Удари по військових базах у РФ — це теж захист: коли західні країни дозволять Україні бити ще далі

ATACMS. Фото: wikipedia.org

Україна регулярно звертається до західних партнерів за дозволом бити по території Росії далекобійною зброєю. Паралельно військові об’єкти РФ стають цілями українських дронів — результати досить ефективні.

Питання застосування західної зброї по території РФ знову стало дуже актуальним на тлі Курської операції Сил оборони. Партнери України визнають, що вона має право і повинна захищатися. Ось тільки офіційного дозволу на вільне використання далекобійної західної зброї, закріпленого в документі, поки що немає.

Як зміниться розстановка сил, якщо заборону буде знято?

Київ просить Вашингтон дозволити удари по Росії далекобійними ракетами ATACMS (“Атакамс”). Видання The Washington Post зазначає, що черговий запит Києва відбувається на тлі бойових дій у Курській області Росії. Українські військові хочуть використовувати цю зброю для атаки на російські аеродроми, які Росія активно використовує у відповідь на дії в рамках Курської операції.

“Україні потрібно наносити удари — дійсно далекобійні удари — по російському окупанту. Там, де окупант є, там, звідки Росія завдає ударів по Україні, звідки запускає ракети, “Шахеди”, бомби. Нам потрібне це рішення, щоб ми могли діяти всією зброєю, яка може бути ефективною”, — заявив президент України Володимир Зеленський.

Як повідомлялося раніше, 15 країн дозволили Україні використовувати свою зброю на території країни-агресора. Зокрема президент США Джо Байден дав Україні дозвіл використовувати американську зброю для ударів по Росії. Удари можна наносити по силах окупанта, які зосереджуються на російській стороні кордону та атакують Україну.

Однак такого результату в переговорах із партнерами Україні вдалося домогтися лише після низки трагічних подій. Адже російська армія змогла зайти в Харківську область через те, що Київ не міг відповісти західним озброєнням по військових об’єктах у прикордонних зонах РФ.

Тепер Україна діє на випередження. Курська операція — цьому доказ. Відсунувши війська агресора, Сили оборони забезпечать безпеку щонайменше Сумської області України. Паралельно Сили оборони знищують російську військову техніку в тилу, використовуючи бойові дрони.

Наприклад, у ніч на 9 серпня ЗСУ завдали удару по російському військовому аеродрому “Липецьк”. Були вражені склади з коригованими авіаційними бомбами (КАБ) і низка інших об’єктів.

Ще за кілька днів дрони Служби безпеки України (СБУ) та Сил оборони здійснили одну з наймасовіших атак на військові авіабази противника — вдарили одразу по чотирьох аеродромах Росії. Подібних прикладів ефективних атак в останні тижні чимало.

Союзники Києва заявляють, що удари по військових об’єктах на території федерації — законне право України.

“Ми вважаємо, що Україна веде законну оборонну війну проти незаконної агресії. І в рамках цього законного права на самооборону Україна має право завдавати ударів по ворогу в будь-якому місці, де вона вважатиме за потрібне, — як на своїй території, так і на території противника”, — наголосив представник Європейської комісії із зовнішньополітичних питань Петер Стано.

“Будь-яке зняття заборон на застосування тієї чи іншої зброї і постачання цієї зброї в Україну, звісно ж, роблять набагато більш боєздатними українські Збройні сили, — вважає радник глави Офісу президента України Михайло Подоляк. — Україна має дефіцит авіаційного компонента, він зрозумілий, тому що ми, на жаль, довгий час базували свою армію на залишках радянського військово-промислового комплексу”.

Він зазначив, що вкрай складно відповідати на агресію країни, у якої з авіацією і далекобійними ракетами набагато краще йдуть справи.

Проте Україна домоглася отримання перших винищувачів F-16. Паралельно з цим Сили оборони почали отримувати ключові системи реактивного залпового вогню від країн НАТО.

Ще один крок до самостійного захисту — Україна збільшить фінансування програми для нарощування випуску ракет українського виробництва, акцентував президент України за результатами засідання Ставки верховного головнокомандувача. Двома тижнями раніше Володимир Зеленський повідомив, що Україна розвиває власний ракетний потенціал і готує кроки щодо далекобійних дронів, щоб вийти на більшу кількість і високу якість. В оборонному виробництві працюють і кошти держбюджету, й іноземні інвестиції, зазначив глава держави.

Думки експертів

Якщо західні країни все ж дозволять Україні бити далекобійною зброєю по території РФ, наскільки ефективно війська агресора зможуть себе захистити? Коли можна очікувати такого дозволу? Що зараз зупиняє США та інші країни Заходу? На ці запитання в ефірі телеканалу FREEДОМ відповіли:

  • Ігор Рейтерович, політолог;
  • Олексій Гетьман, військовий аналітик;
  • Олег Лісний, президент Аналітичного центру “Політика”;
  • Олександр Мережко, голова комітету Верховної Ради України з питань зовнішньої політики і міжпарламентського співробітництва.

ІГОР РЕЙТЕРОВИЧ: У Заходу немає сценарію, як Росія поведеться після поразки у війні

— Коли ми говоримо про Сполучені Штати Америки, у них є побоювання щодо так званої ескалації і розуміння того факту, що в них зберігається співпраця з Росією по лінії ядерної зброї. Тобто це об’єктивна реальність, і для того, щоб ці канали остаточно не закривати, США, відповідно, не дають Україні дозвіл на використання далекобійної зброї по території РФ. До того ж вони бояться, мабуть, якихось дій у відповідь із боку Росії, які спрямовані будуть уже безпосередньо проти країн НАТО.

Коли ми говоримо про інші якісь країни, наприклад, якщо Німеччина, Франція, то, на відміну від США, вони не мають своєї власної ядерної зброї і почуваються вразливіше в цьому плані.

У комплексі це все призводить до того, що такий дозвіл, якщо і дається, то він досить обмежений у своїх можливостях. Хоча я думаю, що з часом заборони поступово зніматимуться.

На Заході досі так і не визначилися, тобто не виписали, не проаналізували сценарій, який стосується саме поразки Російської Федерації, — до чого це може призвести. У країн Заходу є певні побоювання, що Росія піде, як то кажуть, у рознос. І, відповідно, це може мати негативні наслідки через ядерний потенціал Російської Федерації, велику кількість атомних електростанцій, що знаходяться на її території.

ОЛЕКСІЙ ГЕТЬМАН: Росія не зможе захистити всі свої військові об’єкти, якщо Україна почне бити по них далекобійною зброєю

— Ракети, які літають на відстань до 500 кілометрів, вважаються зброєю малої дальності, 500 тисяч — середньої і більше тисячі — великої дальності. Тож ATACMS не можна назвати далекобійною.

Далекобійну зброю поставили в Німеччину — крилаті ракети Tomahawk — це далекобійна зброя, вона б’є на відстань понад 2000 кілометрів. І я не думаю, що в разі російської агресії проти країн НАТО, Німеччині буде заборонено використовувати ці ракети.

Ми повинні знищувати військові об’єкти, з яких атакують нашу країну. Це точно потрапляє під статтю 51 Статуту Організації Об’єднаних Націй, де прописано, що таке самооборона і що має право робити країна, на яку нападають.

Уявімо, що за часів Другої світової війни можна було знищувати фашистські війська тільки там, де вони окупували чужі території, а стріляти по фашистській Німеччині не можна. Такого не було.

Якщо Україна все буде стріляти по військових об’єктах РФ на її території, я думаю, якусь частину ракет все одно буде знищено. Навіть коли ми запускаємо дрони, ми знаємо приблизний коефіцієнт, за кожним напрямком, скільки буде знищено, і розраховуємо так, щоб долетіло стільки, скільки потрібно. Але повністю захиститися у військові РФ не зможуть.

Я можу припустити, з досвіду повномасштабної війни, що навряд чи їхні комплекси зможуть знищити більш ніж половина ракет, якими ми зможемо їх атакувати.

Буде для України “зелене світло” — добре. Якщо ні, це не означає, що ми нічого не будемо робити. Потрібно використовувати свої бойові можливості. Якщо ми й далі вдосконалюватимемо наш “Нептун” — вона вже літає на відстані до 600 кілометрів на наднизькій висоті — її практично неможливо буде збити.

ОЛЕГ ЛІСНИЙ: Можна застосувати альтернативний підхід до ударів по РФ — стріляти тільки по військових аеродромах

— Я схильний вважати, що цей дозвіл ми отримаємо, рано чи пізно. Рано ми вже не отримали, отже, він буде пізно. В одному з інтерв’ю іноземним ЗМІ президент Зеленський давав оцінку цій ситуації. Він сказав, що деякі концептуальні рішення [союзників] запізнюються на рік-півтора, а то й два.

Щоб бути об’єктивним, слід наголосити: дозвіл на словах — це ні про що. До того ж якщо ця зброя, візьмемо, приміром, вироблена у Сполучених Штатах, а зараз перебуває, умовно кажучи, у Німеччині і передана нам Берліном, то дозвіл отримати необхідно не від них, а від Сполучених Штатів. І ось тут у більшості випадків Україна якраз і звертається і щодо ATACMS, і щодо всього, до Сполучених Штатів.

Думаю, що першу скрипку все одно грають США. Це та країна, з якою потрібно домовлятися.

Є ще один вихід, він половинчастий. Такий, який було використано в Харківському кейсі. Не дозволяєте нам бити по всій території Російської Федерації. Тоді давайте дозвіл бити по аеродромах, які несуть суцільну смерть. Українські воїни і мирні громадяни гинуть, інфраструктура руйнується від цих КАБів і всього іншого, що скидають російські війська за допомогою своєї авіації.

Можна, щоб ці рішення давали “по чайній ложці”, але головне — регулярно.

ОЛЕКСАНДР МЕРЕЖКО: Досвід показує, що рано чи пізно заборони від Заходу для України знімаються

— Був період, коли вважалося, що отримати навіть те західне озброєння, яке у нас є зараз, практично неможливо. Це було виключено.

Але постійна систематична робота президента, Міністерства закордонних справ і парламентської дипломатії теж внесли свою “скромну лепту”.

Я сподіваюся, що так буде і з наданням інших видів озброєнь. Зараз дуже важливим є питання зняття будь-яких обмежень на застосування збройної сили, використання західної зброї на території держави агресора.

Читайте також: Курська операція ЗСУ продемонструвала хаос у військово-політичному керівництві Росії (ВІДЕО)

Прямий ефір