Що далі Іран втягуватиметься у війну проти України, то більше буде приводів і причин для дестабілізації ситуації в самому Ірані. Таку думку сьогодні, 13 лютого, в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив заступник директора Центру досліджень армії, конверсії та роззброєння з міжнародних питань Михайло Самусь.
“Участь Ірану у війні проти України очевидна. І це дійсно змінює в різних аспектах геополітичні розстановки, зокрема й на Близькому Сході. Наприклад, Ізраїль більш активно почав брати участь у перемовинах з Україною. Я не скажу, що відбувається якийсь перелом, але очевидно, що стратегічно Ізраїль уже розуміє, що подальше ігнорування цієї ситуації або спроба залишатися нібито нейтральними у відносинах із Росією та Україною, вони створюють загрози самому Ізраїлю. І в результаті, я думаю, Ізраїль буде змушений перейти до більш активних дій на українському напрямку саме щодо допомоги Україні, можливо, навіть і передачі нам систем протиракетної оборони, про які ми говоримо. Але я думаю, що не “Залізний купол”, а в Ізраїлю є більш потужні системи, які могли б нам допомогти. Але, а те, що в Ірані ситуація розвивається в напрямку дестабілізації, — це інша тема”, — сказав він.
Експерт нагадав, що Іран узагалі заперечує, що постачає якесь озброєння чи системи військового призначення Росії. Тому, важко було б очікувати, що вони визнають свою причетність до будівництва якихось заводів або передавання нових технологій Росії.
“Хоча, я думаю, співпраця триває, оскільки відомо з різних джерел, що Іран отримує від Росії технології і авіаційного літака, тобто і літаки може отримати нові або вже отримав, може отримувати і системи протиповітряної оборони, різні системи електронної боротьби, які можуть використовуватися далі для участі іранських збройних сил та інших формувань уже в конфліктах на Близькому Сході. Знову ж таки, повертаючись до інтересів Ізраїлю та його національної безпеки”, — додав Самусь.
Експерт підозрює, що втягнули в цю ситуацію Іран ядерні технології.
“Путін просто пообіцяв їм, що допоможе з реалізацією іранської ядерної програми, тому що це була давня мрія іранців, іранського керівництва отримати такі технології і створити свою ядерну зброю. Я думаю, що саме цим Путін підчепив Іран на гачок, але далі, звичайно, Путін не поспішає це робити, тому що він розуміє, що це буде, справді, перебір, вихід за якісь не те що червоні лінії, а за якісь буйки тих навіть неформальних домовленостей, що існують, які існують не лише між США та Росією, наприклад, але і Китаєм, і іншими країнами, які все-таки дотримуються негласної домовленості не розповсюджувати ядерну зброю, інакше все це може швидко вийти з-під контролю, і тоді, зокрема, і великі країни, які намагаються якось себе розвивати як глобальних гравців, насамперед Китай, можуть опинитися перед великими проблемами”, — пояснив Михайло Самусь.
Читайте також: Іран удосконалив дрони Shahed-131 — у чому небезпека для енергооб’єктів України, пояснив експерт