Україна закликала до повної ізоляції РФ у ядерній сфері після удару російської армії по Чорнобильській атомній електростанції. У Міністерстві закордонних справ заявили, що міжнародному співтовариству необхідно негайно посилити тиск на країну-агресора і притягнути РФ до відповідальності за акт ядерного тероризму, інформує FREEДОМ.
Будь-який удар по Чорнобильській атомній станції або Чорнобильській зоні — це напад не тільки на Україну, але й на світову ядерну безпеку, наголосили в МЗС України.
“Це чергова ескалація ядерного тероризму з боку Росії, яка не вперше скоює подібні злочини під час своєї загарбницької війни проти України. Світ уже неодноразово бачив, як Росія цілеспрямовано знищує українські міста, вбиває дітей, стирає з лиця землі критичну цивільну інфраструктуру”, — йдеться в заяві українського зовнішньополітичного відомства.
Міжнародна спільнота має негайно посилити тиск на країну-агресора та притягнути її до відповідальності за ядерний тероризм.
“Україна наполягає на повній ізоляції Росії у сфері ядерної енергетики та на виключенні її представників із керівної ланки міжнародних організацій. Ми також порушимо тему російських загроз світовій ядерній безпеці, маніпуляцій і тиску на авторитет МАГАТЕ під час наступного засідання Ради керуючих МАГАТЕ”, — заявили в МЗС України.
14 лютого російська армія атакувала ударним дроном укриття Чорнобильської атомної електростанції. Усередині та поблизу укриття фахівці Служби безпеки України (СБУ) виявили уламки корпусу російського безпілотника з бойовою частиною та серійним номером.
За даними слідства, це був дрон-камікадзе типу “Шахед” із російською назвою “Герань-2”. Він влучив у дах ізоляційної споруди нової захисної оболонки, що захищає зруйнований четвертий реактор ЧАЕС. Росія цілеспрямовано вдарила саме по цьому об’єкту, заявив президент України.
“Удар був саме в саркофаг. І це сталося в день початку Мюнхенської конференції з питань безпеки — цей удар в один із найбільш небезпечних об’єктів у Європі. І, мені здається, зрозумілий такий “привіт” Путіна і Російської Федерації”, — сказав Зеленський.
Саркофаг на ЧАЕС — унікальна споруда. Його побудували після катастрофи 1986 року для ізоляції зруйнованого 4-го енергоблоку та запобігання поширенню радіації. У 2016-му над старою конструкцією звели новий безпечний конфайнмент — гігантську сталеву конструкцію вагою понад 36 тисяч тонн.
“Ми розглядаємо це як глибоко символічний крок Росії, Путіна. Зовсім нещодавно в Україні ми обговорювали вирішальну роль ядерної енергії в підтримці країни в безпеці, незважаючи на постійні атаки Росії на нашу українську енергетичну інфраструктуру”, — зазначив Зеленський.
Після атаки російського безпілотника на об’єкті почалася пожежа, яку змогли оперативно ліквідувати. За даними Міжнародного агентства з атомної енергії ООН, удар не порушив внутрішню захисну оболонку. Витоку радіації не сталося, запевнили в Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів України.
Наслідки атаки могли бути набагато гіршими, вважає головний інженер станції Олександр Титарчук.
“Якби цей вибух стався за 15-20 метрів в інший бік, він би влучив у старе укриття, якому вже 40 років. Це укриття захищене новим безпечним конфайнментом для підвищення безпеки, як бар’єр для поширення радіоактивних речовин”, — акцентував інженер.
Після російської атаки на ЧАЕС міністр закордонних справ України Андрій Сибіга провів термінову зустріч із генеральним директором Міжнародного агентства з атомної енергії. Глава МАГАТЕ Рафаель Гроссі заявив, що російська атака на Чорнобильську станцію і нещодавнє посилення активності біля окупованої російською армією Запорізької АЕС акцентують постійні ризики ядерної безпеки.
“Ці протиправні дії, м’яко кажучи, а взагалі — терористичний акт, були зафіксовані експертами МАГАТЕ. Вони зараз готують план заходів щодо збереження безпеки об’єкта та ліквідації наслідків терористичного акту РФ. Ми теж беремо участь у цій роботі”, — повідомив голова Держатомрегулювання України Олег Коріков.
Міністр енергетики України Герман Галущенко зі свого боку акцентував: те, що роблять росіяни, атакуючи підстанції, критично важливі для роботи ядерної генерації,— це акт терору.
“Дуже важливо, щоб експерти МАГАТЕ мали доступ і могли бачити руйнування. Потім вони публікують офіційну позицію і звіти про результати своїх візитів”, — сказав міністр.
Ситуацію на Чорнобильській атомній станції та на тимчасово окупованій російською армією Запорізькій АЕС обговорять на наступному засіданні Ради МАГАТЕ, повідомив очільник МЗС України.
Читайте також: Удар росіян по ЧАЕС: про подробиці та наслідки атаки розповів голова Держатомрегулювання України
Нагадаємо, російські війська вночі 14 лютого атакували ударним дроном з фугасною бойовою частиною укриття 4-го енергоблоку ЧАЕС.