У Запорізькій області створили Центр пошуку громадян — подробиці (ВІДЕО)

Центр пошуку зниклих. Скріншот: uatv.ua

Знайти всіх українців, зниклих безвісти під час бойових дій — це мета першого в Україні Центру пошуку громадян. Національна поліція відкрила його в Запоріжжі, повідомляє FREEДОМ.

За словами начальника Головного управління Національної поліції в Запорізькій області Артема Кіська, майже 2 тис. жителів Запорізької області зникли безвісти від початку повномасштабного вторгнення Росії.

“Це цивільні особи, з якими було втрачено зв’язок, які перебувають на тимчасово окупованій території, і родичі їх розшукують. Це наші захисники, які зникли під час бойових дій за різних обставин, як загиблі, так і ті, хто міг потрапити в полон”, — повідомив він.

Тепер зниклих безвісти шукатимуть співробітники Центру пошуку громадян. Оскільки зниклі перебувають на тимчасово окупованих росіянами територіях України, слідчі та оперативники Центру долучать агентуру та розвідку. А криміналісти створять базу ДНК-профілів. Для цього в Центрі обладнали спеціальну лабораторію.

“Це робоче місце криміналіста в цьому кабінеті. Тут знаходиться пристрій для швидкого визначення ДНК-профілю людини”, — показує поліцейський обладнання в лабораторії.

Криміналісти центру отримали досвід під час роботи в Нацполіції. Знання та навички доводилося застосовувати для ідентифікації загиблих після російських обстрілів. У подібних ситуаціях важлива точність і швидкість проведення експертиз, щоб встановити особи жертв. Обладнання центру дає змогу провести аналіз ДНК менше, ніж за дві години.

“Це дуже швидке визначення і виведення ДНК-профілю. Особливо це важливо в польових умовах. Коли, наприклад, виявлено масове поховання. Навіть з особистих речей ми можемо витягти ДНК-профіль”, — пояснює заступник начальника Головного управління Національної поліції України в Запорізькій області Руслан Усманов.

Психологічно складна частина роботи — спілкування з рідними зниклих безвісти. Співробітникам Центру належить опитувати родичів, приймати заяви про зникнення. На основі всієї отриманої інформації, зокрема публікацій російських засобів інформації та матеріалів з відкритих джерел, поліцейські встановлять можливе місцеперебування зниклих.

“Найголовніше завдання — це повернути наших українців додому, в сім’ї. Усе, що буде потрібно, будемо робити. Будемо звільняти, будемо повертати. І найголовніше, щоб рідні, сім’ї, дочекалися наших воїнів, громадян і дітей”, — заявив начальник Запорізької обласної військової адміністрації Юрій Малашко.

Зниклі безвісти на тимчасово окупованих територіях України можуть бути в полоні або примусово депортовані на територію Росії. Співробітники Центру сподіваються, що допоможуть повернути всіх українців додому.

Читайте також: У РФ понад 800 пунктів розміщення викрадених українських дітей, — дослідник

Прямий ефір