МЗС Китаю опублікувало документ під назвою “Позиція Китаю щодо політичного врегулювання української кризи”. Слово “війна” в плані повністю відсутнє, так само як і заклик до російської влади вивести всі війська з території України, інформує FREEДОМ.
Документ включає 12 пунктів. Перший із них закликає до поваги суверенітету всіх держав, без уточнень.
“Дуже важливо, що заявляючи про це, Китай також дає зрозуміти, що не визнаватиме тих територій, які Росія окупувала і на сьогодні називає своїми, але водночас ми далі зустрічаємо, наприклад, тут же наступним пунктом, що Китай виступає за відмову менталітету холодної війни, це розшифровується, що безпека всіх країн має бути врахована, і сюди закладено претензію Росії, яка говорить, що нібито розширення НАТО, саме воно спонукало до того, що Росія почала захищатися”, — зазначила експертка з питань Східної Азії Наталя Плаксієнко-Бутирська.
У документі в жодному з пунктів немає слова “війна”. Повномасштабне вторгнення Росії в Україну в Китаї бачать, як “конфлікт” і “українську кризу”.
“Китай сам, як країна, яка закликає до переговорів, упускає факт, що Росія окупувала частину української території. І не тільки окупувала, а в незаконний спосіб інкорпорувала її у свою конституцію. Ігнорування цього факту нівелює якісь заяви Китаю до діалогу”, — наголосила Плаксієнко-Бутирська.
Реагуючи на запропонований мирний план Китаю, у Білому домі заявили, що російсько-українська війна може закінчитися вже завтра, якщо Росія перестане атакувати Україну.
“Моя перша реакція на це полягає в тому, що вони можуть зупинитися на першому пункті, а саме на повазі суверенітету всіх націй. Україна не нападала на Росію, НАТО не нападало на Росію, Сполучені Штати не нападали на Росію. Це була війна вибору, яку розпочав Путін”, — заявив радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван.
Очільниця Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн також відреагувала на мирний план Китаю. Вона повідомила, що розглядати документ варто з урахуванням факту відносин між Китаєм і Росією.
“Це не мирний план, а принципи, які вони поділяли. Ви маєте бачити їх на певному тлі, і це те тло, на якому Китай став на бік, підписавши, наприклад, угоду про необмежену дружбу прямо перед початком вторгнення, російського вторгнення в Україну”, — сказала голова Європейської комісії.
За словами генерального секретаря НАТО Єнса Столтенберга, Північноатлантичний альянс не має довіри до Китаю. Адже за рік повномасштабної війни Росії проти України офіційний Пекін так і не засудив злочинні дії Російської Федерації.
“По-перше, до Китаю немає особливої довіри, тому що він не зміг засудити незаконне вторгнення в Україну. Вони також за кілька днів до нападу підписали договір між президентом Сі Цзіньпіном і президентом Володимиром Путіним про безмежне партнерство з Росією”, — зазначив Столтенберг.
У Москві на запропонований Китаєм план очікувано відреагували позитивно. Адже 10-й пункт “Припинення односторонніх санкцій” передбачає, на їхню думку, зняття західних санкцій з Росії. А пункт “Припинення військових дій” не несе конкретики, що саме Росія повинна вивести свої війська з території суверенної держави.
“Я вважаю, це дуже вивірений документ, який відповідає всім ухваленим нормам міжнародного права і який має бути гарантований правами та обов’язками, декларованими ООН. Важко буде будь-кому не зважати на думку Китаю щодо можливості врегулювання цього конфлікту. Багато з цих вимог випливають із тих гарантій безпеки, про які ми заявляли наприкінці 2021 року”, — заявив перший заступник голови комітету Держдуми РФ Олексій Чепа.
Під час пресконференції в річницю повномасштабного вторгнення Росії на територію України президент Володимир Зеленський прокоментував викладені Китаєм пропозиції.
“Мені здається, це важливий сигнал, поки що я сприймаю це як сигнал. Я не знаю, що буде далі, це залежить від наступних кроків. Я хочу вірити, що Китай буде на боці справедливого світу. Значить, на нашому боці, скажу вам відверто, і для мене це важливо. Я дуже хочу вірити, що Китай не буде постачати зброю в Росію. Ми повинні говорити тільки тоді, коли ми бачимо конкретні кроки. Зараз я побачив думку. Якщо там немає того сенсу, який я для себе вважаю найголовнішим: це повага до територіальної цілісності, а це означає виведення всіх російських військ, тоді цей пункт нам не підходить. У тому сенсі, в якому він зараз сформульований”, — зазначив президент України.
Володимир Зеленський додав, що планує зустріч із лідером Китаю Сі Цзіньпіном. За його словами, це піде на користь двом державам і безпеці у світі.
Раніше на запропонований Китаєм “мирний план” закінчення війни проти України відреагував президент Сполучених Штатів Джо Байден. Він заявив, що цей план не вигідний нікому, крім Росії.