Участь взяли 47 країн і міжнародних організацій — перший Бучанський саміт відбувся в Києві (ВІДЕО)

Ілюстративний скріншот: uatv.ua

Сьогодні, 31 березня, у Києві відбувся саміт “Буча — відповідальність Росії за злочини в Україні”. У ньому взяли участь 47 країн і міжнародних організацій. З топгостей — президентка Молдови Мая Санду та глави урядів Словаччини Едуард Гегер, Словенії Роберт Голоб і Хорватії Андрей Пленкович. Про це із заходу повідомляє кореспондентка телеканалу FREEДОМ Юлія Грановська.

Буча та Бучанський район 33 дні були під російською окупацією. За цей час понад 1400 осіб загинули, з них 37 дітей. 175 тіл було знайдено в братських могилах і в катівнях. Загалом у Бучі зафіксовано 9 тисяч воєнних злочинів, які скоїли російські окупанти.

Головна тема саміту, що відбувся, — притягнення країни-агресорки до відповідальності. Йдеться про національне правосуддя, Міжнародний кримінальний суд і спецтрибунал, наголосив президент України Володимир Зеленський.

“Дякую усім лідерам 4 прекрасних держав, які підтримали перший саміт щодо справедливості, і найголовніше — відповідальності за агресію, за весь цей кримінал та трагедію, яку вчинила Росія своєю війною та агресією проти нашої землі. Сьогодні на першому саміті у нас було 47 країн і міжнародних організацій. Дякую, що та трагедія, яка відбулася рік тому, що цю трагедію ніхто не зміг замовчати”, — сказав глава держави.

Учасники саміту єдині в думці, що країна-агресорка має понести покарання. Так, Санду зазначила, що Молдова готова допомогти Україні в зборі доказів скоєних росіянами воєнних злочинів, опитуючи українських біженців, які на сьогодні перебувають у Молдові.

“Ми тут для того, щоб нагадати світу про російські злочини і підтримати наші зобов’язання, ми підтримуємо Бучанську декларацію, ми підтримуємо створення міжнародного трибуналу для того, щоб усі злочини, злочини проти людства, проти українського народу були розслідувані і покарані. Для цього ми тут”, — запевнила Санду.

“Ми засуджуємо Росію і її агресивну політику і також тут підкреслюємо важливість поваги до міжнародного права, тому що врешті-решт це ключовий меседж Бучанської декларації і нашої конференції тут. Тому відповідальний демократичний світ підтримує міжнародний правопорядок. І ті злочини, що були вчинені, не повинні бути безкарними”, — заявив прем’єр-міністр Хорватії.

Під час підсумкової пресконференції торкнулися і питання розміщення Росією ядерної зброї в Білорусі. Президент України наголосив, що це несе додаткову загрозу для всього цивілізованого світу, однак водночас укотре демонструє слабкість Путіна.

“Сигнал, що Росія розмістить ядерну зброю на території Білорусі, говорить про невдалу зустріч з Китаєм. Суб’єктність під керуванням президента Путіна вона повністю втратила. Ще раз підкреслюю: треба показувати якісь політичні кроки або перемоги, але він на поле біля це не зміг зробити”, — сказав Зеленський.

І наголосив, що рішення про розміщення тактичної ядерної зброї демонструє не тільки слабкість і погану зустріч між Путіним і Сі, а й також неспроможність самопроголошеного президента Білорусі Олександра Лукашенка.

Читайте також: Президент Зеленський і лідери країн-союзників відвідали Бучу в річницю деокупації — усі подробиці та заяви (ВІДЕО)

Прямий ефір