У підписаному безпековому договорі України з Ірландією основна увага приділена таким питанням, як гуманітарна допомога, допомога в амуніції, у технічному забезпеченні процесів розмінування та тренінгах військовослужбовців Сил оборони та безпеки України. Про це сьогодні, 5 вересня, в ефірі телеканалу FREEДОМ розповів політолог Антон Кучухідзе.
Він нагадав, що на двосторонньому рівні в України вже 26 подібних угод.
“Сенс, звичайно ж, він єдиний в усіх цих договорах. Це розвиток взаємовигідного співробітництва в посиленні безпосередньо безпеки та оборони України. Спільне положення у всіх договорах — визнання територіальної цілісності України, суверенітету України, потім підтримка євроінтеграційного шляху України і є формулювання щодо якраз таки інтеграції й до військового Альянсу, поглиблення політичного діалогу та діалогу у сфері безпеки. Це те, що об’єднує. Розписуються напрямки, як в економіці будуть держави співпрацювати, що в пріоритеті в безпековій сфері тощо”, — сказав політолог.
Водночас Кучухідзе звернув увагу, що у держав, з якими Україна підписує такі угоди, різний військовий потенціал.
“Можливості Ірландії, наприклад, за всієї поваги до цієї держави, неможливо порівнювати з військовим потенціалом США… Ірландія, звичайно ж, має інші ресурси, інші обсяги. Вони майже 350 млн євро виділили за весь час війни”, — сказав він.
Політолог зазначив, що цим можна пояснити, чому кожен такий договір має свою специфіку.
“Тут, наприклад, дуже багато уваги приділено Ірландією гуманітарній допомозі, також допомозі в амуніції, допомозі в технічному забезпеченні процесів розмінування та тренінгах військовослужбовців Сил оборони й безпеки України. І ось це, скажімо, те, що відрізняє, наприклад, договір з Ірландією від низки інших договорів. Наприклад, договір про безпеку з Бельгією має конкретні положення щодо F-16: навчання, постачання, термін постачань і так далі. Для багатьох експертів це було здивування, коли така конкретика в подібному договорі з’являлася, але з усім тим, ось ще відмінності, як ці договори можуть відрізнятися. Сенс один — визнання взаємозалежності безпеки, важливості безпеки України для всього європейського континенту, а вже деталі, вони, звісно ж, завжди відрізняються, залежно від можливостей тієї чи іншої держави, з якою ми підписуємо цей договір”, — сказав Кучухідзе.
Читайте також: Президент України та прем’єр-міністр Ірландії підписали угоду про підтримку та співпрацю між країнами — основні заяви (ВІДЕО)
Нагадаємо, загалом Україна уклала вже 26 двосторонніх угод на виконання Спільної декларації “Великої сімки” (G7), ухваленої у Вільнюсі 12 липня 2023 року.