Удари по житлових будинках, торгових центрах, вокзалах — як і навіщо Росія воює з мирними жителями України (ВІДЕО)

Дніпро. Руїни багатоповерхового будинку, зруйнованого російською ракетою. Фото: t.me/dnipropetrovskaODA

Російська окупаційна армія б’є по житлових будинках, торгових центрах, вокзалах, воюючи з мирними жителями України. Факти воєнних злочинів і тероризму РФ фіксуються для того, щоб надати їх як доказ у міжнародних судах, повідомляє FREEДОМ

Проти кого воює Росія стало зрозуміло після деокупації Київської області у квітні минулого року. Міста Буча, Ірпінь, Бородянка в перші місяці повномасштабного вторгнення російської армії стали епіцентром військових злочинів. Мирних жителів катували, розстрілювали на вулицях й під час евакуації. Після звільнення Бучі світ дізнався про масові поховання, там знайшли тіла 458 загиблих, включно з 9 дітьми. В Ірпені виявили 269 загиблих за час окупації.

“Після звільнення передмістя Києва, таких як Ірпінь, Буча, Гостомель, почасти Іванків, Славутич, там теж до речі були численні злодіяння російсько-фашистських загарбників. Агресор виходить із того, що якщо він не може досягти якихось перемог у чесному бою, на полях боїв, то він компенсує свої невдачі за рахунок знищення виключно цивільного населення”, — сказав директор Інституту дослідження російської агресії, директор Міжнародної асоціації “Інститут національної політики” Юрій Шуліпа.

16 березня 2022 року Росія завдала авіаудару по Драматичному театру в Маріуполі — там ховалося від обстрілів, за різними даними, від 500 до 1 200 осіб. Імовірно, під уламками могло загинути до 300 осіб. Також поки що неможливо точно перевірити, скільки жителів Маріуполя загинуло за час інтенсивних боїв у місті.

“За попередньою інформацією, яку ми аналізуємо й отримуємо з різних джерел, кількість жертв цивільного населення, загиблих, зниклих у Маріуполі, вже становить понад 100 тисяч осіб. Це один із кричущих в історії воєн випадок, коли Москва веде проти України геноцидну війну”, — сказав Шуліпа.

У середині весни російська армія завдає ракетного удару по залізничному вокзалу в Краматорську. Того дня, 8 квітня, там очікували на евакуаційний потяг сотні мирних жителів. Загинуло 60 осіб, 121 отримала поранення.

“Завдяки низці досліджень траєкторії польоту ракети та аналізу інших аспектів вдалося встановити, що удар було завдано з території Донецької області, яка ще з 2014 року перебуває під тимчасовою окупацією Російської Федерації. Експерти підтвердили, що для обстрілу застосували керовану одноступеневу твердопаливну ракету 9М79-1 із зарядом касет. Для широкого загалу вона більше відома як “Точка У”, — сказав речник Служби безпеки України Артем Дехтяренко.

27 червня Росія завдала удару по Кременчуку Полтавської області. Ракета Х-22 влучила по торговому центру “Амстор”. Унаслідок вибуху і подальшої пожежі щонайменше 20 людей загинули, 59 дістали поранення.

9 липня російські війська завдають удару по місту Часів Яр Донецької області. Російська ракета влучила в житловий багатоповерховий будинок, загинули 48 людей.

14 липня — обстріл центру Вінниці. Це була одна з найтрагічніших атак міста. Тоді загинули 27 людей, серед них троє дітей. Понад 200 людей постраждало.

“Це для того, щоб посіяти страх і паніку, тероризувати мирне населення, щоб мирне населення, своєю чергою, як це вбачається з Кремля, чинило тиск на воєнно-політичне керівництво України і капітулювати перед агресором, тобто мотив один — це страх населення з метою його капітуляції перед агресором. Іншого тут нічого не може бути”, — переконаний Шуліпа.

З настанням опалювального сезону Росія розпочала нові атаки. Мета — енергетична інфраструктура. 10 жовтня 2022 року стався перший масований обстріл об’єктів критичної інфраструктури в різних регіонах. Загинули 23 людини, понад 100 було поранено. Російські ракети впали і в центрі Києва. Цього дня в столиці 5 людей загинули, 50 — були поранені.

“США рішуче засуджують сьогоднішні ракетні удари Росії по Україні, включно з Києвом. Ці напади вбили й поранили мирних жителів і знищили цілі без призначення. Вони ще раз демонструють усю жорстокість незаконної війни Путіна проти українського народу”, — заявив президент США Джо Байден, якого процитувала пресслужба Білого дому.

Один із наймасштабніших обстрілів стався 14 січня поточного року. Росія завдала чергового ракетного удару по українських містах. Ракета Х-22, яку не може перехопити українська ППО, впала на житловий будинок у Дніпрі, знищивши 2 під’їзди дев’ятиповерхівки. За останніми даними, 45 людей загинули, зокрема 5 дітей. Безвісти зниклими вважаються 20 осіб, серед них 4 дітей. 

“Служба безпеки України вже почала збирати інформацію про російських військових, які підготували й завдали цього удару. Безсумнівно, кожен винний у цьому воєнному злочині буде встановлений і притягнутий до відповідальності. Цей удар по Дніпру, як і інші подібні удари, підпадає, зокрема, під юрисдикцію Міжнародного кримінального суду. І ми використовуватимемо всі наявні можливості — як національні, так і міжнародні — для того, щоб усі російські вбивці, усі, хто віддає і виконує накази про ракетний терор проти нашого народу, постали перед судом і відбули покарання”, — заявив президент України Володимир Зеленський.

Понад 230 квартир було пошкоджено, 72 — повністю знищено. 69 годин безперервно тривали рятувальні роботи. З-під завалів рятувальникам вдалося врятувати 79 осіб.

Читайте також: Росія перетворилася на ворога всього людства, — звернення президента Зеленського наприкінці 328-го дня війни

Прямий ефір