та Україною — це фундамент нової архітектури безпеки в Європі, — Фесенко

Володимир Фесенко. Фото: nv.ua

Президент України Володимир Зеленський і прем’єр-міністр Великої Британії Ріші Сунак підписали угоду про співпрацю між країнами в галузі безпеки. Це безпрецедентна двостороння угода, яка може стати фундаментом нової архітектури безпеки в Європі. Про це сьогодні, 13 січня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів політолог Володимир Фесенко.

“Це дуже значущий документ. Він всебічний, він охоплює співробітництво у сфері безпеки в найрізноманітніших сферах — у військовій, оборонній сфері насамперед, і в невійськових сферах. Там прямо йдеться про протидію російській агресії й про те, що Велика Британія буде нам зараз допомагати. І там сформульована конкретна сума допомоги на поточний рік — сума більш ніж 3 млрд дол. І головне, що позначені види конкретних зобов’язань”, — сказав він.

Угода двостороння, у зв’язку з цим в України є також низка зобов’язань перед Великою Британією. 

“Зобов’язання двосторонні. Є стаття, яка говорить про те, що в разі виникнення військових загроз для Великої Британії, Україна надаватиме їй підтримку. Тобто це двосторонній договір. Є цілий розділ, який стосується конкретних дій у разі нападу саме Росії на Україну. Якщо буде якийсь новий напад, у перспективі договір розрахований на 10 років, Велика Британія даватиме нам конкретну військову допомогу. Не йдеться про те, що вони будуть воювати за нас, тому що це ризик ядерної війни. Але йдеться про конкретне і військове сприяння постачання зброї”, — пояснив політолог.

Він зазначив, що подібних документів Україна не підписувала, адже в документі чітко вказані всі зобов’язання сторін на відміну, наприклад, від Будапештського меморандуму.

“Це безпрецедентний договір. У нас таких договорів ще не було з жодною західною країною, та й з іншими країнами теж. Тут ідеться про справжнього партнера, який нам уже надає підтримку. І ось цей договір буде основою для розроблення таких самих договорів з іншими країнами, насамперед зі США. Це фундамент нової архітектури безпеки в Європі. Йдеться не просто про абстрактні обіцянки Україні. Тут міждержавний договір із конкретними зобов’язаннями в різних сферах, зокрема у сфері оборони, і навіть із конкретними цифрами допомоги на поточний рік”, — підкреслив експерт.

Подібну угоду хотіли підписати багато поколінь українських політиків зі США, але марно, зазначив Фесенко.

“Про такий договір мріяли багато поколінь українських політиків, дипломатів, представників громадськості. Скільки було спроб вийти на схожий договір зі США, результату це не давало. Ось тільки нинішня війна, повномасштабне вторгнення Росії в Україну, підштовхнули західні країни до розуміння, до усвідомлення того, що Україна потребує реальних гарантій підтримки, причому довгострокових гарантій підтримки”, — резюмував він.

Читайте також: Угоду в галузі безпеки уклали Зеленський і Сунак (ВІДЕО)

Нагадаємо, Велика Британія — один із найнадійніших союзників України, який підтримує країну з перших днів повномасштабного вторгнення РФ. Підписавши угоду про гарантії безпеки, Велика Британія запевнила Україну у своїй повній довгостроковій підтримці та військовій допомозі. Про це сказав науковий співробітник Atlantic Council Пітер Дікінсон, коментуючи підсумки візиту до Києва британського прем’єра Ріші Сунака.

Прямий ефір