Участь Польщі в переговорах про мир в Україні була б плідною, — Желіховський

Прапори Польщі та України. Фото: gettyimages.com

Польща заявила про своє бажання брати участь у можливих мирних переговорах. Ця країна цілком може взяти участь у перемовинах про мир в Україні як представник Європейського Союзу. Тим паче, що Польща зараз головує в ЄС і президент Анджей Дуда має хороші особисті зв’язки з президентом США Дональдом Трампом. На цьому акцентував сьогодні, 6 лютого, в ефірі телеканалу FREEДOM кандидат політичних наук, експерт-міжнародник Станіслав Желіховський.

“Польща дійсно дуже багато допомагає Україні й особливо це стало помітно після того, як РФ почала повномасштабне вторгнення в Україну. Допомогу Польщі в гуманітарній та військовій сфері важко переоцінити. Варшава надає Україні можливість отримувати доступ до її озброєння, крім того, відіграє роль логістичного хаба — саме через Польщу більшість західного озброєння потрапляє в Україну. Я думаю, що Варшава відіграє і буде далі відігравати роль важливого партнера для нашої країни, і разом ми будемо боротися з тими викликами, які є сьогодні чи які проявлятимуться у майбутньому”, — розповів Желіховський.

За його словами, найголовнішим викликом як для Києва, так і для Варшави є неоімперіалізм Російської Федерації та намагання російського диктатора Путіна знову підпорядкувати Москві Україну, Польщу та інші регіони з тією метою, щоб підвищити свій геополітичний статус і в такий спосіб диктувати свої умови, зокрема й західному світові, і владі Польщі.

“Тому Польща це дуже чітко розуміє. Ця країна стикається з агресією Російської Федерації. Ще до повномасштабного вторгнення саме Польща з країнами Балтійського регіону стали об’єктами гібридних атак з боку Росії та Білорусі. Це, до речі, триває до сьогодні в контексті штучно створеної міграційної кризи. Криза триває, і Москва разом із Мінськом всіляко намагаються розхитати ситуацію, зробити все можливе, щоб поляки ще більше витрачалися на різного роду споруди, укріплення тощо. Таким чином РФ також зондує ситуацію. Бо Польща є членом НАТО, по суті — східним флангом Альянсу. Я думаю, Польща хотіла б взяти активну участь у мирних переговорах”, — зазначив експерт.

Він додав, що про бажання взяти участь у перемовинах неодноразово заявляв президент Польщі Анджей Дуда.

“Про це він сказав у своєму інтерв’ю виданню Financial Times, а також під час візиту в січні президента України Володимира Зеленського до Варшави. Тому цілком можна припустити, що Польща могла б справді стати учасником перемовин і особливо зараз, коли Варшава головує в Раді Європейського Союзу. Я думаю, таким чином Польща могла б представляти і Європейський Союз загалом. Хоча, мені здається, було б непогано, якби й інші країни ЄС брали участь у цих переговорах. Так само як ЄС в особі його різних інституцій, органів, щоб ці переговори були максимально продуктивними й тими, які відповідали б інтересам як України, так і всього вільного світу”, — пояснив гість ефіру.

Він додав, що адміністрація президента США Дональда Трампа, найімовірніше, не буде проти участі Польщі в мирних переговорах.

“Я думаю, адміністрація Дональда Трампа бачить переваги участі Польщі в переговорах. Тим паче у Варшави з Вашингтоном досить тісні відносини. І президент Польщі Анджей Дуда має дуже хороші стосунки з Дональдом Трампом ще з часів його першої каденції. Між лідерами склалися такі стосунки, які дійсно лягли в основу нової сторінки стосунків між США та Польщею. Також Польща відіграє важливу роль і в блоці НАТО — з країн Північноатлантичного альянсу вона найбільше виділяє коштів на оборону. Тобто вона майже досягла 5% ВВП, що дуже імпонує Трампу. А це означає, що найближчим часом можемо спостерігати нові ініціативи. Тому цілком логічно, що Польща могла б увійти в ці переговори та проявити себе найбільш активно. Я думаю, це справді плідно вплинуло б на можливий процес мирного врегулювання”, — підсумував Станіслав Желіховський.

Читайте також: Мирний план США — які пункти будуть у документі: думка аналітика

Прямий ефір